Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 18, 2021

У Торонто відбудеться концерт пам’яті Анни Герман

Автор:

|

Січень 16, 2014

|

Рубрика:

У Торонто відбудеться концерт пам’яті Анни Герман

Нещодавно на телевізійних екранах Польщі, Росії й України з величезним успіхом пройшов показ десятисерійного фільму «Анна Герман» — про співачку зі світовим іменем, котра на піку своєї слави потрапила в автокатастрофу, була прикована до лікарняного ліжка, але дивом одужала й повернулася на сцену. Інша назва фільму — «Таємниця білого ангела». 

Уже майже 30 років минуло відтоді, як співачка відійшла у вічність і співає в райському саду. І коли я побачила в Торонто великі яскраві афіші з іменем Анни Герман, то зацікавилась, що то буде за імпреза, хто її організатор, хто – виконавці. Як виявилося, організатором цього величного дійства під назвою Anna German Viva Carnival є д-р Анджей Розбіцький, багатолітній керівник Celebrity Symphony Orchestra. Основою концерту будуть пісні, що їх виконувала Анна Герман. Мені буде дуже шкода, якщо ви проминете своєю увагою цей унікальний концерт, який буде єдиним і ніколи не повториться.
Анна Герман народилася 14 лютого 1936 року в місті Ургенчі (Узбекистан), у сім’ї імміґрантів. Молодість її матері Ірми Бернер минула в прекрасному українському місті Одесі, залишивши їй незабутні враження, якими вона ділилася з коханою донечкою. Вийшовши заміж удруге, мати 1946-го переїхала до Польщі. Там Анна закінчила школу, а потім – факультет геології Університету Вроцлава.
Перший успіх прийшов на третьому фестивалі в Сопоті, потім був тріумф на фестивалі польської пісні в Ополе. Коли Анна Герман виступала в Москві, їй було запропоновано записати перший альбом, потім вона співала в США, у Франції. 1967 року Герман підкорює Італію. Але там Анна потрапляє в автомобільну аварію й отримує складні переломи хребта, ноги, лівої руки, струс мозку. Лише три роки потому вона починає ходити. І, на превелике задоволення вдячних прихильників її таланту, через деякий час вона відновлює концертні тури.
Анна їде до Москви й записує пісню «Надежда», яка так полюбилася мільйонам слухачів і звучить і зараз. Багато пісень Анни Герман стали гітами. Вона виступала в США, Канаді, Англії, Франції, Австралії, Португалії, Монголії, Чехо-Словаччині й інших країнах. Голос співачки був унікальним. Про неї писали: «Ангел, чиста, шляхетна душа, людина зі світлим духом, особа з надзвичайною аурою». Обдарована прекрасним феноменальним голосом, вона співала сімома мовами на чотирьох континентах. 1975 року в неї народився син. А невдовзі в співачки виявили рак, і 1982-го Анна Герман була похована у Варшаві. На чорному надгробку на її могилі вигравірували скрипковий ключ і ноти.
…У концерті, який відбудеться в Торонто, пісні Анни Герман буде виконувати українська співачка Владислава Вдовиченко — переможець фестивалів польських пісень і радіоконкурсів. Вона є солісткою в Одеській філармонії. Прикметно, що доля виконавиці містичним чином пов’язана з іменем Анни Герман. Коли мама Владислави була вагітна, вона поїхала із чоловіком до Риги. Там вони мали зустрітися з гітаристом із групи Анни Герман, котрий віз із Польщі струни, а йому треба було передати гітари. Батьки Влади очікували зустрічі в голі готелю. І тут до них спускається сходами висока білявка в довгому джинсовому сарафані. То була Анна Герман. Дізнавшись, звідки гості, вона дуже зраділа, бо в Одесі колись жила її мама, і запросила їх до своєї кімнати, де всі разом пили чай із лимоном. А потім звернулася до мами Влади: «Ви – в очікуванні дитини? Знаєте, гадаю, що це — донька, і ви будете нею пишатися! Це таке благословення — бути мамою».
У той час ультразвукового обстеження ще не робили. Подружжя Вдовиченків до самого народження доньки не знало, що слова співачки справдяться. Владислава народилася 22 вересня 1973 року, у день святої Анни.
А того, що сталося з Владиславою, коли їй було дев’ять років, узагалі ніхто не може пояснити. Через кілька днів після того, як померла Анна Герман, викладачі Одеської музичної школи з подивом спостерігали за ученицею, чий голос несподівано змінився. Він раптом став дорослим — як у польської артистки. Відразу ж із дівчиною почали займатися педагоги з консерваторії, щоби допомогти їй зберегти й розвинути талант. Владислава згадує, що навчалася в музичній школі з шести років, мала абсолютний слух, її батьки були музикантами, але навіть вони не могли зрозуміти, що з нею трапилося.
Одеські вчителі Влади, після того як у неї прорізався новий голос, усе ж старалися зробити їй «власне обличчя»: активно привчали до класики й не дозволяли співати естрадні пісні. Після консерваторії дівчина три років була солісткою в Одеському оперному театрі, а потім перейшла до філармонії.
Не так давно — якраз на концерті пам’яті Анни Герман – помітив її директор Київського радіо Денис Книш і запропонував концертний тур 90 містами України. Ця поїздка, врешті-решт, стала доленосною. Адже саме в Чернівецькому театрі її вперше почув чоловік Анни Герман Збігнєв Тухольський і сказав зі сльозами на очах: «Пані, ваш голос — такий самий, як у моєї Ані!» Він запросив Владиславу до Варшави та подарував їй родинну реліквію — брошку, котру носили ще бабуся, мати й сама Анна Герман і з якою тепер не розлучається Владислава на концертах, присвячених пам’яті великої співачки.
А коли знімали фільм «Анна Герман», то включили в нього улюблені пісні в оригінальному виконанні співачки. Головну роль у стрічці виконувала Йоанна Моро. Але під час зйомки епізодів автори фільму зіштовхнулися з проблемами, тому що у деяких сценах головна героїня мала співати без музики — акапельно, але таких записів голосу Анни Герман не існує, її завжди записували разом з оркестром.
Багатьох виконавців прослухали протягом року, але це не було так, як співала Анна. І раптом якось автори стрічки почули он-лайн голос Владислави Вдовиченко — запис із її сольного концерту пам’яті Анни Герман в Одеській філармонії. Цей голос приворожив усіх. Але Владислава вагалася, бо вважала, що у фільмі повинна співати тільки Анна Герман. Кіностудія чекала на її відповідь цілий рік.
Правильне рішення прийшло теж містичним шляхом! Анна Герман наснилася Владиславі у білій прозорій туніці та сказала: «Ти повинна співати, не матиму на тебе образи, адже не може в горах під землею звучати оркестр», усміхнулася й щезла. Уранці Владислав зателефонувала, плачучи від щастя в Київ і погодилася співати пісні без музики в кіно. Перед вильотом до столиці зайшла в храм, розповіла про свій сон священику, і він благословив її. На фотографіях із концертів часто видно якісь містичні знаки — то хмарку у вигляді зображення Анни Герман, то прозорого білого голуба на грудях Владислави, коли вона співає. Кажуть, що то – душа великої співачки, невмирущі пісні якої виконує Владислава.


Тепер унікальний голос Владислави Вдовиченко звучить у концертних залах усього світу. І ми всі маємо рідкісну нагоду зустрітися з її талантом. У цьому величному концертному дійстві крім нашої землячки братиме участь Юстина Реченєді — чудове сопрано, скрипалька, одна з головних солістів Варшавської камерної опери. Вона має численні записи, нещодавно завершила докторат. Можна буде послухати чудового тенора – молодого канадського співака Майкла Насатo, котрий багато виступав по всій Канаді, а зараз дебютуватиме в Торонто зі широко відомим колективом Celebrity Symphony Orchestra.
Солісти виступатимуть із Celebrity Symphony Orchestra та великим 150-голосим зведеним хором, до якого ввійшли наші українські хори «Левада» й «Оріон» із Торонто під мистецьким керівництвом Ігора Магеги, Italian Coro St. Marco, мист. кер. Данель Колла, Mississauga Choral Society, мист. кер. Мервін Флік і студенти школи BM-TM.
Хори «Оріон» і «Левада» минулої весни брали участь у надзвичайному гала-концерті «Золоті голоси», організованому Celebrity Symphony Orchestra під керівництвом маестро Розбіцького. Вони супроводжували виступи солістів і співали хорові партії англійською, французькою, італійською, польською й українською мовами. Це був перший виступ у Торонто, коли українські хори заспівали п’ятьма мовами.
До участі в такому грандіозному проекті було запрошено нашого земляка, котрий уже втретє виступав із Toronto Celebrity Symphony Orchestra, українського тенора Василя Грохольського, котрий блискуче виконав арію Андрія з опери «Запорожець за Дунаєм», що викликала особливе зворушення в слухачів. Українські хори співали зі зіркою світової слави, одним із провідних драматичних мецо-сопрано світу Малґолжатою Валевською, обдарованим польським басом Мацеєм Мечниковським і блискучим колоратурним сопрано — молодою талановитою співачкою Голлі Чаплін. Цей проект виявився дуже успішним і співпраця відомих українських колективів — хорів під дириґентурою Ігора Магеги буде продовжуватися в новому концерті.
Не проґавте такої чудової нагоди насолодитися прекрасним концертом 25 січня ц. р., о сьомій вечора, у Christian Performing Arts Centre, Church on Queensway 1536 The Queensway, Toronto (across from IKEA). Приходьте підтримати українських виконавців Торонто та Європи!

Леся Хмелик

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply