Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Monday, Feb. 18, 2019

Свято Іоанна-Ґеорга Пінзеля в Луврі

Автор:

|

Листопад 29, 2012

|

Рубрика:

Свято Іоанна-Ґеорга Пінзеля в Луврі

Хоча точне походження видатного скульптора епохи бароко Іоанна-Ґеорга Пінзеля невідоме, свої роботи він створював в Україні. Тепер із його творчістю можуть ознайомитися й відвідувачі Лувра в Парижі. Позолочені рельєфні та динамічні скульптури затишно розмістилися в одній із невеликих зал паризького музею. Сакральні сюжети майстерно відтворені за допомогою експресивних рухів, емоційних виразів облич і драматичних жестів Христа, Святої Марії, Авраама, Самсона, Ангелів, Святого Іоанна й інших біблійних героїв. Через три з половиною століття майже невідомого раніше майстра епохи бароко зможуть побачити мільйони любителів мистецтва з усього світу. У Залі Дзвіниці на першому поверсі колишнього королівського палацу відкрилася виставка «Іоанн-Ґеорг Пінзель. Скульптор бароко в Україні XVIII ст.». На відкриття експозиції завітав міністр культури України Михайло Кулиняк. Були присутні й працівники Львівської національної галереї мистецтв і українські спонсори проекту.

Загадкове походження
Pinsel із німецької мови перекладається як пензлик. Твори майстра найбільше перекликаються з роботами скульпторів золотого віку німецького бароко, наприклад, скульптурами Андреаса Шлютера. Однак про справжнє походження митця, так само як і про точний рік його народження, нічого достеменно не відомо. В історії світового мистецтва скульптор знаний як Іоанн-Ґеорг Пінзель. Але він так само легко міг би бути Йоганом-Ґеоргом Пільце або Яном-Ґеоргом Пельзе, або навіть Джованні-Ґеоргієм Поззі, пише у своїй науковій роботі про біографію Пінзеля Тарас Возняк. Скульптор міг бути родом із Баварії, Богемії, Сілезії чи Італії. Або ж, маючи українське чи польське коріння, він мандрував західними країнами в пошуках мистецької освіти.
Більшість творів майстра збереглася до наших днів на території західної України. Архівні документи свідчать про те, що він жив переважно в Бучачі, працював також у Тернополі, Івано-Франківську, Городенці, Годовиці та Львові, багато його творів, зокрема, відомий фасад собору Святого Юра у Львові, було створено в співпраці з архітектором Бернаром Меретином.
Ідея організувати виставку робіт скульптора виникла ще 2008 року. «Французький бізнесмен, який мав партнерів у Львові, прийшов до відділу скульптури Лувра й показав нам ескізи з роботами Пінзеля. Ми були дуже вражені цим мистецтвом, тому вирушили до України, щоби на власні очі побачити ці скульптури», — розповів Ґілем Шерф, працівник Лувру та куратор виставки.

Мрія Бориса Возницького
Виставка робіт скульптора в Луврі була величезною мрією Бориса Возницького, українського зберігача та директора Львівської галереї мистецтв, який 1996 року створив музей Пінзеля в колишній церкві монастиря Ордену кларисок у Львові. Мистецтвознавець так і не дожив до дня відкриття виставки в Луврі — він помер навесні цього року, тому роботи з підготовки проекту завершувала його донька Лариса.
«Ця виставка присвячена Борису Возницькому, людині, без якої світ би не дізнався про Пінзеля. У роботу він вкладав усе своє серце. Коли ми приїздили до України 2009-го, він намагався показати нам якомога більше витворів скульптора, ми подорожували до Івано-Франківська, Бучача та багатьох інших містечок західної України», — згадує п. Шерф. Експертам із Лувру тоді все дуже сподобалося, і майже відразу вони вирішили робити експозицію в Парижі.
На підготовку до виставки Міністерство культури України й окремі меценати виділили 2,5 млн грн. «Звичайно, від самого початку Лувр поставив перед нами дуже вимогливі завдання. Деякі скульптури потребували складного процесу реставрації, на яку, в основному, і пішли наші зусилля та кошти. Лувр і Львівська галерея були підписантами контракту, а ми вже організовували цей процес», — розповів п. Кулиняк.
Над скульптурами працювало понад 30 художників-реставраторів зі Львова та Києва, а також хіміки, екологи й інші спеціалісти. Річ у тім, що дерев’яні скульптури перебували в жахливому стані — деякі роботи зсередини пошкодила шашіль, їх довелося знищити. Представники Лувру хвилювалися, щоб шкідники раптом не перейшли на інші витвори.

Святого Онуфрія до Лувра не відпустили
Експозицію в Луврі склало 27 робіт із фонду Музею Пінзеля Львівської національної галереї мистецтв, музеїв Тернополя й Івано-Фраківська, а також із церков у західній Україні. За межі України скульптури майстра епохи бароко були вивезені вперше. На виставці також представлено недавно знайдену в Баварії серію маленьких дерев’яних моделей скульптур Пінзеля, які зберігалися в Баварському національному музеї в Мюнхені.
«За весь час підготовки до виставки був лише один неприємний випадок — через жителів містечка Рукомиш, найголовніша скульптура нашого каталогу, постать святого Онуфрія із церкви в цьому місті, так і не приїхала до Франції. Люди там виявилися дуже закритими для співпраці», — розповідає Ґілем Шерф.

Велике щастя для українців
«Коли заходив до зали, у мене серце було не на місці через хвилювання та гордість», — поділився своїми враженнями міністр Кулиняк. Почуття гордості та щастя виставка в Луврі викликала й у артистки Ольги Сумської: «Раніше я ніколи не бачила робіт Пінзеля, на жаль, і вперше побачити їх у Луврі — це справжнє щастя».
Скульптор Олег Пінчук, який також приїхав на відкриття виставки до Парижа, – теж у захваті від того, що частина барокового мистецтва з України все ж вижила після численних знищень. «Гуляючи залами Лувру, я відчув, що роботи Пінзеля дуже в контексті європейської культури. Його вміння експресивно показати рух просто вражає», — каже п. Пінчук.
Звісно, говорити про успіх цього проекту можна буде лише тоді, коли його побачить якнайбільше відвідувачів із різних кран світу. Українська сторона має надію, що рекламних плакатів і буклетів у Луврі для цього буде достатньо. Інтерес із боку французької преси до виставки – хоч і невеликий, проте є. Виставка працюватиме до 25 лютого 2013 року.
Українська служба Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...