Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 22, 2018

У Торонто відсвяткували десяту річницю Дня вишиванки

Автор:

|

Червень 02, 2016

|

Рубрика:

У Торонто відсвяткували десяту річницю Дня вишиванки

Піша хода

У неділю 22 травня в Торонто українська діаспора відсвяткувала довгоочікувану подію — десятий, ювілейний, День вишиванки! Присутні взяли участь у різноманітних заходах, ініціатором яких у Канаді стала корпорація Meest. Це свято неабияк згуртувало українців різних поколінь і нагадало їм про рідну символіку, рідні традиції та незламний дух нації. Загалом у Торонто відбулося п’ять значущих для українців подій: фотоконкурс «Вишиване селфі», «Вишиваний автопробіг», «Вишивана хода», флеш-моб «Живий герб» та українська вечірка. Кожна мала свою конкретну мету, але всі акції, без винятку, були організовані для того, щоб об’єднати українців і вкотре довести, що наша нація — нероздільна, самодостатня й історично багата.

Фотоконкурс «Вишиване селфі»
Розпочалося святкування ще 19 травня фотоконкурсом «Вишиване селфі» — саме в день, коли заснували свято і коли його підтримує весь світ. «Організували конкурс саме 19 травня для того, щоб долучити канадську громаду до Всесвітнього дня вишиванки та залучити якомога більше людей хоча б дистанційно, адже власне заходи в Торонто відбувалися 22 травня, — зазначає Володимир Палагнюк, координатор Дня вишиванки в Торонто. — Тому почали закликати громаду до того, аби одягли вишиванку на роботу та навчання. Оформивши конкурсом із призами, спонукали людей фотографуватись у вишиванці й опублікувати свою світлину в соціальній мережі. Будь-хто з тих, хто живе в Канаді, міг оприлюднити фотографію з хештегом #VyshyvankaTO2016, зібрати найбільше лайків і виграти. Конкурс тривав три дні, упродовж яких долучалися все нові й нові люди». Майже 100 учасників зробили селфі — зазнимкували себе у вишиванках! Переможцям, котрі зайняли призові місця, вручили подарунки. Цікаво, що перше місце здобула Галина Каплан, практикантка в Оттаві, котра зробила селфі з Джастіном Трюдо, прем’єр-міністром Канади у вишиванці. Цією світлиною дівчина викликала справжній фурор — понад 3 тис. лайків, тисячі поширень і репост на сторінку Президента України. Ось які масштаби отримав конкурс «Вишиване селфі» в Торонто».

Переможець конкурсу селфі

Переможець конкурсу селфі

Крім резонансу та популярності, дівчина отримала від організатора — корпорації Meest — свій подарунок за перше місце — подарунковий сертифікат. Другу сходинку посів Олександр Романко і здобув собі новеньку вишиванку від «Вишиваного Торонто». Третє місце за собою закріпила Аня Яценяк, їй вручили сертифікат на професійний фотопортрет від Ірини Данчук.

«Вишиваний автопробіг»
Другий захід — «Вишиваний автопробіг». Цікаво, що до нього організатори долучили «Автомайдан Торонто», учасники якого останнім часом не робили пробігів, а займалися фундаментальними проектами, спрямованими на збір коштів для воїнів, котрі боронять кордони України.

Учасники автопробігу

Учасники автопробігу

На «Вишиваний автопробіг», який пройшов за підтримки кредитової спілки «Будучність», зібралося більше як 30 автомашин. Символічно, що на всіх були наклейки-вишиванки, українські та канадські прапорці. Опівдні колоною автівки проїздили центральною вулицею Торонто, доїздили до пам’ятника Лесі Українці, а закінчили маршрут біля Old Mill, звідки й почався «вишиваний марш».

«Вишивана хода»
Оскільки Old Mill став одночасно фінішним пунктом для автопробігу і стартовим — для ходи, колона піших учасників палко вітала жовто-блакитні машини. А водії, припаркувавшись, змогли також взяти участь у п’ятикілометровій «Вишиваній ході». Організатори зазначили, що планувалось подолати маршрут за годину, але впоралися всього за 45 хвилин — позитив і сонячна погода посприяли.

Ось кого був найкращий стрій під час ходи

Ось кого був найкращий стрій під час ходи

Варто зауважити, що два роки тому в Торонто проходив мегамарш вишиванок, але цього разу маршрут було змінено — цьогорічна хода пройшла не від High Park до Old Mill, а навпаки. Зроблено це було спеціально, аби привернути увагу до пам’ятника Лесі Українці, щоб громада знала і пам’ятала про нього, об’єднувалася навколо такої спільної цінності та гуртувалася, до чого й закликали нас усі великі українці.
У «Вишиваній ході» взяло участь до тисячі людей. Спочатку вийшло 350-400 громадян, але на кожній станції метро, які минала хода, приєднувалося все більше охочих. Десятки людей у вишиванках стояли на кожній станції і чекали на марш, аби також стати його частиною. А біля пам’ятника Лесі Українці на колону очікували ще сотні чоловіків, жінок і дітей, котрі також прагнули долучитися до свята.
Під час ходи кондитери з української компанії The CakeSmith Inc. навпроти своєї крамниці роздавали людям прикрашене українськими орнаментами печиво. Близько півтисячі штук закінчилися всього за кілька хвилин.
Такому щирому святу сприяла й погода: день був дуже теплим і сонячним. Організатори попіклувалися про учасників — роздавали воду, тому навіть діти і люди літнього віку легко долали цей шлях.
Коли хода дійшла до пам’ятника — там уже були встановлені прапори, налаштована апаратура — святкова атмосфера чекала першого вітального слова. Першим учасників привітав Тарас Багрій, президент Конґресу українців Канади (відділ Торонто). У своїй яскравій промові він згадав різні аспекти нашого сьогодення й історії, звернув увагу на важливі для українців виклики. Зокрема, відзначив роль КУК у Святі вишиванки. Адже цього року організація підтримала ініціативу українського оргкомітету, щоби День вишиванки в Україні визнали державним святом.

Виступає Тарас Багрій, президент КУК Торонто

Виступає Тарас Багрій, президент КУК Торонто

Наступною громаду привітала Антоніна Кумка, президент Canada-Ukraine International Assistance Fund — організації-партнера заходу. Вона підкреслила, що саме в її рідних Чернівцях зародився День вишиванки. Крім цього, активістка наголосила, що не варто забувати про нагальні проблеми, які і снують в Україні, і важливо залишатися єдиними і в миті радощів, і в миті біди.
Також громаду привітала Тамара Дебаттіста, головний менеджер корпорації Meest, котра розповіла, що в День вишиванки, 19 травня, вона була ще в Україні і її вразили масштаби, до яких розрослася ця студентська ініціатива. До речі, там вона побувала й на презентації фільму «Спадок нації» — першого повнометражного документального фільму про вишиті сорочки й історії їхніх власників, де показано розмаїття вишиванок і те, як вони змінюють життя людей.
Тамара Дебаттіста поділилася, що зустрічалася в столиці України з оргкомітетом, а також вручала вишиваночки для новонароджених у рамках акції «Народжені у вишиванках». «Ми пишаємося тим, що корпорація Meest ініціювала й організувала свято — День вишиванки в Торонто. Це — історичний момент, який ми будемо повторювати з року в рік», — зауважила вона.

Богдана Довгалюк та її торт

Богдана Довгалюк та її торт

Після цих слів кондитер Богдана Довгалюк вручила головний приз «Вишиваної ходи» — дивовижний торт у зовсім не звичній формі — у вигляді тарілки з варениками та сала. Приз отримала володарка не просто найкращої вишиванки, а найкращого народного строю — Наталія Теленцьо. Закінчилася хода, як і починалася, з гімну Канади та гімну України.

Флешмоб «Українці — єдині»
Після офіційної частини учасники взялися до флешмобу «Українці — єдині». Так, не тільки
вперше в Торонто, а й уперше на континенті люди утворили живий герб України. Півтисячі учасників флешмобу вишикувалися у формі тризуба. Унікальним для такого заходу був вік учасників, котрі взяли у ньому участь. Найменшому ледве виповнилося п’ять рочків, а за спиною наймудрішого — 85 літ. А це свідчить про те, що у громади є внутрішнє бажання, про те, що громада свідома. Більшість же таких заходів зазвичай проводять на добровільно примусовій основі, а їхніми учасниками є студенти та учні. Але не у випадку Торонто — тут кілька поколінь, котрі готові передавати, наслідувати, а головне — підтримувати традиції та давати їм все нове і нове життя.

Учасники флеш-мобу

Учасники флеш-мобу

Тризуб було добре видно з висоти пташиного польоту. Світлину зробили з дрона, який підняли на 150 м. «Місце для флеш-мобу вибрали не просто так, — зауважує Ігор Палагнюк, співорганізатор Дня вишиванки в Торонто. — Саме в тому місці є клумба у формі кленового листка — герба Канади. Тому на одній фотографії є два герби. Дуже символічно, що українці Канади залишаються українцями».
Та це не весь позитив флеш-мобу — учасникам роздали фрізбі жовтого та синього кольорів. Тому люди, котрі стояли у верхній частині тризуба, тримали сині фрізбі, а ті, що в нижній, — жовті. Завдяки цьому на світлині видніються жовто-сині барви. Тож учасники не тільки піднесені морально завдяки тому, що першими на континенті утворили герб, але й задоволені тим, що мають сувенір із цього особливого дня.

Флеш-моб тризуб

Флеш-моб тризуб

Богдана Ова, канадська українка, відгукується про організовані заходи, чим і передає тамтешній настрій. «Це було дуже гарно! В автобусі, у метро, на вулиці — ми впізнавали своїх і всім усміхались! А тоді разом пішли центральною вулицею до нашого гай-парку, до Лесі і — живий Тризуб! Піднесення і гордість відчувалися за українців, за нашу Україну!» — тішиться вона.
А й справді, тільки уявіть собі ту атмосферу — живий Тризуб у Канаді виконує гімн України! Мабуть, у той момент хотілося би підспівувати навіть німими вустами.

Вечірка
У ресторан-бар «Золотий лев» прийшло понад 250 учасників. Ведучим вечірки і голосом «Вишиваної ходи» став Володимир Нянькін, а музикою тішили українсько-канадський гурт «Заповідь» і діджей Бунча. На вечірці організували розважальні конкурси, розіграли подарункові сертифікати від корпорації Meest і «Вишиваного Торонто».

Фіналістки Miss Ukrainian Canada

Фіналістки Miss Ukrainian Canada

Сюрпризом для всіх став виступ-подарунок від Вадима Красноокого, лідера гурту Mad Heads XL, котрий неочікувано завітав на українське свято. Це свято викликало ажіотаж в українських засобах масової інформації, соціальних мережах, ба навіть у всій Всесвітній павутині. Учасники та глядачі залишали тільки позитивні відгуки, але організатори не планують зупинятися на досягнутому. Наступного року обіцяють ще більше усмішок, музики й українського настрою.

Тетяна Пінькас

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...