Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 30, 2020

У центрі культурної столиці України скупчилися 100 т книжок

Автор:

|

Вересень 21, 2017

|

Рубрика:

У центрі культурної столиці України скупчилися 100 т книжок

Гасло «Точка творення» об’єднало більше тисячі літературних, мистецьких, освітніх і соціальних заходів.

Свято спраглих до літератури
13-17 вересня під гаслом «Точка творення» відбувався вже 24-й щорічний «Форум видавців у Львові» — найбільша книжкова та літературна подія в Центрально-Східній Європі. У ній взяли участь близько 200 видавництв і книготорговельних підприємств і понад 1100 авторів, інтелектуалів, художників і культурних діячів із України та 24 інших країн.
Зокрема — Філіп Сендс (Велика Британія), Алісія Гарріс (США), Карл-Маркус Ґаус (Австрія), Пітер Фогтдаль (Данія), Єелле Рюмер (Нідерланди), Ян Вагнер (Німеччина), Вітольд Шабловський і Щерек Зємовіт (Польща), Дубравка Угрешич (Хорватія) й Каталін Доріан Флореску (Швейцарія). Тож не дивно, що Форуму знову забракло Палацу мистецтв на вул. Коперника, відтак, більше тисячі літературних, мистецьких, освітніх і соціальних заходів тривали також у ще 39-х локаціях Львова, у т. ч. — на 14-х дискусійних майданчиках.
Велелюдність кожної з цих подій засвідчила, що українці все ще спраглі до літератури. Представники видавництв, які брали участь у Форумі, полічили, що в середньому кожен його відвідувач витратив 400 грн. Причому найбільше купували новинки українських письменників і дитячу літературу. А найменше — вузькопрофесійну пресу та книги російською.
Культуролог Оксана Забужко запевнила, що очікування відвідувачів книжкового ярмарку в межах справдилися. Бо, за її словами, «загалом ситуація у книжкові сфері зараз значно краща, ніж була — після трьох воєнних років, які суттєво обмежили російську книжку, український книжковий ринок реабілітувався до того стану, яким він був напередодні кризи 2008-2009 рр., зокрема, побільшало якісної перекладної літератури, і вона більше не спирається на те, що перекладає для себе Росія».
Автори намагалися подбати у своїх творах про сучасне й майбутнє України. Приміром, на титульній сторінці вперше представленої на Форумі книги Василя Шкляра «Троща» під її заголовком надрукували повчальне «Зраду можна зрозуміти, але не можна виправдати». Крім цієї книги, вперше були презентовані «Інтернат» Сергія Жадана, «Спустошення» Любка Дереша, «Лютеція» Юрія Винничука, «Охайні прописи ерцгерцога Вільгельма» Наталки Сняданко та «Два пасинки Митрополита» Владислава Івченка.

Надмір свободи
Галина Терещук, журналіст «Радіо Свобода», зауважила: «Цього року побільшало перекладної літератури з англійської, німецької, французької, польської. Видавці шукають відомих і цікавих західних авторів і професійних перекладачів, що є свідченням прогресу на українському книжковому ринку. Всі світові бестселери, які тільки-но з’являються мовою оригіналу, одразу перекладають українською, досить часто випереджаючи російський переклад. Це популяризує україномовну книжку, бо читач може врешті читати світові новинки українською. Втім, важливо, щоб люди частіше заходили до книгарень. Але ціни на книжковому ярмарку помітно зросли. Середня ціна — 100-150 грн».
Письменник Юрій Винничук прокоментував це таким чином: «Книжки дорожчають, але поступово. Ціна зростатиме, бо інакше книжки не видати. У Білорусі й Україні найдешевші ціни, у Росії дорожчі, не кажучи про європейські країни. Але все одно люди книжки купують. Серед читачів є великий попит. Ще не було такої великої кількості перекладної літератури, як сьогодні. Дуже якісні українські переклади. Я ті книги, які колись читав російською, зараз купую українською».
А от Микола Княжицький, голова комітету з питань культури та духовності Верховної Ради, запевнив: «Форум видавців у Львові» є місцем свободи думок. Тут бачиш посмішки мудрих людей, чого так зараз бракує в країні, особливо, коли дивишся на політиків і державних діячів».
На жаль, цього року свободи думок було на «Форумі видавців у Львові» забагато. Як уже писав «Міст», організатори отримували погрози від ультраправих організацій із приводу презентації книжки Лариси Денисенко «Майя та її мами» — про дівчину, яку виховує гей-пара, бо вони вважають цей художній твір пропагандою одностатевого кохання серед дітей, що суперечить традиційним цінностям українців. Відтак, автор цієї книжки скасувала її презентацію.
Однак праворадикали знайшли собі інший жупел — 16 вересня на презентацію книги «Ліва Європа», яка мала відбутися на вул. Лесі Українки, прийшли близько 50 людей спортивної статури, котрі намагалися зірвати презентацію цієї збірка статей, автори яких описують та аналізують історію та сьогодення соціальних рухів у країнах Європейського Союзу, альтернативних до чинного неоліберального порядку.
Софія Челяк, програмний директор «Форуму видавців у Львові», розповіла: «На презентацію прийшли учасники «Правого сектору», не знаю чи була присутня лише ця організація, але загалом десь 50 людей. Вони розмістилися ще до початку події в залі та намагались заблокувати проведення самого заходу. Забарикадувались у кімнаті і не нікого впускали. Прийшли також представники лівих радикальних організацій, що також намагалися потрапити на захід. Прийшла поліція і розборонила дві групи людей».
Після того, як приїхала поліція, всі учасники цієї акції вийшли на вулицю. Втім, реакція літературної спільноти на цей інцидент була неоднозначною. Приміром, письменник і видавець Віталій Капранов вважає, що праві радикали, котрі зірвали акцію, мають на це право, адже ризикували життям в зоні проведення антитерористичної операції.
«Коли радикали за нас кров проливають, ідуть під кулі то якось так говорити, що це ганебно, що в нас є люди, котрі дотримуються радикальних поглядів… Давайте спочатку виграємо війну, а потім будемо боротися з радикалами. Війна — штука нервова, і, якщо ти під час війни починаєш займатися провокаціями, то не виключено, що можеш отримати по голові», — пояснив п. Капранов.

Переможці 24-го Форуму видавців
У номінації «Класична українська література» — Іван Франко «Мойсей» (Видавництво Львівського національного університету імені Івана Франка). У номінації «Сучасна українська проза» — Сергій Жадан «Інтернат» (Meridian Czernowitz). У номінації «Сучасна українська поезія» — «Антологія української поезії XX ст.: від Тичини до Жадана» (видавництво «А-ба-ба-га-ла-ма-га»). У номінації «Класична зарубіжна література» — Мацуо Басьо «Поезії» («Веселка»).
У номінації «Сучасна зарубіжна література» — Хорхе Луїс Борхес «Книга вигаданих істот» (Видавництво Старого Лева).
У номінації «Місто-Харків» — Максим Розенфельд «Фасади. Харків» (АССА). Особливу відзнаку Харківського журі отримала книжка Алли Підлужної «Код Володимира Дахна» (АВІАЗ).
У номінації «Література для дітей віком від 0 до 9» — Оксана Була «Зубр шукає гніздо» (Видавництво Старого Лева). У номінації «Література для дітей віком від 10 до 12» — Ульф Старк «Маленька книжка про любов» (Видавництво Старого Лева). У номінації «Підліткова література» — Яна Подосєльник «Глосарій моди. Ілюстрації одягу українських дизайнерів» (Artbooks). У номінації «Біографія» — Леонід Ушкалов «Ловитва невловного птаха: життя Григорія Сковороди» (Дух і літера). У номінації «Історія» — Оксана Кісь «Українські жінки у горнилі модернізації» (Клуб сімейного дозвілля). У номінації «Місто-Київ» — Владислав Гриневич «Бабин Яр. Історія і пам’ять» (Дух і літера). Особливу відзнаку Київського журі отримала книжка Тараса Лозинського «Рушники Наддніпрянської України» (Майстер книг).
У номінації «Український non-fiction» — Тимур Ворона «Стартап на мільйон. Як українці заробляють на технологіях» (Vivat). У номінації «Перекладений non-fiction» — Христя Фріланд «Плутократи. Епоха нових багатих і занепад старої системи» (Наш формат). У номінації «Навчальна, довідкова, професійна література» — Альберто Каїро «Функціональне мистецтво: вступ до інфографіки та візуалізації» (Видавництво Українського католицького університету). У номінації «Візуальна книга» — Іван Франко, Міхай Тимошенко, Кирило Горішній «Герой поневолі» (Леополь). У номінації «Місто-Львів» — Катажина Котинська «Львів: перечитування міста» (Видавництво Старого Лева). Особливу відзнаку Львівського журі отримав арт-бук Ярини Винницької «Наречена» (Terra Incognita). Цікаво, що жодної нагороди чомусь не виграли постійні переможці минулих років — видавництво «Фоліо» та літературна агенція «Піраміда».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply