Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 28, 2020

У Нью-Йорку вийшла книжка про Україну та Росію

Автор:

|

Червень 29, 2017

|

Рубрика:

У Нью-Йорку вийшла книжка про Україну та Росію

The Ukrainian & Russian Notebooks

Ілюстратор Ігорт Тувері народився 1958 року в Сардинії (Італія) і створив уже 13 графічних видань, які вийшли 15 мовами. 2000-го заснував у Болоньї The Publishing House Coconino Press. Його нова книга має два розділи — Україна та Росія. У цих двох країнах автор мандрував впродовж двох років і невтомно малював усе побачене у нотатнику. Розділи відрізняються тематикою.

Аня

З України представлені графічні розповіді конкретних співрозмовників мистця з центральних областей. Люди старшого віку розповіли про роки розкуркулювання, колективізації, Голодомору. Названо села, з яких узято ці факти. Молодші поділилися своїм життям в Радянській Україні, причому вони мали й ностальгію за молодими роками. Цей розділ став фактичним звинуваченням у нищенні України репресіями, голодом, переслідуваннями мови та культури. Мистець намалював для книги портрети катів Сталіна, Кагановича, Менжинського, Балицького, Ягоди, не забув і Волтера Дуранте, брехні якого про Голодомор також присвячені сторінки книги.

Голод

Розповіді про ракетне місто (тепер — Дніпро), радіацію «Енергодару» — другого Чорнобиля, де юна Аня померла після радіаційного дощу, інші лиха України відтворені у розповідях Серафими Андріївни, Миколи Васильовича, Марії Іванівни, Миколи Івановича, інших українців.
Розповіді про Росію — сучасніші. Хоча автор виводить її теперішні лиха зі спадщини радянського минулого і з давніших часів, змальовує Павлика Морозова, який зрадив своїх батьків-селян, проте особливу увагу Тувері звертає на критику режиму Путіна. Значну частину книги присвячено журналістці Анні Політковській, котра стала жертвою цього режиму, як і Станіслав Маркелов, Анастасія Бабурова, інші борці за справедливість. Автор засуджує вето Росії на визнання Організації Об’єднаних Націй ґеноцидом Голодомору в Україні. У книзі відтворено жахіття другої війни в Чечні, яку розпочав Путін, замальовано злочин полковника Буднанова — вбивці юної чеченки Ельзи Кунгаєвої, і подвиг лейтенанта Багреєва з цього полку, котрий відмовився стріляти бойовими снарядами по сільських хатах і був за це жорстоко покараний. Замальовано масове вбивство людей у Москві на мюзиклі «Норд-Ост» 2002 року, вбивство дітей у школі в Беслані на Північному Кавказі.

Сибір

Брудною війною назвав мистець події на Донбасі. Трагедією стала війна для юного моряка Євгена Мязина та його родини з Омська. 2014-го його з іншими вояками послали з Мурманська нібито на маневри у Ростові-на Дону, а насправді — воювати на Донбасі. Він розповідав українці Катрі: «Це не моя війна. Ми вбиваємо українських братів. Вже загинули мої друзі Мишко та Кость». Моряк загинув 3 вересня 2014 року. Росія не визнала його своїм і рідні та приятелі збирали гроші, щоб перевезти полеглого та поховати в Омську. Батьки вважають, що його вбили у військовій поліції за виступи проти війни з Україною.
Ігорт малював під час подорожі у Дніпрі, Києві, Мелітополі, Ялті, Санкт-Петербурзі, Москві, Новгороді, Кірові, Пермі, Єкатеринбурзі, Тюмені, Омську, Новосибірську, Красноярську, Іркутську. Розповідь про Сибір починається з романтичних замальовок засніжених березових гаїв, поселень, побачених з вікна вагону. Але потім йде графічна розповідь про страждання в’язнів у таборах, голод і хвороби, каторжну працю, тортури й убивства, поховання померлих (і ще живих) у снігових заметах.

Ларіон Костенко

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply