Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 22, 2019

На свято героїнь у Торонто завітала гостя з України

Автор:

|

Березень 16, 2017

|

Рубрика:

На свято героїнь у Торонто завітала гостя з України

Комітет українок Канади, священики і гості зі Світланою Паньковою

Яке ж трагічне це свято! Кожен народ має своїх героїв і героїнь, їх шанує і звеличає. Але український народ має їх, мабуть, найбільше. Це герої та героїні, котрі боролися, терпіли та гинули за Україну.

Нещодавно ми вшановували велику людину, вчену, героїню — Катерину Грушевську. Найбільш славним в історії нашого народу є її батько — Михайло Грушевський, котрий перший у своїй багатотомній «Історії Руси-України», спираючись на джерельні матеріали довів окремішність, самобутність українського народу.
Донька Катерина допомагала батькові в його науковій праці. Він казав, що вона — перший помічник в усіх його справах: «Після моєї смерті в неї залишиться моя найкраща часточка на землі. Вона — моя донька і учениця, а я її батько та вчитель».
Катерина проводила дослідження, публікувала матеріали з етнографії, соціології, фольклористики, захоплювалася первинною культурою, мала великі досягнення в тих галузях науки. Її заарештували 10 липня 1938 року, засудили на вісім років каторги. В останньому слові після судової розправи українка сказала: «До жодної антисовєтської організації я не входила і ніяким шпигунством не займалася. За допомогою свого батька я провадила наукову роботу з вивчення давньої історії».
Жінка пройшла найважчі радянські табори — Новосибірська, Магадану, була майже під полярним колом — у найстрашнішому жіночому таборі Ельген (мовою якутів — мертвий). Померла в Новосибірську 30 березня 1943-го.
Саме Катерині Грушевській і було присвячене цьогорічне свято героїнь, яке відбулося в Українському домі ім. Тараса Шевченка на вул. Горнер. Сцена була прикрашена прапорами, на ній — заклик «Борітеся, поборете, вам Бог помагає!»
Відспівали канадський славень. Молитву провів первосвященний владика Андрій, котрий сказав: «Вшановуючи пам’ять Катерини Грушевської, ми вшановуємо всіх наших героїнь і героїв, котрі боролися і зараз борються за волю України. Герої не вмирають!»
Після цього присутніх привітала Христя Цурковська, голова Комітету українок Канади (відділ Торонто). Вона також подякувала Світлані Паньковій, директору історико-меморіального музею Михайла Грушевського в Києві, котра приїхала до нас, та збагатила це свято.
Катерина Литвинюк, ведуча програми, представила головну доповідачку — п. Панькову, котра вже довгі роки працює в музеєзнавстві, провадить наукові дослідження, зокрема в Музеї Грушевського.
Доповідь «Катерина Грушевська — життєпис долі» була збагачена прозірками. Ми вислухали (й оглянули) про весь життєвий шлях цієї цікавої постаті. Жінка була дуже здібною, відданою цілковито науковій праці, насамперед допомозі своєму батькові та своїм зацікавленням, передовсім старожитньою історією. Безпідставно заарештована і замучена до смерті.
У мистецькій частині виступили юнацька капела бандуристів ім. Віри Зелінської «Золоті струни», тріо «Ліра», хори «Левада» й «Оріон», котрі заспівали низку патріотичних пісень. Але між тими патріотичними, мелодійними піснями гудів страшний звук розбитого дзвону. Це — листи, котрі читала Лада Даревич, листи, пов’язані з Катериною Грушевською. Ті листи писала мати Марія Грушевська до своєї єдиної, найдорожчої доні. Ці листи — це страшний, розпачливий зойк зболілого материнського серця. Важко було їх слухати: «Дорога моя донечко, пташинонько моя, далека! Так я страшно тужу за тобою, і так несказанно скучаю! Хоча б у крайньому разі, вісточки від тебе мати частіше, дізнатися нарешті, що ти робиш, чим зайнята, і де ти. Що таке Ельген, як ти там живеш? Мила найдорожча моя… Як мені жити без тебе, єдина моя». Інший лист: «Спокою нема, тривога вічна… Вже давно не маю від тебе вістки… Жду день і ніч, і все нема і нема». Це — тільки малесенька частинка того, що ми слухали.
На закінчення молитву провів о. м. Тринога. Українським славнем, який заспівали хори й усі присутні. Опісля були кава та солодке, яке приготовили пані з господарчого комітету. Спільною світлиною учасників із головою Христею Цурковською та гостем Світланою Паньковою свято закінчилося. Пам’ятаймо, що герої не вмирають!

Євгенія Мельничук

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...