Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 21, 2020

В Україні набувають популярності нетипові портрети Кобзаря

Автор:

|

Квітень 16, 2015

|

Рубрика:

В Україні набувають популярності нетипові портрети Кобзаря

Шевченко в АТО

Зробити Тараса Шевченка сучасним і нагадати про його актуальність сьогодні – переважно такою нині є мотивація художників, котрі створюють аж ніяк не традиційні та не пафосні зображення поета. Шевченко-Супермен, Шевченко на Майдані, Шевченко в АТО… Та й цим список актуальних втілень Шевченка не вичерпується.

«З’ясувалося, що Кобзар підтвердив своє реноме максимально гнучкого й адаптивного образу. Згадайте бодай Шевченка від Андрія Єрмоленка та Саші Ройтбурда. Він радикалізується так само легко, як і консерватизується. Шевченко — дідок у смушковій шапці та молодий інтелігент-учень Брюллова vs Шевченко-кіборг і Шевченко-ребе», — написав на своїй сторінці у Facebook письменник Андрій Бондар.
У Львові портрет Кобзаря з’явився на вулиці Миколайчука, на стіні одного з багатоповерхових будинків. Автор ідеї — художник Володимир Стецькович, відомий за проектами «Фотоальбом», «Зріз», «Приватне» тощо. Він неодноразово брав участь у Тижнях актуального мистецтва та є автором відеоряду проекту «Володимир Івасюк. Перезавантаження». Саме він вигадав спосіб малювання чорною фарбою між цеглинами. Здалеку такий малюнок нагадує вишивку хрестиком. Художник вважає, що нудні однотипні новобудови істотно виграють від таких рішень.
Так само з’явився Шевченко на стіні багатоповерхівки й у Харкові. Цей портрет став найбільшим в Україні. Його автори, група Kailas-V, відтворили портрет роботи Івана Крамського. Загальна площа настінного малюнка перевищує 500 кв. м.
А на майдані Незалежності у Рівному встановили портрет молодого Шевченка. Головною його особливістю є те, що він створений як своєрідна мозаїка з 1,5 тис. фотографій рівнян. «Шевченко — це кожен із нас», — таку ідею озвучили автори проекту. За схожим принципом створено і портрет, що був виставлений на київському Майдані.
Тарас Шевченко був однією із чільних тем мистецького креативу Майдану. З шинами, у помаранчевий касці, на численних графіті у виконанні невідомих художників… Одним із найвідоміших є портрет полтавського художника Юрія Шаповала «Григорович проти».
Існує й кілька більш ранніх незвичних трактувань образу Шевченка у живописі, які свого часу наробили багато галасу в Україні. Портрет роботи одесита Олександра Ройбурта з серії «Якщо в крані немає води» зображує поета з пейсами. Художник ужедавно оспівує ксенофілію, тобто любов до всіх народів, як він сам не раз пояснював.
Львівський художник Станіслав Силантьєв прославився на всю країну 2011-го, після того як довкола виставки Agrikutura вибухнув скандал. Розгорівся він через картини, де Тараса Шевченка було зображено поруч із кенгуру, черепахами та носорогами. Виставка відкрилась у Палаці мистецтв. Спершу її навіть намагалися демонтувати. Проте згодом експозицію залишили у спокої.
Надія Нікіфорова, художниця із Черкас, створила картину, що складається зі 144 елементів. Зібрані воєдино, вони утворюють портрет поета, хоча насправді кожен має окремий сюжет.
Донецький художник та однофамілець Кобзаря Антоніо Шевченко спробував передати суть Кобзаревої поезії насамперед за допомогою кольору. «За допомогою прозорих кольорових плям, які накладаються одна на одну, мені вдається виявити форму та показати її глядачеві під новим, незвичним кутом зору», — стверджує художник.

Шевченко-Супермен
Й одним із лідерів за різноманітністю трактування образу Шевченка є відомий київський художник Андрій Єрмоленко. Даівець, Будда, Елвіс — ось лиш кілька образів, які використав мистець у своїх плакатах. І найвідомішим із них є Шевченко-Супермен. Цікаво, що цьогоріч осторонь не залишилося навіть консервативне зазвичай Міністерство культури, яке зобразило поета воїном Антитеористичної операції.

Катерина Сліпченко, Zaxid.net

До слова
Днями на вулицях Нью-Йорка можна було зустріти Магістра Йоду, одягненого в український національний стрій. Він закликав усіх перехожих любити Україну, а також читав «Кобзаря» Тараса Шевченка. Такий перфоманс улаштував Вальдемарт Клюзко, місцевий митець, що походить з України. Фотографії своєї вуличної акції він виклав у Facebook. Як пояснив п. Вальдемарт, персонажа «Зоряних воєн» він обрав тому, що «Йода — це воїн світла». «Це — образ зеленого чоловічка, який бореться за світло, за правду і справедливість», — зазначив художник. Окрім «Кобзаря» він мав при собі табличку з написом «Любіть Україну — як Йодо любіть», із якою прогулювався вулицями Великого Яблука.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply