Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 22, 2020

Різдвяний дарунок для Свято-Миколаївського храму

Автор:

|

Лютий 07, 2013

|

Рубрика:

Різдвяний дарунок для Свято-Миколаївського храму

Христос народився! Славімо його! Ці слова лунають зараз у всіх домівках щирих, добрих і наповнених вірою людей. Бо саме віруюче серце здатне йти на самопожертву заради ближнього, творити добро та вірити у велич Христа!

Різдво Христове — одне з найбільш таємничих свят. Тому що в цей час можна зустрітися з Дивом. Із дивом народження Сина Божого. Понад 2 тис. років тому перед новонародженим Дитям у німому зачудуванні схилилися юна Марія, сивоволосий Йосиф і бідні пастухи. Вони побачили в Ньому світло Любові, схованої раніше від людей. Світло Любові опромінило початок нової ери.
Різдво — одне з найсвітліших християнських свят, на яке всі — і дорослі, і діти — завжди чекають із особливим нетерпінням. Свято Різдва — найгарніше зимове свято. Воно приходить до людей морозяної ночі, у годину опівнічної храмової служби в сяйві свічок, у світлі зірок і гучному співі хору. Повсюди на землі хоча б ненадовго запановує мир, а серця сповнюються доброю волею.
Свято Різдва відзначається християнами, насамперед, справами добродійності. Колись цього дня щедро роздавали милостиню. Люди заможні вважали за свій обов’язок надіслати пожертви хворим, удовам і сиротам. Не забували навіть про тварин, адже, за переказом, у холодну ніч віл і осел зігрівали Богонемовля своїм подихом.
Усіма мовами люди хвалять Господа, і не лише в молитвах у храмах, а й у своїх піснях, коли по всьому хрещеному світу – від засніженої Європи до зеленої Греції та безводних арабських пустель – співають різдвяні колядки, прославляючи новонародженого Ісуса та його Пречисту Матір.
У час Різдва Христового вже давно в українській громаді стало традицією проведення Різдвяних концертів. Хори «Оріон» і «Левада» з Торонто під мистецьким керівництвом маестро Ігоря Магеги вирішили поєднати урочистість святкування народження Богодитяти з можливістю творити добродійні справи, залучаючи до цього всю нашу спільноту. Торік вони успішно провели благодійний Різдвяний концерт, прибуток від якого передали на будівництво української католицької церкви Святого Йосифа в Оквилі.
Напередодні цьогорічного концерту 12 січня ц. р. хористи завітали до пансіону імені Івана Франка в Міссісазі, щоби звеселити Різдвяною колядою наших найстарших земляків, які перебувають на заслуженому відпочинку й котрим уже важко самотужки приходити на концерти, що відбуваються у віддалених громадських місцях. Дуже зворушливою була ця зустріч, бо в пансіоні мешкають і працюють справжні патріоти, які боролися за волю України колись і вболівають за її долю тепер, яким дорогі звичаї й традиції українського народу, і спільна коляда звучала велично.
13 січня хори «Оріон» і «Левада» з Торонто організували благодійний Різдвяний концерт із нагоди 60-ліття української католицької церкви Святого Отця Миколая в Humber Valley United Church у Торонто. Молитву до святого Миколая промовив о. Олег Юрик, священик української католицької церкви Святого Миколая.
Урочисто та святково розпочав програму концерту мішаний хор (УМА) Торонто «Левада» й «Оріон». Коли хористи заспівали «Дзвони дзвонять», то багато хто зі слухачів перенісся у своїй уяві на прадідівську землю, укриту білосніжними заметами, побачив, як під яскравими сонячними променями на тлі синього-пресинього неба виблискують золотом церковні бані та почув, як щемно й протяжно славлять Різдво Христове стародавні дзвони.
Приємно було слухати у виконанні мішаного хору й добре знані традиційні колядки, створені нашим співучим народом багато століть тому, і нові, створені в наш час, нашими сучасниками. Багаторічною учасницею хору «Левада» Богданкою Пагутою в співпраці з відомим нашим земляком поетом Анатолієм Житкевичем написано дуже мелодійну колядку «Передріздвяна ніч», яку виконали мішаний хор і солісти Артуро Разгоєв і Любов Лавришин, і колядку «Різдвяний дух», котру заспівав жіночий хор «Левада». Обробку цих мелодій здійснив інший наш талановитий земляк Зеновій Лавришин.
А як чудово звучали віншування, які написав і озвучив на концерті учасник хору «Оріон» Петро Стільмашенко! Дуже відрадно, що ми маємо змогу бачити такі гарні результати спільної праці, що ми маємо поряд із собою таких непересічних особистостей — і поетів, і композиторів, і співаків-виконавців, і режисерів, які вміють так гармонійно скомпонувати концертну програму.
Присутні отримали нагоду вперше послухати хоровий ансамбль українських священиків під мистецьким керівництвом п. Магеги. Участь священнослужителів у концерті є, як наголосив у своєму посланні єпарх Торонто й Східної Канади владика Кир Стефан Хміляр, «продовженням взору душпастирства, яке розпочав о. Маркіян Шашкевич у ХІХ ст. в Галичині; участь отців-душпастирів у цьому Різдвяному концерті підкреслює, що наша Церква далі є у близькому зв’язку у молитві та служінні з українським народом». Це особливо актуальне в Рік віри та є конкретним втіленням у життя заклику в Пастирському посланні глави Української Греко-католицької церкви Блаженнійшого Святослава до духовенства, чернецтва й мирян: «Із нагоди цього ювілейного року, Року віри, заохочую взяти участь у різних заходах — конференціях, прощах, урочистостях та інших ініціативах, які ми звершуватимемо на парафіяльному, єпархіальному, митрополичому та загальноцерковному рівнях».
Священики з різних церков нашої єпархії: о. Олег Качур, о. Іван Труш (довголітній капелан хорів «Оріон» і «Левада»), о. Богдан Чолій, о. Андрій Фіголь, о. Богдан Миронович, о. Віктор Назарчик, о. Остап Чорній – як справжні провідники своєї пастви показали приклад того, як велично й славно оспівувати Всевишнього своїми ангельськими голосами. Це є приклад, гідний наслідування та продовження.
У концерті також брав участь Rev. Santo Arrigo, парох St. Patrick’s Church у Торнто, який дуже майстерно разом із жіночим хором «Левада» виконав «Аве Марія» (Каччіні) й англійську колядку «Свята ніч» (Ч. Адамс). Зворушливо було слухати священиків, які славили Бога різними мовами, але з єдиною для всіх глибокою переконаністю та вірою, бо Господь у нас усіх — один.
Звеселила глядачів концерту народна щедрівка «В зеленім ліску», задушевно виконана бандуристкою Наталією Гіль. Неперевершено звучала стародавня колядка «Так рано-раненько» у виконанні солісток хору «Левада» Олександри Маршалок і Любові Лавришин! Гарно було чути, як колядку «Старий рік минає» задушевно співають хористи з «Оріону» Валерій Галацан, Артуро Разгоєв, Іван Соловій і представники молодшого покоління хористів Ганнуся Танчак і Діана Лавришин.
Чудово звучала українська камерна оркестра під мистецьким керівництвом Галини Дзюрин. Протягом усього концерту піднесено віншували та колядували діти з дитячої студії «Резонанс», дуже гарно одягнені учасники Різдвяного вертепу під керівництвом Володимира й Ірини Кохановських. Своїми чистими дзвінкими голосочками вони славили новонародженого Ісуса коло маленьких ясел, встелених запашним сіном.
Із привітальним словом до присутніх звернулася багаторічна учасниця хору, член управи хорів «Оріон» і «Левада» Лариса Тепла. Вона подякувала пароху церкви Святого отця Миколая о. Роману Лабаю, усім священикам за духовну опіку. Це є одна з найстаріших українських церков, і саме з нею пов’язано долі багатьох наших краян. Хористи глибоко вдячні єпарху Торонто й Східної Канади владиці Кир Стефану Хміляру, який підтримав пропозицію провести Благодійний концерт на відзначення 60-річчя української католицької церкви Святого отця Миколая в Рік віри і рік відзначення 1025-ліття Хрещення українського народу й уділив свого архієрейського благословення. І дуже вдячні вони гостям, які взяли участь у концертній програмі, українським священикам – за їхній благородний почин, і численним глядачам – за те, що вони відгукнулися на запрошення.
А наша глибока вдячність від глядачів — організаторам концерту, без ініціативи яких і великої творчої роботи він би не міг відбутися: Ларисі Теплій, Олесі Романко, Богданці Пагуті, Марійці Прокіпчук, Дарії Броварській, Василю Ахтимійчуку, Еду Розендалю, Івану Злупку. Сподіваємося на нові зустрічі з хорами «Оріон» і «Левада» з Торонто під мистецьким керівництвом маестро Ігора Магеги.

O. Xмелик

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply