Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 5, 2020

Володимир Горовиць — король королів піанізму

Автор:

|

Жовтень 06, 2016

|

Рубрика:

Володимир Горовиць — король королів піанізму

Володимир Горовиць

Володимир Самійлович Горовиць — український радянський та американський піаніст єврейського походження, «король королів піанізму». Він народився в Києві 1 жовтня 1903 року, в родині відомого, авторитетного та заможного київського інженера Самуїла Горовиця. Родина мешкала в Києві ще з 1850-х рр. Підґрунтям заможного життя була діяльність дідуся піаніста — київського купця 1-ї гільдії Йоахима Горовиця, відомого мецената.
Перші кроки в музиці Володимир зробив за допомогою матері — Софії Горовиць (Бодик), котра вісім років навчалася у Київському музичному училищі в класі директора училища, видатного викладача-піаніста Володимира Пухальського, до котрого в січні 1913-го привела свого десятилітнього сина Володимира.
За сім років навчання — спочатку в училищі, а потім у консерваторії — Горовиць неодноразово виступав у так званих публічних концертах, куди залучали лише найталановитіших учнів. 1918 року кілька місяців Горовиць був учнем піаністки Анет Єсипової, а 1920-го став учнем легендарного Фелікса Блуменфельда. Того ж року закінчив консерваторію. До 1925-го концертував містами СРСР, мав величезний успіх.
Разом із скрипалем Натаном Мільштейном виступав у Москві, Петрограді з першокласними оркестрами. Від жовтня 1924-го до січня 1925 року дав близько 20 концертів у Ленінграді, де зіграв 155 творів. 1925-го він їде на гастролі до Європи, де швидко завойовує популярність як концертуючий піаніст. Від 1928 року жив у США (1944-го отримав американське громадянство). 1933 року одружився з Вандою Тосканіні, донькою славетного дириґента Артуро Тосканіні.
Практично все життя (з перервами в 1953-1965 і 1975-1981 рр.) Володимир Горовиць активно концертував. Його репертуар — надзвичайно широкий — від творів Д. Скарлатті до С. Прокоф’єва, значне місце в репертуарі займали також його авторські транскрипції популярних творів. Гра піаніста вирізнялася блискучою віртуозністю та феноменальною технікою.
Взаємини піаніста та радянської влади були трагічними. Після еміґрації радянська влада неодноразово йому погрожувала, в 1930-х рр. у концтаборах СРСР загинули його брат і батько. Володимир Горовиць відвідав СРСР лише 1986-го, після 61-річної перерви (з тріумфальним успіхом дав концерти в Москві та Ленінграді). Cестра музиканта, піаністка та педагог Реґіна Горовиць, була дружиною відомого українського радянського економіста Овсія Лібермана.
Наприкінці життя Горовиць отримав найвищу американську нагороду — Медаль Свободи. Від 1962-го до 1989 року отримав 24 премії Grammy. З 1995-го у Києві періодично проводиться Міжнародний конкурс молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця. Помер музикант у Нью-Йорку 5 листопада 1989 року.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply