Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 28, 2020

Осягнення співу як дива

Автор:

|

Квітень 11, 2013

|

Рубрика:

Осягнення співу як дива

Книга «Орав свій переліг. Йосип Гошуляк: від маминої пісні до вершин вокалістики» недавно здобула номінацію в XIV Всеукраїнському рейтингу «Книжка року». Її було названо однією з найбільш резонансних у літературно-книжковому огляді 2012 року. Зразковий уклад видання, наповнення його унікальним і надзвичайно цікавим матеріалом, численними фотографіями, афішками, концертними програмками разом із чудовою поліграфією викликали неабияке захоплення не тільки серед музикознавців, а й серед пересічних читачів України.

Минулорічні презентації книги та трьох компакт-дисків Й. Гошуляка під загальною назвою «У поклоні Кобзареві», що відбулися в Києві, Львові, Тернополі, Чорткові, у його родинному селі Палашівці, у Дрогобичі, Стрию, а також у Торонто, стали справжнім святом для шанувальників великого таланту й не менших мистецьких здобутків цього оперного та камерного співака.
Музично-театральний світ заслуженого артиста України Йосипа Гошуляка — це світ вистав, концертів, записів на радіо й телебаченні, зустрічі з шанувальниками вокального мистецтва. Це підтверджує згадана монументальна книга, упорядником якої є Марта Онуфрів.
Розділи «Рятуймо українську музичну культуру!», «До мистецтва крізь призму людських відносин» додають нового сенсу історико-музичній ретроспекції, духовній палітрі сучасного сприйняття становлення співака Гошуляка як вокаліста, громадянина світу. Глава «У світі музики» спонукає до роздумів про те, який шлях — життєвий і творчий — мав пройти Й. Гошуляк: періоди вокально-акторського становлення, спілкування з контрастними людьми. Мимоволі виникає пієтетичне ставлення до автора книги, адже він не тільки співав на музичних сценах Канади, США, України, а й пропагував у світі рідну мову та поетичні надбання Тараса Шевченка.
Читаючи статті, відгуки, анонси різних авторів, які належать до канадського періоду творчості Й. Гошуляка, переносишся у світ добра, людяності, чистоти його роздумів про долю України, народу, про роль народної української пісні. Зустрічаєшся з переливами різноманітних думок, емоцій журналістів і самого співака: від утвердження істин вічного та незнищенного у вокально-акторській професії, від щирої сповідальності Й. Гошуляка — до філософської заглибленості в суть вічних питань буття, любові до України, до поезії Тараса Шевченка.
Широкий тематичний і проблематичний діапазон творчості Й. Гошуляка найчастіше вкладається не тільки в музично-театральні рамки, а й тяжіє до патріотичних дій, міркувань. А вони обертаються навколо пізнання ціннісних параметрів законів сцени та життя українців за кордоном, соціально-політичних і естетичних реалій навколишнього світу — минулого, сучасного та майбутнього.
Оперний і камерний співак Гошуляк осмислює й певні конкретні громадські події, і фактаж своєї професії, й узагальнює свої роздуми в співвідношенні з певними сценічними категоріями, такими як дириґенти, режисери, концертмейстери, партнери по сцені, музикознавці. Найчастіше мудрість співака проступає з таких деталей, штрихів внутрішньої енергії слова та співу, у яких угадуються прикмети й сьогодення, і вічності. Адже любов до України, до рідної мови, культури в житті співака — безмежні.
Пізнання світу й самого себе в ньому підносять творчість Й. Гошуляка на високий мистецький рівень. Цінності справдешні й уявні, вічні та скороминущі, фальшиві й дійсні, духовні і матеріальні аналізуються в розділі «Серед давно нашумілої справи». В емоційно-інтонаційній палітрі книги «Орав свій переліг» нерідко звучать пристрасні думки авторів багатьох публікацій, звернені до сучасників.
Йосип Гошуляк осмислює «джерела душі» артиста-вокаліста в контексті повсякденного життя. Укотре ми маємо нагоду повернутися й до історико-музичного коріння української нації, читаючи розділ «Капела бандуристів імеі Тараса Шевченка». До музично-патріотичної минувшини України звертає свій погляд вокаліст у розділі «З-під авторського пера Йосипа Гошуляка». Образ України у творчості співака подано в значенні вселюдської планети, яка подарувала світові видатних діячів.
«Дружнє багатоголосся» підтверджує висновки про те, що творчість Й. Гошуляка — багатогранна та неоднозначна. Здатність і необхідність співати й створювати колоритні сценічні, незабутні вокально-акторські образи є невід’ємною складовою нелегкого життя цього видатного виконавця. «Матеріали на відзначення» ще раз підтверджують думку про те, що музичний дар у долі Йосипа Гошуляка виступає своєрідним українським культурним кодом, який рефлексує в різні музично-театральні пласти й епохи, зберігаючи при цьому орієнтацію на одвічні людські цінності. Вважаю, що Йосип Гошуляк уже давно заслуговує на присудження йому звання Ннродного артиста України.

Андрій Тулянцев

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply