Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Friday, May. 24, 2019

Олег Зуєвський повернувся в Україну після смерті

Автор:

|

Лютий 09, 2017

|

Рубрика:

Олег Зуєвський повернувся в Україну після смерті

Олег Зуєвський — український поет, перекладач, професор університетів у США та Канаді, член літературних об’єднань Організація українських письменників «Слово» та Національної спілки письменників України. Він народився 1920 року в містечку Хомутець Миргородського повіту на Полтавщині. 1931-го родину Зуєвських розкуркулили: зі своїм дідом Іваном, рятуючись від переслідування, хлопчик перебирається до родичів у селі Зуївці, а після цього — до м. Мерефи на Харківщині.
З 1936-го по 1938 рік вчився в газетному технікумі в Харкові. Коли технікум було реорганізовано в Інститут журналістики, у ньому продовжував навчання до початку війни. Його перші поетичні спроби з’явилися у газеті «Юний ленінець», альманасі КІЖу та «Літературному журналі». Під час окупації працював у редакції «Миргородських вістей», де публікував свої вірші, оповідання, статті; опісля друкувався у празькому часописі «Пробоєм».
Після Другої світової війни Зуєвський опинився у таборі для переміщених осіб у Ауґсбургу, де продовжував свої літературні студії в табірній періодиці «Наше життя», «Нове лицарство», «Світання», «Арка».
В еміґрації з 1943 року: спочатку в Німеччині, 1950-го — у США (Філадельфія), з 1966-го — у Канаді.
1947 року в Мюнхені вийшла перша збірка поезій О. Зуєвського «Золоті ворота», яку вітала літературна критика в особі чільних її представників у діаспорі — Юрія Шевельова (викладача О. Зуєвського по КІЖу) та Володимира Державина.
1949-го О. Зуєвський із дружиною змушений був переїхати до США. Як і більшість творчої інтелігенції, яка мала бажання отримати вищу освіту, мав заробляти на неї важкою фізичною працею, а ввечері слухати лекції в Пенсільванському університеті. Тому друга поетична збірка О. Зуєвського «Під знаком Фенікса» з’явилась лише через 11 років, у тому ж мюнхенському видавництві «На горі». Здобувши ступінь доктора «філософії», О. Зуєвський викладав російську мову та літературу в Фордгамському та Ратгерському університетах США.
З 1966-го він — професор славістики Альбертського університету, де пропрацював понад 25 років. Помер в Едмонтоні 1996 року, перепохований у Житомирі. Книжкова колекція (більше 4000 томів) та архів проф. Зуєвського подаровані його донькою Тамарою Зуєвською науковій бібліотеці Національного університету «Києво-Могилянська академія». 2007 року на базі матеріалів із архіву, а також укладеного бібліографічного покажчика колекції була опублікована книга «Олег Зуєвський: «Я входжу в храм»., упорядником якої виступила Наталія Казакова. До збірника увійшли неопубліковані раніше тексти поезій і перекладів О. Зуєвського, наукові публікації, більшість із яких була недоступна в Україні, уривки з щоденників його дружини Людмили, спогади Петра Саваріна та Петра Одарчена.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...