Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 22, 2020

Закордонні дари започаткували музей

Автор:

|

Квітень 19, 2012

|

Рубрика:

Закордонні дари започаткували музей

Анастасія Хеленюк із Національного університету «Острозька академія» повідомила про те‚ що в Музеї історії університету формується колекція творів відомих закордонних українських мистців. Представники української громади за кордоном передали в Острозьку академію витвори відомих українських майстрів, що поклало початок Фонду мистецької спадщини закордонних українців.

Започаткувала зібрання Броніслава Скорупська з «Українського села» в Сомерсеті (штат Нью-Джерзі)‚ яка подарувала академії твори видатного українського скульптора Петра Капшученка. 6 жовтня 2011 року в підземній художній ґалереї університету відбулася презентація скульптур Петра Капшученка «Кармелюк» і «Благословення». За фінансового сприяння Джона-Брюса Шмідта‚ зятя мистця, скульптури майстра було відлито в бронзі. Передача скульптур відбулася завдяки зусиллям голови Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через Державний кордон України Юрія Савчука та його співробітниці Ірини Четверикової.

У своєму листі на адресу університету Броніслава Скорупська висловила подяку ректорові академії Героєві України Ігорю Пасічнику та директорові Інституту досліджень української діаспори Аллі Атаманенко. Скульптури, які Петро Капшученко зробив для Броніслави Скорупської, є частинкою її особистої біографії, оскільки зберігають пам’ять про її чоловіка Максима та сина Петра. Урочистою миттю на презентації скульптур стало підписання Юрієм Савчуком і Ігорем Пасічником акта про передачу академії скульптур Петра Капшученка.

Відвідувачі музею та мистецтвознавці зазначають, що особливістю робіт Петра Капшученка є тонке передавання характеру й емоцій. Автор ґрунтовного монографічного дослідження про Петра Капшученка, Олександр Федорук, характеризуючи творчість скульптора‚ стверджував: «Глядач полюбив його за правду, щирість, за довірливу тональність пластики».

Петро Капшученко народився 1915 року в селі Сухачівці Катерино­славської губернії (тепер село в межах Дніпропетровська)‚ у селянській сім’ї. 1939-го закінчив Дніпропетровське художнє училище‚ працював декоратором у театрах Дніпропетровська, а 1943-го був вивезений на примусові роботи до Німеччини, де працював у сільському господарстві. Із табору для переміщених осіб у Реґенсбурзі він еміґрував до Арґентини. У Буенос-Айресі трудився вантажником, згодом — модельником на фабриці кришталю. 1963 року приїхав до США, викладав курс скульптури й кераміки в художній студії у Філадельфії, був членом контрольної комісії Об’єднання мистців-українців у Америці. Після 1991-го неодноразово відвідував Україну, виставляв свої роботи в Києві та Дніпропетровську. Помер 2006 року у Філадельфії, похований на цвинтарі Св. Андрія у Бавнд-Бруку (штат Нью-Джерзі). Петро Капшученко створив понад

7 тис. скульптур, зокрема пам’ятники київській княгині Ользі та митрополитові Василю Липківському у Бавнд-Бруку, численні скульптурні мініатюри на тему козацького та народного побуту‚ життя в Арґентині‚ Голодомору 1932—1933 рр. в Україні, а також скульптурні портрети Івана Мазепи й Тараса Шевченка.

На презентації скульптур Петра Капшученка в Острозькій академії були присутні представники родини Броніслави Скорупської — Ольга Мисечко й Іван Матис, професори університету, студенти та гості. Присутні ознайомилися з монографією Олександра Федорука, а почесні гості отримали її в подарунок.

Останнім часом в Острозькій академії вже відбулося кілька врочистих презентацій творів українських мистців із-за кордону, переданих університетові на постійне зберігання. Зокрема, діє постійна експозиція творів Міртали Кардиналовської, яка викликає постійне зацікавлення в студентів і гостей університету. Міртала Пилипенко-Кардиналовська‚ донька українського письменника та громадського діяча Сергія Пилипенка‚ розстріляного 1934 року‚ народилася 29 квітня 1929-го в Харкові‚ закінчила художню школу Бостонського музею й університет у Бостоні‚ живе і творить в Аризоні.

Ідею створення галереї закордонних дарів підтримав Олександр Михалюк, голова Фонду імені учнів колишньої Рівненської гімназії у Філадельфії‚ який неодноразово надавав іменні стипендії студентам університету, а 2008 року був відзначений срібною університетською медаллю імені Василя-Костянтина Острозького. Книги з його власної колекції становлять невід’ємну частку бібліотечного фонду академії. Олександр Михалюк володіє кількома ориґінальними скульптурами Петра Капшученка, оскільки підтримував дружні взаємини з майстром. На його бажання п’ять теракотових витворів скульптора також знайдуть своє місце в колекції академії.

Ларіон Костенко

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply