Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 6, 2020

Пітер Дмитрук зглянувся над французами й вступив в Опір

Автор:

|

Травень 25, 2017

|

Рубрика:

Пітер Дмитрук зглянувся над французами й вступив в Опір

Пітер Дмитрук — сержант військово-повітряних сил Канади, котрий загинув під час Другої світової війни борючись у складі сил французького Опору. Він народився 27 травня 1920 року в місті Редіссон (провінція Саскачеван) в родині українських імміґрантів. На початку Другої світової війни, Петро Дмитрук жив у Віньярді (провінція Саскачеван), коли приєднався до військово-повітряних сил Канади в липні 1941 року. Після підготовки його відправили за кордон, де він служив хвостовим стрільцем у 405-й ескадрильї бомбардувальників. Під час місії над Францією, на схід від Парижа, літак сержанта Дмитрука був збитий вогнем німецької зенітки. Він вижив у катастрофі й спочатку ховався в лісі, а потім знайшов притулок у місцевих жителів, котрі познайомили його в з членами французького підпілля. Канадського українця вели на південь по окупованій німцями Франції, де по спеціальному маршруту можна було перейти через Піренеї до Іспанії. Дорогою його настільки глибоко вразило важке становище французького народу під жорстокою нацистською окупацією, що він вирішив не полишати контрабандним шляхом країну. Замість цього приєднався до французького руху опору, де його незабаром охрестили «П’єр Канадець».
Обов’язки Пітера Дмитрука в русі опору привели його до невеликого села Ле-Мартр-де-Вейр, приблизно за 15 км на південь від Клермон-Ферран, де він здобув репутацію серед своїх французьких товаришів як безстрашний боєць, котрого не бентежить повсякчасна небезпека. Після диверсії в німецьких військах і підриву потяга з боєприпасами, німці спрямували свої війська в Ле-Мартр-де-Вейр. Зазвичай, німці мстили за такі диверсійні інциденти, страчуючи чоловіків у селі. Однак 9 грудня 1943 німці заарештували Пітера Дмитрука і стратили його на місці, оскільки вважали, що саме «П’єр Канадець» був відповідальним за диверсію на залізниці. Тому вони вирішили не проводити масову страту чоловіків, оскільки вважали, що вже й так зламали хребет місцевого опору в особі Дмитрука.
Жителі Ле-Мартр-де-Вейр поховали 23-річного відчайдуха з почестями на місцевому цвинтарі. Лише через рік канадський уряд підтвердив факт смерті його родині. Після звільнення Франції та капітуляції Німеччини, він був серед тих людей, про яких майже забула канадська нація, що намагалася залишити жахливі спогади про війну позаду.
Однак жителі Ле-Мартр-де-Вейра вшанували його як героя, чия самовіддана хоробрість допомогла принести свободу Франції й чия смерть врятувала життя багатьох з них, і одну з вулиць назвали на його честь. Уряд Франції нагородив сержанта Дмитрука «Воєнним хрестом». Починаючи з 1946-го і кожного наступного року, жителі Ле-Мартр-де-Вейр проводили парад і панахиду біля його пам’ятника. Майже через 30 років після смерті бійця, у серпні 1972 року, здивований мер Віньярда отримав листа від мера Ле-Мартр-де-Вейр, який засвідчив, що Пітер Дмитрук був не просто ім’ям на військовому меморіалі, але справжнім героєм Другої світової війни. Мер Ле-Мартр-де-Вейра запропонував ушанувати мертвого канадського солдата зробивши побратимами їхні два містечка і створивши новий великий меморіал на його могилі. Делегація з 13 осіб, серед котрих були члени родини і представники провінції Саскачеван, відвідали церемонію тридцятої річниці загибелі героя.
1999 року Пітер Дмитрук був нагороджений премією «Будівничі нації», що відзначає внесок видатних українців Канади з провінції Саскачеван.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply