Новини для українців всього свту

Thursday, Nov. 21, 2019

Лідери США та КНДР ні про що конкретно не домовилися

Автор:

|

Червень 14, 2018

|

Рубрика:

Лідери США та КНДР ні про що конкретно не домовилися

У Сінґапурі 12 червня нарешті нібито помирилися дві держави, протистояння між якими останнім часом загострилося.

Ще один меморандум
12 червня в Сінґапурі відбулися перемовини  Дональда Трампа, президента США, і Кіма Чена Уна, лідера Корейської Народно-Демократичної Республіки (КНДР). У підсумковій декларації їхніх перемовин зазначено: «Президент Трамп зобов’язався надати гарантії безпеки КНДР, а Кім Чен Ун підтвердив свою тверду і непохитну прихильність до повної денуклеаризації Корейського півострова. США та КНДР мають намір перезавантажити відносини між країнами. Вони зобов’язуються докладати зусиль до встановлення на Корейському півострові миру та стабільності. КНДР підтверджує готовність до повної денуклеаризації Корейського півострова. США і КНДР підтвердили прихильність до пошуку останків американських військовополонених і зниклих безвісти в часи Корейської війни».
В Україні, дізнавшись про цей документ, одразу ж пригадали укладений 5 грудня 1994 року «Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї», який «гарантував» Україні суверенітет і безпеку, але виявився просто папірцем.
Дональд Трамп твердив на прес-конференції після перемовин: «Зміни можливі. Зустріч була прямою та чесною. Ми готові розгорнути нову сторінку історії. Написати цю історію від імені наших народів. 70 років тому почалася війна між Кореями, яка фактично триває досі. Сьогодні ми можемо сподіватися, що війні буде покладено край. Конфлікти минулого не мають визначати майбутні війни».
«Відчуваю, що представники Північної Кореї хочуть укласти угоду. Я все життя займаюся угодами й одразу бачу те, хто хоче реально укласти таку угоду, а хто просто використовує це як привід нічого не робити. Просто відчуваю це й відчуваю дуже сильно, що Північна Корея хотіла б укласти таку угоду, і це дуже добре для всього світу. Гадаю, що глава Кім справді налаштований на цю угоду, але гарантувати на 100 % — навряд чи, — зазначив господар Овального кабінету. — Санкції будуть зняті, якщо ми будемо впевнені, що ядерна зброя більше не ефективна».
Того ж дня в інтерв’ю Fox News він припустив: «Ввірю в те, що він (Кім Чен Ун. — Ред.) повернеться і приступить до цього практично одразу. І він уже дав це зрозуміти. Цей процес «стрімко розвивається». А в інтерв’ю «Голосу Америки» п. Трамп назвав Кіма Чена Уна «веселим і розумним, чудовим перемовником» й запевнив: «Гадаю, ми один одному сподобалися. Знаю, що було в минулому, не потрібно мені про це нагадувати, він хлопець жорсткий. Йому доводилося бути жорстким, і він був таким. Але ми з ним чудово порозумілися. Кім Чен Ун довів, що любить свою країну та бажає їй добра. У наших стосунках добра хімія, а ви знаєте, яке значення я цьому надаю. Це вкрай важливо. Буває, що з людиною немає хімії, що б ти не робив. Але у нас вона відразу виникла, я вже казав про це. Я думаю, що Північну Корею чекає прекрасне майбутнє».

«Повинні тиснути»
Натомість сенатор-республіканець Боб Коркер, голова комітету з питань міжнародних відносин Сенату США, заявив: «Хоча я й радий, що президент і Кім Чен Ун змогли зустрітися, все ж складно визначити конкретний характер того, що сталося. Чекаю, що держсекретар Помпео незабаром виступить перед нашим комітетом, щоб поділитися своїми думками. Сенат має наглядові повноваження у справі міжнародної політики, чим має намір скористатися, зокрема, в питанні перемовин із Північною Кореєю».
Відтак Ед Ройс, голова комітету в закордонних справах Палати представників США закликав президента Трампа: «Маємо тиснути на Пекін та інші країни щодо продовження повного виконання всіх санкцій проти режиму Північної Кореї. Кім Чен Ун не повинен отримати й десятої частки допомоги, поки не проведе повну та підконтрольну денуклеаризацію».
Сіндзо Абе, прем’єр-міністр Японії, та Дейна Вайт, прес-секретар Пентаґону назвали саміт у Сінґапурі лише першим кроком на шляху до повної та незворотної денуклеаризації Корейського півострова. А Чад О’Керрол, керівник аналітичної компанії Korea Risk Group і фахівець у сфері північнокорейської політики, з подивом відзначив, що в підсумковому документі перемовин у Сінґапурі немає жодного конкретного слова про балістичні ракети Північної Кореї, випробування яких довгий час було головним джерелом міжнародного напруження навколо КНДР.
Своєю чергою, Роберт Келлі, професор політології в південнокорейському Пусанському університеті зазначив, що текст «сінґапурського» документа «ще менш змістовний, ніж очікували більшість скептиків».
Майкл Макфол, колишній посол США в Російській Федерації (РФ) і дослідник Стенфордського університету, написав у Twitter: «Щодо денуклеаризації перемовини Трампа не просунулися ні на дюйм порівняно з тим, на що Кім Чен Ун уже погодився в квітні ц. р. Вони навіть не домоглися, щоб північні корейці назвали перемовника для держсекретаря Майка Помпео. Сподіваюся, що майбутні саміти досягнуть відчутніших результатів».
Британський часопис The Guardian у редакційній статті заявив: «Зустріч у Сінґапурі — просто шоу». Незабаром після оприлюднення деталей підписаного документа багато аналітиків були розчаровані його «невизначеним характером і відсутністю конкретних деталей». Зокрема, Беатріс Фін, голова Нобелівської групи з роззброєння відзначила відсутність угоди про ядерне роззброєння та констатувала: «Усе це більше нагадує велику вітальну вечірку в ядерному збройному клубі».

«Саміт люб’язностей»
Александр Фройнд, оглядач Deutsche Welle, резюмував у заголовку своєї публікації: «Зустріч Трампа і Кіма в Сінґапурі — саміт люб’язностей».
А Джуді Демпсі, старший науковий співробітник європейського Центру Карнеґі, зауважила: «Похвала Трампа Кімові та досягнута угода не збігається зі ставленням американського президента до традиційних союзників. І таке співвідношення виглядає негативно. Взаємодіяти з союзниками завжди важкувато. Це вимагає терпіння та компромісів. Інша річ — авторитарні лідери та диктатори. У випадку зі стосунками Трампа з китайським Сі Цзіньпінем, російським Путіним, турецьким Реджепом Таїпом Ердоганом чи південнокорейським Кім Чен Уном, цінності та правила не проглядаються».
Ричард Вайтц, директор Центру воєнно-політичного аналізу Гудзонівського інституту, коментував результати перемовин у Сінґапурі розлогіше. «Хоча й результати саміту досі до кінця не зрозумілі, враховуючи дуже розпливчату спільну заяву та брак коментарів з боку Північної Кореї, на поверхні лежить, що президент Трамп зараз зробив великі поступки, щоб досягти пізніше очікуваних Сполученими Штатами поступок, — зазначив він. — Сам факт, що президентський саміт відбувся, демонструє великий виграш для Кіма. Північнокорейський лідер також не зробив зобов’язань щодо повного, незворотного та постійного роззброєння. І як виглядає, США не чинили тиск на Північну Корею щодо прав людини, кіберзлочинів та іншої поганої поведінки. Сподіваюся, ці питання будуть порушуватись і вирішуватися у наступних дискусіях між США та Північною Корею, а також і багатосторонніх дискусіях».
Найбільш дивовижним є те, що замість того, щоб оголосити про пом’якшення американських санкцій, Дональд Трамп повідомив, що скасує спільні військові навчання між Південною Кореєю та США! Таке рішення про припинення навчань буде вітатися в Москві та Пекіні та ймовірно викличе стурбованість у Сеулі, Токіо, а також будь-де, зокрема в Україні, оскільки причина згідно з якою американський лідер пішов на цю поступку заради економії коштів, може стосуватися інших американських військових навчань за кордоном. Так, військові навчання коштують грошей, але вона також служать, як виконують важливі функції як стримування, запевнення і готовність.
На щастя, ці поступки можна легко скасувати, якщо Північна Корея відновить свої провокації. Таке припущення полягає в тому, що Північна Корея продовжить замороження випробування ядерної зброї та ракет великої дальності чи піде інакше існує ризик відновлення цих навчань і посилення американських санкцій і навіть прямого американського втручання.
Однак, виглядає дивним те, чому багато з цих поступок — припинення американсько-південнокорейських військових навчань, подальші заходи з роззброєння Північної Кореї й інші питання було порушено на прес-конференції Трампа, але про них не було згадано у спільному документі. Можливо мине кілька днів, коли ми дізнаємося про деталі того, що насправді сталося.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

 • BlackStork


  Виглядаю його на світанку,
  Виглядаю його серед дня.
  До глибокої ночі на ганку
  Сяйвом місяць дарує вбрання.
  Час марнує усі сподівання
  Але в серці надія жива,
  Б’ється скривджена з ночі до рання,
  Вдень знаходить розради слова.
  Час спливає, роки пролітають,
  Сивочоле життя настає.
  Сподівання та мрії минають,
  Не знайшло мене щастя моє.
  Десь по їнших шляхах заблукало
  Моє щастя якого нема.
  Серце жити надією стало,
  Хоча тої надії катма.
  Все одно мрію щастя зустріти,
  Все одно мрію щастя знайти,
  Все одно мрію щастю радіти
  Аби разом піти за світи …

  17.06.2018

Loading...