Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 4, 2020

Мільйони Фірташа розсварили діаспору

Автор:

|

Жовтень 24, 2013

|

Рубрика:

Мільйони Фірташа розсварили діаспору

Пожертва українського підприємця Дмитра Фірташа на Меморіал жертвам Голодомору у Вашинґтоні викликала неоднозначні оцінки серед української громади в Північній Америці. Так, зокрема, у Канаді деякі представники діаспори вдячні за дар, інші — цим обурені. Дехто сумнівається в щирості підприємця, підозрюючи, що за щедрою пожертвою криється спроба «купити» діаспору.

Оксана Башук-Гепберн із Канадської групи сприяння демократії в Україні переконана, що поширення інформації про Голодомор потрібне передовсім самій Україні. «Країні треба, щоби Голодомор вивчали діти в українських школах, щоб уряд про це говорив і щоби п. Фірташ дав на справи Голодомору в Україні не 2,5 млн, а більше», — сказала активістка. Вона разом зі соратниками вже тривалий час критикує старші й потужніші організації діаспори за надто м’яке, як на її думку, ставлення до української влади та її оточення.
Головне, щоби жертв Голодомору вшанували, вважає Тарас Залуський, виконавчий директор Конґресу українців Канади. «Шкода, що український уряд не зміг знайти спосіб виконати своє первісне зобов’язання. Те, що п. Фірташ зміг здійснити обіцянку українського уряду, є позитивним. Гадаю, що треба дбати про те, аби Меморіал Голодомору у Вашинґтоні збудували», — наголосив п. Залуський.
Марко Левицький, редактор канадського видання «Українські вісті», зауважив, що на Заході є чимало прикладів, коли визначні пам’ятки будували за гроші «сумнівного походження». «У ХІХ ст. були так звані злочинні барони, що здобули свої статки дуже сумнівними шляхами, — зазначає він. — Серед них були Ендрю Карнеґі та Джон Рокфеллер. Вони стали меценатами, давали гроші не тільки на Центр Рокфеллера та «Карнеґі-гол» у Нью-Йорку. То що – тепер їх розвалити, бо це були гроші, здобуті сумнівними способами? Ми повинні дивитися на те, що це є добродійна мета», — упевнений журналіст.
Утім, політолог Тарас Кузьо з Університету Торонто вважає, що українська діаспора ще не усвідомила значення дару Дмитра Фірташа, тому він очікує, що дискусія із цього приводу — ще попереду. На думку експерта, пожертва п. Фірташа на монумент Голодомору відрізняється від інших благодійних кроків, таких як підтримка підприємцем освітніх проектів у Львові та Кембриджі чи проведення «Днів України» у Лондоні.
«Це – набагато суперечливіше, особливо тому, що він — політичний соратник президента України, чия політична сила 2006 року голосувала проти Голодомору як Ґеноциду, а 2010-го президент сам зайняв проросійську позицію. Це дуже лицемірно та лукаво з боку президента й п. Фірташа. Краще, щоби це була пожертва від української влади, а не від олігарха», — пояснив п. Кузьо.
За попередніми даними, до Канади на 80-річчя роковин Голодомору наприкінці листопада ц. р. може приїхати Володимир Рибак, голова Верховної Ради України. Тоді діаспора, ймовірно, зможе порушити питання не тільки про доцільність пожертви Дмитра Фірташа, а й про позицію Партії реґіонів. Нагадаємо, Канада визнала Голодомор Ґеноцидом і починаючи з 2008 року щоосені вшановує пам’ять жертв трагедії в приміщенні парламенту.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply