Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 22, 2020

Передові ідеї сучасної школи: що пропонує садочок Монтессорі?

Автор:

|

Червень 15, 2017

|

Рубрика:

Передові ідеї сучасної школи: що пропонує садочок Монтессорі?

Ось і підходить до кінця навчальний рік, що для учнів означає довгоочікувані літні вакації, для вчителів —відпочинок, але насамперед — підсумки минулого року, самоосвіта, а для батьків — час для планів. Адже декотрі батьки опиняються перед вибором майбутнього садочку, що є першими кроками малюка до країни знань. То ж відчиню для вас двері садочка Монтессорі.
Перш за все, не всі знайомі з іменем Марії Монтессорі, лікаря-педагога, котра розробила свою концепцію педагогічної роботи з дітьми дошкілля. Для вихідців країн пострадянського простору ця жінка, котра розробила свою філософію для садочка, здебільшого залишається невідомою.
Отже, коротко про саму М. Монтессорі. Перша в світі жінка-лікар, жінка-педагог. Її медична практика почалася в рідній Італії з малими дітьми сиротинця ще більше 100 років тому. Першу практику як лікар вона почала з дітьми, котрі виявилися непотрібними ні батькам, ні державі — залишенці, сироти, від яких відмовилися батьки, або ж діти-інваліди. Перше, що вразило Монтессорі, — це абсолютна незадіяність цих дітей ні в навчання, ні в праці. Саме тут і перетнулися два її шляхи — лікаря та педагога. Довгорічна практика праці з цими «пацієнтами» призвела до цілого наукового дослідження в галузі дитячої психології та педагогіки, яке і вилилося в кінцевому підсумку в певну педагогічну концепцію, а потім і в систему та філософію.
Які ж основні засади педагогічної концепції М. Монтессорі? Їх — цілий ряд. Але найважливішими і досі залишаються кілька:
* кожна дитина-індивідуум і навчання має бути адаптованою згідно зі своїми можливостями: швидкості розуміння, осмислення, аналізу й опрацювання нею матеріалу;
* виходячи з того, що кожна дитина має свій темп осмислення, вчитель працює з кожною дитиною індивідуально. Після презентації матеріалу педагог спостерігає, як дитина сама опрацьовує щойно здобуті знання;
* найкращий розвиток дитина отримує в колективі, де вона розвивається як невід’ємна його частина. Це забезпечує природне усвідомлення дитиною взаємозв’язок колективу з нею і навпаки, вплив кожної дитини на загальний добробут колективу;
* виходячи з ролі дитини у колективі, головним елементом дитячого суспільства, яким є клас або дитяча кімната, є сама дитина, а не вчитель. Це й розвиває впевненість дитини у собі, своїх можливостях, незалежність у своїх вирішеннях і розв’язанні проблем;
Особливу увагу М. Монтессорі приділила питанню, з якого ж віку має дитина почати вчитися. Досліди Марії як лікаря і педагога довели, що пам’ять дитини починає працювати з 2,5-3 років. Отже, саме це й є вік, коли з дитиною можна починати освіту. Саме в цьому віці мозок дитини втягує зі зовнішнього середовища абсолютно все. Аналіз інформації в мозку дитини проходить значно пізніше, паралельно з її надбанням. То ж дитина віком 2-3 років — це сира глина в руках вчителя, котрий і є дизайнером майбутньої особистості.
Школи, які працюють за філософією М. Монтессорі, оснащені спеціальним матеріалом із розвитку мови, читання, математики, географії, мистецтва, музики та наукових експериментів. Навчання відбувається індивідуально з кожною дитиною або (якщо того вимагає матеріал або певна вправа) в малих групах із 2-3 осіб. Кожна нова презентація матеріалу вчителем — це справжнє свято для дитини: всі в оточенні є свідками осягання учнем нового щаблю до вершини знань. Хіба ж це не ознака дорослості? А масштаб знань у нас — просто у безмежній кількості. Як можна виміряти, що варте уваги, а що ні, якщо дитину у віці з 2-5 років цікавить абсолютно все — від того, як летить ракета, чому птаху для польоту не треба бензини, до що таке число 100, мало чи багато? А ще ж хочеться знати, чому світ круглий, і чому жирафа не живе в Антарктиді, що таке «камуфляж» і від кого ховається хамелеон.
Діти в садочку глибоко вивчають і надбання мистецтва. Тут проходить ознайомлення з культурою та традиціями різних країн, а також із найвідомішими художниками й їхніми полотнами як світового рівня, так і українського походження. Після детального аналізу діти копіюють відомі картини й експериментують у різних мистецьких трендах.
Усі вправи в класі Монтессорі продумані у формі гри, у більшості — в русі. Адже рух — це життя, а для дитини це так природно — вчитися, граючись і рухаючись. Чи можна рухатись і гратися, навчаючись? Важко сказати. В будь-якому випадку такої освіти, яка є у класі Монтессорі, наразі не пропонує ніхто — ні державна школа, ні дитячі садки.
Програма Монтессорі вже є в системі суботніх шкіл м. Торонто, є і щоденний садок Монтессорі. За довідками звертатися за тел.: 416-762-8709 або 416-795-6571, електронна пошта: ok.kolomoets@gmail.com
Оксана Коломоєць, вчитель суботньої школи Св. Володимира та щоденного садочка «Хатка для малятка»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply