Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 28, 2020

Тарас Шевченко на Алеї поетів у м. Квебеку

Автор:

|

Лютий 14, 2013

|

Рубрика:

Тарас Шевченко на Алеї поетів у м. Квебеку

У житті кожної людини, громади, нації чи держави є події, які залишають глибокий слід у пам’яті та й у календарі історії. Не завжди спогади про них є сповнені піднесеного настрою, але щоразу, згадуючи їх, ми віддаємо шану їхнім героям і намагаємось якимось чином переосмислити перебіг тих подій у своїй уяві.

На зовсім недалекому обрії – 2014 рік, який навесні принесе нам дату, яку буде відзначати весь український люд і міжнародна спільнота — 200-ліття від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. Ім’я цього Генія слова, поета, художника, борця, Кобзаря не потребує особливого представлення для кожного свідомого українця.
Тарас Григорович Шевченко! Досить було однієї людини, щоб урятувати цілий народ, цілу націю. Що це — бідність? Ні, це якраз – велике багатство нашого народу, коли одна людина підставляє свої могутні плечі за цілий народ! Який же він могутній — народ наш! Умирав уже, царі його додавлювали, а він узяв — та й дав Шевченка! — так писав відомий поет Остап Вишня у своїх щоденниках.
Творчість Тараса Шевченка — багатогранна, як і його талант. У своїх творах він указував на велич минулого, на глибину занепаду, сором невільництва й обов’язок боротися за свою національну ідентичність. У той тяжкий час кріпосницького ладу в Україні Тарас Шевченко примусив суспільство прокинутися, слухати, почути та найголовніше — діяти. Він озброїв народ найсильнішою зброєю — словом, що допоможе перемогти у боротьбі за свою незалежність. Яким актуальним залишається його слово й сьогодні — навіть через 200 років!
Свою Україну любіть.
Любіть її… во время люте,
В останню тяжкую минуту
За неї Господа моліть..
Творча спадщина Т.Шевченка — невичерпне джерело для пізнання українського народу. Вона стала предметом окремої науки — Шевченкознавства, — що різними напрямами досліджень показує людству
роль і місце Т. Шевченка в історії та світовій літературі.
Ім’я Тараса Шевченка вшановується в цілому світі по-різному. Існує багато назв населених пунктів, вулиць, площ, музеїв, пам’ятників і меморіальних дощок. Але, на жаль, різні політики та їхні партії часто
використовують Шевченкове ім’я в перекручених формах і тонах, зображаючи його творчість у необхідному напрямку їхньої ідеології, яка не завжди сприяє зміцненню незалежності та єдності нашої нації.
Тут хочу навести цитату зі статті-лекції академіка Івана Дзюби: «Щоб нація втратила свою життєдайність, дуже важливо дискредитувати основні опорні конструкції її національного самоусвідомлення. І тут, звичайно, Шевченка ніяк не обійти. Воюючи з Шевченком, воюють із Україною, хоч і приховують це з різною мірою вправності».
Саме тому з метою гідного вшанування пам’яті нашого великого Кобзаря та популяризації української культури і мови в рамках культурного обміну між українською та квебекською спільнотами ініціативна група осіб пропонує проект встановлення пам’ятного погруддя Т. Шевченка на Алеї поетів у м. Квебеку навесні 2014 року.
Та не однаково мені,
Як Україну злії люде
Присплять, лукаві, і в огні
Її, окраденою, збудять…
Ох, не однаково мені..
Ідея цього проекту народилася навесні 2011 року, коли відомий український скульптор Олег Лесюк із друзями відвідував м. Квебек і ознайомився з існуючою там Алеєю поетів. Під час різних зустрічей і виставок у музеї
імені Митрополита Йосипа Сліпого в Монреалі розпочалася дискусія в громаді. Одна з її активних учасниць Оксана Герич організовує зустріч Олега Лесюка з Реалем Ґотьє, відомою постаттю в мистецьких і політичних колах квебекської спільноти, що дуже цікавиться розвитком української культури та мови й виявив бажання координувати заходи щодо цього проекту. Із пропозицією встановлення пам’ятного погруддя Т. Шевченка на Алеї поетів вони разом звертаються до Національної комісії столиці Квебеку (НКСК) і її консультативного комітету зі справ відзначення у м. Квебеку.
У січні 2012-го Фредерік Сміт, секретар Консультативного комітету НКСК, повідомив, що запропонований проект пам’ятника Т. Шевченка схвалено, за умови узгодження з Комісією та керівництвом мерії міста
Квебека місця під нього. Це застереження стосувалося зміни дизайну Алеї поетів, для того щоби звільнити частину території алеї під постамент для майбутнього пам’ятника Т. Шевченку.
Отримавши попередню згоду від НКСК, члени ініціативної групи провели зустріч із членами управи монреальського відділу Конґресу українців Канади (КУК), на якій було представлено ідею проекту та обґрунтовано унікальну можливість її реалізації. Після обговорення й дискусії управа під головуванням Зоряни Лугової підтримала цей проект і надала свій патронат для його реалізації створеному комітету в такому складі: Рома Купчинська (голова), Оксана Герич, Реал Ґотьє, Орест Гуменний і Володимир Жовтуля.
У квітні 2012 року комісія при НКСК і мерія м. Квебека повідомили комітету, що місце для майбутнього пам’ятника Т. Шевченкові буде підготовлене на розі вулиць d’Auteuil і Saint-Louis. Крім того, що особливо важливо, усі необхідні роботи з підготовки та благоустрою ділянки під пам’ятник і сам постамент для погруддя Т. Шевченка буде виконано відповідними організаціями м. Квебека й оплачено з бюджету мерії та Національної комісії столиці Квебеку. Ця новина стала вагомим поштовхом для нашого комітету в здійсненні подальших конкретних заходів із метою остаточної реалізації цього проекту навесні 2014 року.
Скульптором пам’ятного погруддя Тараса Шевченка, яке буде виготовлене з бронзи, одноголосно обрано Олега Лесюка з Торонто. Він є автором багатьох скульптурних композицій, встановлених по цілому світу. Зараз очолює Спілку українських образотворчих митців Канади, є членом Національної спілки художників України й Асоціації скульпторів Канади.
Цей проект уже узгоджено із Шевченківською фундацією при КУК, що дало нам змогу відкрити розрахунковий рахунок для збору коштів через цю Фундацію, а жертводавцям — отримувати посвідки на звільнення від податку.
У серпні 2012-го було розроблено інтернет-сторінку цього проекту: http://www.chevtchenko-qc.ca, на якій можна детальніше ознайомитись із перебігом подій.
На Українському фестивалі в Монреалі було вперше представлено на загальний огляд проект-макет пам’ятного погруддя Т. Шевченка, який виготовив із глини скульптор Олег Лесюк. Проект викликав велике зацікавлення та
підтримку людей, які розглядали макет і дискутували із членами комітету. Поряд із цим виникали запитання:
— Для чого споруджувати пам’ятник у м. Квебеку?
— Недавно відкрили пам’ятник у м. Оттаві, чи є потреба в ще одному?
Хочу відповісти:
— Місто Квебек — столиця провінції, історичне місто з європейським духом, яке входить до першої десятки найбільших туристичних міст Північної Америки. Пам’ятник буде встановлено на Алеї поетів, яка розташована поблизу будинку Національної асамблеї (Парламенту провінції), на найбільш людному пішохідному маршруті. Наш Кобзар займе гідне місце серед встановлених уже пам’ятників національним геніям слова в’єтнамського (Nguyen Trai), італійського (Dante Alighieri), квебекського (Emile Nelligan), російського (Олександр Пушкін) і вірменського (Komitas) народів.
Кожен із пам’ятників було споруджено зусиллями відповідних громад (за винятком пам’ятників квебекському та російському поетам, які були подаровані мерією м. Санкт-Петербурга як міста-побратима Квебека).
Що ж до відкриття пам’ятника Т. Шевченку в м. Оттаві 2011 року, то вважаю, що цією подією була відновлена історична справедливість. З огляду на 120-річну спадщину та роль українців у розвитку Канади, цей монумент давно мав бути споруджений у її столиці.
Встановлюючи пам’ятник Т. Шевченку на Алеї поетів у м. Квебеку, ми ширше відкриваємо сторінки книги пізнання України як великої держави зі славними традиціями. Гадаю, досить нам залишатися доволі закритою громадою, де ми самі себе хвалимо, часто промовляючи: «Героям Слава!» Героям, про яких широкий світ знає недостатньо. У цьому контексті наш комітет планує проведення низки заходів як в українській громаді, так і в середовищі спільноти міста Квебека.
Завершуючи роздуми над проектом пам’ятника Т. Шевченку в м. Квебеку, закликаю вас підтримати нас добрим словом, корисною справою та щедрими фінансовими пожертвами, які допоможуть здійснити задумане та принесуть користь канадському й українському суспільствам.
Наш розрахунковий рахунок — № 9400 в Українській народній касі «Дежарден» у Монреалі. Надсилайте ваші пожертви на адресу каси: Caisse Populaire Desjardins Ukrainienne de Montreal 3250, Beaubien Est Montreal, QC H1X 3C9 – із поміткою «Пам’ятник Т.Шевченку у м. Квебеку». Здійснімо цей проект разом! У єдності — наша сила!
І на оновленій землі
Врага не буде, супостата,
А буде син, і буде мати,
І будуть люде на землі.

Володимир Жовтуля

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply