Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 30, 2020

День пам’яті американської співачки Квітки Цісик — співочої душі України

Автор:

|

Квітень 07, 2016

|

Рубрика:

День пам’яті американської співачки Квітки Цісик — співочої душі України

Квітка Цісик

Кожного 29 березня відзначають День пам’яті американської співачки українського походження Квітки Цісик. Майбутня зірка народилася 4 квітня 1953 року в Нью-Йоркському районі Квінсі в сім’ї Іванни (дівоче прізвище — Лев) і Володимира Цісиків — післявоєнних еміґрантів зі Західної України.
У дитинстві Квітка, крім гри на скрипці в акомпануванні сестри Марії, опановувала сценічне мистецтво в балетній школі відомої балерини Роми Прийми-Богачевської, співала в хорі, займалася вокалом. У хорі Квітка часто співала з маленьким Майклом Джексоном, майбутнім королем поп-музики. Крім того, дівчина займалася кінним спортом.
Зі семи до 16 років юна пластунка відвідувала ці тритижневі табори в горах — жила в наметах, щовечора збиралася з друзями довкола великої ватри, вчила українські пісні, пізнавала українські обряди та звичаї. У «Пласті» здобула ступінь пластуна-розвідувача. 1967 року організувала з 11 дівчат 30-го куреня імені Софії Галечко в Нью-Йорку Уладу пластунів юнаків та юначок (УПЮ) й упродовж трьох років керувала співочим гуртом «Соловейки».
Після закінчення 1970-го Вищої школи музики та мистецтва у Нью-Йорку Квітка Цісик рік навчалася в Гарпер-коледжі — складовій частині Університету штату Нью-Йорк у Бінгемтоні. Тоді вже мала кілька записаних власних пісень.
Співачка мала рідкісне колоратурне сопрано. За оцінками музикознавців, голос Квітки мав неймовірний вокальний тембр, у якому виділявся особливий, дзвінковий обертон, притаманний лише сопрановій колоратурі; рідкісний вокальний тембр Цісик містив у собі очевидні скрипкові тони. До того ж, Квітка вміла співати так званим білим голосом — своєрідною манерою жіночого фольклорного співу, яку можна почути в карпатських селах. У Квітки є кілька пісень в альбомі «Пісні України», заспіваних цим «білим голосом».
Після смерті батька (Володимир Цісик помер від інсульту 1971-го, коли Квітці було 17, — Ред.) потреба заробляти на життя звернула молоду співачку з оперного шляху в світ джинґлу. Якийсь час вона виступала в клубах Нью-Йорка та не втомлювалася надавати свої записи продюсерам і рекламним агенціям для прослуховування; багато разів співала оригінальні мелодії Юрія Турчина для «Радіо Свобода» — записи робилися під егідою Юрія Денисенка, котрий на той час працював ді-джеєм на радіостанції. Це, зрештою, дало позитивні результати. В середині 1970-х рр. Квітка відчайдушно увірвалася в світ реклами на телебаченні та радіо, де її чекала справжня американська слава.
Ще студенткою Квітка, взявши собі псевдонім Кейсі, не відчувала жодних труднощів у різних музичних стилях. Її почали запрошувати джазові, поп- і рок-зірки. Співачка допомагала Роберті Флек, Бобу Джеймсу, Девіду Сенборну, Майклу Болтону, Карлі Саймон, Лінді Ронстадт та іншим, а також Квінсі Джонсу — відомому продюсеру-аранжувальнику, котрий відкрив феномен Майкла Джексона.
Неодноразово брала участь у комерційних проектах. За допомогою її витонченого співу свій імідж створювали корпорації ABC, NBC, CBS, Burger King, McDonald’s, American Airlines і Delta Air Lines, Coca-Cola, Pepsi-Cola й інші. З початку 1980-х вона стала однією з найдорожчих і найпопулярніших виконавиць джинґлів у США — рекламних мотивів для радіо та телебачення.
1981 року Квітка записала для компанії Ford Motor рекламну пісню Have You Driven A Ford Lately? Відтоді й аж до смерті вона залишалася єдиним голосом цієї автомобільної компанії. 1987-го в компанії Ford полічили, що загальна аудиторія Квітки становила понад 20 млрд слухачів — майже в чотири рази більше, ніж населення Землі на той час. Це — світовий рекорд для корпоративного соліста. Також співачка виконувала джинґли для Chevrolet, Cadillac і Toyota.
Перший диск із українськими піснями Kvitka або Songs of Ukraine був записаний 1980 року, другий Two Colors — 1989-го. Завдяки своїй професійності, душевній натурі та щедрості (на запис обох альбомів витратила 200 тис. USD) Квітка зібрала для запису альбомів 40 найкращих студійних інструменталістів Нью-Йорка, тих, кого собі не могли дозволити відомі поп-зірки США. Партію рояля виконувала старша сестра Марічка.
Як наслідок — два альбоми української легкої музики. За словами самої Квітки, ці альбоми не були бізнес-проектами, а скоріше родинною справою, це був подарунок для всіх українців, хоч би в якій частині світу вони жили, музика для душі, пам’ять про свою Батьківщину. Співачка й її перший диск зібрали 1988 року багато нагород на фестивалі в Канаді, а 1990-го обидва альбоми були номіновані на премію Grammy в категорії Contemporary Folk.
1989 року Квітку намагалися запросити для участі в концерті діаспори в рамках фестивалю «Червона рута»; 1992-го в концерті з нагоди другої річниці незалежності України з піснею «Я піду в далекі гори»; пізніше були перемовини про серію концертів на Батьківщині. Як зазначала двоюрідна сестра Квітки Цісик, вона мала певну засторогу перед виступами на надто людних концертах, відтак це й її постійне студійне навантаження ставали перепонами в запланованих гастрольних турах, в т. ч. й по Україні.
Співачка планувала випустити третій український альбом із колисковими, але цьому не судилося статися — її життя передчасно обірвалося. Останньою піснею, записаною Квіткою, були «Журавлі» на слова Богдана Лепкого.
1992 року у Квітки діагностували рак молочної залози. Почався довгий, болючий семирічний шлях терапії, а співачка продовжила наполегливо працювати. Останній професійний джинґл вона наспівала за кілька місяців до своєї смерті.
29 березня 1998 року в Нью-Йорку, не доживши п’ять днів до свого 45-річчя, Квітка спочила в мирі вдома, в оточенні родини. Поминальні служби пройшли по обидва боки Атлантики — 30 березня була проведена невелика приватна служба у Верхньому Вест-Сайді Мангеттена, 2 квітня панахида відбулася в каплиці на Аскольдовій могилі в Києві.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply