Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 29, 2020

«Різдвяна містерія»

Автор:

|

Листопад 29, 2012

|

Рубрика:

«Різдвяна містерія»

За кілька тижнів по милості Божій ми знову будемо молитовно згадувати велику й спасительну подію – Різдво Господа нашого Ісуса Христа. Різдво Христове — це найвеличніша подія в історії людства, коли звершилося чудо із чудес, подія, яку не міг збагнути людський розум. «Велика тайна благочестя — Бог явився в тілі»(1.Тим, 3:16). Через пришестя у світ Месії людство отримало надію на спасіння. Христос прийшов на землю, щоби зруйнувати темряву зла, темряву неправди та недосконалості цього світу, спотвореного людським гріхом.
Із давніх-давен наш український народ величаво святкує Різдво Христове. І одним із найважливіших атрибутів різдвяних святкувань – поряд із колядою, святковим столом, кутею – є вертеп. Вертеп є справжньою християнською релігійною містерією, у якій розігрується біблійна історія народження немовляти Ісуса Христа.
Напередодні Різдва Христового на Всенощному богослужінні ми маємо змогу почути піснеспіви, що починаються словами: «Вертепе, прикрасися, бо йде Агниця, що носить в собі Христа». Що ж означає біблійною мовою слово «вертеп»? Для нас, християн, воно має глибокий зміст, перш за все – історичний: вертеп — це печера, у котрій 2 тис. років тому перебував народжений і в ясла покладений Спаситель Світу Христос — істинний Бог наш. Але це слово має ще інше духовне значення. Вертеп — це серце людини, у якому, за свідченням ап. Павла, повинен родитися Христос (Еф., 3:17).
Первісну появу вертепу можна датувати часами гетьмана Конашевича-Сагайдачного, до 1600-1620 рр. Автором, який уперше надрукував текст вертепу, є Микола Маркевич. Учені припускають, що перші вертепні дійства походять із XVI-XVII ст. Сама вертепна скринька була схожа на будиночок, що мав два поверхи, які християнською традицією трактувалися як «небо і земля». Щоправда, вертепні сценки в певний час змінювалися, але за своєю суттю вони завжди передавали містерію Різдва. Мінялися лише літературні та сценічні форми, але ніколи не змінювалася основна вістка, яку передають вертепні персонажі. Темою вертепних сценок завжди були біблійні сюжети. Вертеп колись був ляльковим, із ним ходили наші пращури хатами найзаможніших господарів.
Горішній поверх вертепної скриньки представляв Вифлeєм. Тут відбувалися тільки духовні події, пов’язані з Різдвом, сцени з янголами та пастухами. Внизу, у центрі, стояв трон Ірода, а збоку висів дзвінок, у який дзвонив паламар, підлога була встелена хутром, аби не було видно щілин, які розходилися на всі боки й котрими виконавець водив ляльки. Він стояв за задньою стінкою та говорив за ляльок різними голосами, згідно з ролями дійових осіб.
Із часом вертеп із лялькового театру перетворився на справжній вуличний театр, саме в такому вигляді й зберігся він до наших днів. На превеликий жаль, останнім часом традиція вертепів, які відтворюють велику різдвяну містерію, таїнство народження Ісуса Христа продовжує відтворюватися здебільшого лише на теренах західної України, де прогресивна українська молодь на Різдво знову перебирається за персонажі Різдвяного вертепу, сповіщаючи всім радісну новину: «Христос Рождається — Славіте».
День Різдва Христового – це, мабуть, той день, коли серця людей об’єднує дещо спільне — добро і любов, це справді одне зі свят, яке можна назвати родинним. Воно по-особливому поєднує людей, близьких між собою, які перебувають у кревній або духовній спорідненості. Така атмосфера є дуже важлива, особливо в наш час, бо часто, на жаль, родинні стосунки слабнуть, традиційна сім’я занепадає, батьки і діти живуть власним життям, самі по собі, немає того духу єдиного роду, який був притаманний нашому народові протягом багатьох століть. Саме тому ми повинні навчати своїх дітей зберігати нашу віру та традиції нашого українського народу.
Наближається час Різдвяних свят. Це – час, коли сам Христос зійшов до нас на землю. Тому й ми принесімо новонародженому немовляті тиху й сердечну молитву, приклонившись біля Вифлеємських ясел. Нехай Різдвяна радість завітає й у нашу громаду, і в кожну домівку, сім’ю та родину.
Ця духовна подія — для дорослих і дітей. Усі ми ходимо до церкви й молимося, тож зберімося разом, аби знов стати свідком цієї надзвичайної для кожного християнина події — народження на світ нашого Господа Ісуса Христа. Це — дуже професійна постановка, у якій задіяні досвідчені актори та яка супроводжується професійними звуковими та світловими ефектами. Ця вистава є для всіх нас, тож зберімося разом, переживімо самі ці святі хвилини, а також підтримаймо українську громаду. Запросімо наших рідних, друзів і знайомих. Не повинно бути вільних місць на такій чудовій постановці. Благословення Господнє на Вас!
+Андрій, єпископ Східної єпархії УПЦ у Канаді

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply