Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 2, 2020

Цьогоріч День вишиванки відбудеться за підтримки корпорації «Міст»

Автор:

|

Квітень 28, 2016

|

Рубрика:

Цьогоріч День вишиванки відбудеться за підтримки корпорації «Міст»
Працівники корпорації «Міст» у вишиванках

Працівники корпорації «Міст» у вишиванках

«Вишиванка — наш генетичний код» — саме з таким гаслом цього року відбудеться десяте, ювілейне свято Дня вишиванки. Однієї постійної дати святкування ця акція не має, бо воно припадає на третій четвер травня, будній день (цьогоріч це — 19 травня). І робиться це для того, щоб, по-перше, вишиванка залишалася органічною частиною повсякденного (!) життя українців. А ще на третій четвер травня не може припасти Великодній піст чи сам Великдень. Так національні цінності не суперечать релігійним, а свято стає все популярнішим, бо у День вишиванки всі красують своїм національним одягом, показуючи його іншим.
Символічно, що це свято набуло неабиякої популярності саме у цей важкий для України час. Воно допомагає нації, живить її думкою, що українці — сильний духом незборимий народ. Це свято нагадує, що українець — не просто слово, а приналежність до групи людей, серця котрим болять за побратимів. До людей, котрі завжди прийдуть на допомогу, де б вони не були: у маленькому селі, місті, столиці чи й іншій державі. Українці — ті, хто не цураються своєї національності, а, навпаки, відроджують свої традиції в усьому світі.
Свято Дня вишиванки підкреслює ці слова, бо крім жителів України торік вишиті сорочки одягнула діаспора в Канаді, США, Польщі, Румунії, Німеччині, Іспанії, Італії, Швейцарії і навіть у Росії. 2016-го заходи з нагоди свята заплановані і в інших країнах, а в Торонто вони проходитимуть 22 травня.

Трохи історії
Як найкрасивішу сорочку починають із одного хрестика, так і всеукраїнське, а тепер і міжнародне свято розпочалося з однієї людини. І хто б міг подумати, що ініціатором цієї традиції стала на той момент несмілива, але закохана в Україну студентка.
Саме Леся Воронюк далекого 2007 року на одній із великих перерв зустріла на курс молодшого студента, котрий також навчався в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича. Помітила, що той у вишиванці, і запропонувала, щоб одного дня дві їхні групи прийшли у вишитих сорочках. «Пам’ятаю, як боязко того дня заходила на факультет й очима шукала людей у вишиванках, їх було лиш де-не-де, кілька десятків студентів, один чи два викладачі. Хтось дивився скептично, хтось байдуже, але кілька десятків однодумців дали силу вірити, що наступного року нас буде більше», — згадує п. Леся.
Наступного року їх справді стало більше: ідею підтримали всі факультети Чернівецького національного університету. З кожним наступним роком масштаби свята зростали. На п’ятиріччя вдалося встановити рекорд Ґінесса! 4 тис. свідомих українців у вишиванках прийшли на Центральну площу Чернівців водночас!
Упродовж наступних років організатори свята започатковували традиції та проводили різноманітні заходи. З-поміж усього чернівчани почали дарувати вишиті сорочечки навіть новонародженим і збирати кошти на лікування онкохворих діток.
А ще свято має культурно-просвітницький характер. Українці дивилися на фотовиставки професіоналів про вишиванки і самі фотографували свої родини у цьому важливому для нації одязі. А минулого року ініціатори свята почали знімати документальний фільм про вишиванки — «Спадок нації», який підтримала корпорація «Міст».

Про спадок нації
Троє людей — автор ідеї та сценарист Леся Воронюк, режисер Олександр Ткачук і науковий консультант Олексій Доля створили перший повнометражний документальний фільм про вишиті сорочки й історії їхніх власників — «Спадок нації».
Головна ідея стрічки — показати розмаїття вишиванок та те, як вони змінюють життя людей. Тому впродовж усього фільму можна спостерігати, як переплітаються дві площини. Перша — етнографічна, що демонструє різноманіття унікальних орнаментів, технік вишивки, крою в різних реґіонах. Друга — історії людей, життя котрих змінила вишиванка — врятувала, поєднала, стала символом нескореності. У стрічці показали, як українці під час різних воєн та інших незгод минулого століття та сучасності під загрозою смерті, дорогою ціною рятували вишиванки. А вишиванки рятували їх.
«Фільм важко було знімати, але цікаво, — зазначає режисер Олександр Ткачук. — Документальна стрічка відрізняється від художньої тим, що ти не знаєш, що тебе очікує. Знаєш певну коротку історію, але як вона буде розвиватися — ні. Ідучи за нею, відкривається дуже багато неймовірних фактів».
А факти у фільмі — справді неймовірні, б у їхніх пошуках творці стрічки відвідали шість країн — Україну, Канаду, Італію, Об’єднані Арабські Емірати, Німеччину, Росію, поспілкувалися з представники української діаспори. Прем’єрні покази фільму будуть у столиці України, а також у місті, де зародилося свято, — Чернівцях. Крім того, покази вже заплановані по всій території України, в Європі, Канаді та США.

За підтримки корпорації «Міст»
Корпорація «Міст» ще з часу самого заснування 1989 року в Канаді об’єднує українську громаду з Батьківщиною. Вона єднає українців на чотирьох континентах, тому й унікальна у своєму роді. Штаб-квартира досі розташована в Торонто — столиці української діаспори. Корпорація завжди всіляко підтримує практично усі українські ініціативи благодійного, суспільного, культурного та бізнесового характеру, що охоплюють Торонто зокрема та Канаду загалом.
Тому принагідно «столична» компанія української закордонної громади залюбки підтримала ініціативу молодих людей, котрі цього року вже вдесяте проводитимуть свято вишитої сорочки. «Їхні старання та наполегливість заслуговують поваги, а їхня мета — об’єднати українство по всьому світу навколо вишиваної культури народу — потребує усілякої й усесторонньої підтримки, — пояснює Володимир Палагнюк, представник компанії «Міст» та один із організаторів перших акцій Дня вишиванки у Чернівцях. — Тому, коли цього року компанія звернулася до оргкомітету з пропозицією спонсорської та партнерської допомоги, усі сторони зрозуміли, що це — історичний момент, адже точок дотику просто не злічити».
«Наша корпорація всі роки роботи радо підтримує починання, спрямовані на розвиток української громади в Канаді, США, Україні та загалом по світу, — додає Тамара Дебаттіста, головний менеджер корпорації «Міст». — І ми з радістю підтримуємо проекти громадської організації «Всесвітній день вишиванки», адже впевнені, що вони стануть новим поштовхом у розвитку світового українства. Ми долучаємося до акції «Народжені у вишиванках» в Україні, спонсоруємо випуск документального фільму «Спадок нації», а також ініціюємо ряд нових проектів на теренах Канади та Сполучених Штатів. І ми переконані, що це — лише початок нашої довгої тісної співпраці».
Значення цього свята неможливо переоцінити. Воно створене для українців, без жодних вікових рамок, будь-яких обмежень, тільки заради світлої ідеї єднання нації, для того, щоб кожен пам’ятав свій генетичний код.
Одягайте вишиванки, де б ви не були, бо вони без слів говорять про ваше походження. Вишивайте сорочки, тому що це продовжує життя народу. Даруйте рідним, коханим і близьким, тому що так ви оберігаєте їх!

Тетяна Пінькас

Хронологія свята
2007 — свято започаткували і підтримали тільки кілька десятків студентів.
2008-2009 — у вишиванках прийшли всі студенти та колектив Чернівецького національного університету ім. Федьковича, представники інших навчальних закладів, бібліотек і дитячих садків.
2010 — крім Чернівців, свято підтримали у Запоріжжі, Сімферополі, Львові та Рівному, одягнули вишиванки не тільки молодь, але й працівники найрізноманітніших сфер.
2011 — п’ятирічний ювілей свята, встановили рекорд Ґіннеса за кількістю людей у вишиванках в одному місці. Цього ж року місцеве швейне підприємство пошило величезну вишиванку — 4 х 10 м, для центрального корпусу Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.
2012 — започаткували традицію дарувати вишиванки немовлятам, народженим цього дня у Чернівцях. Саме з цієї події починалися заходи кожного наступного року.
2013 — свято розтягнулося на цілу добу. Відбувся університетський благодійний ярмарок солодощів, де зібрали майже 16 тис. грн для онкохворих діток. Акція закінчилася вночі авторською люмінесцентною фотовиставкою «Орнаменти, що світяться» Олександра Ткачука, одного з організаторів свята Дня вишиванки.
2014 — підбили підсумки всеукраїнського фотоконкурсу «Моя родина у вишиванці», студенти у вишиванках одночасно виконали державний гімн по всій Україні.
2015 — започаткували акцію «Подаруй вишиванку захиснику» для підняття бойового та морального духу українських воїнів в зоні проведення антитерористичної операції. Військовим на передову передали вишиванки, щоб вони служили оберегом. Свято ознаменувалося всесвітнім масштабом, до акції долучилося близько 30 країн світу на п’яти континентах.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply