Співак із поставою гетьмана
Минув рік, як відійшов у вічність відомий оперний і концертно-камерний співак Богдан Чаплинський, що стало сумною звісткою не тільки для близької родини, а й тисяч шанувальників його таланту.
Він народився 1 січня 1937 року в м. Станіславові, у родині Михайла й Наталі Чаплинських. Про батька відомо, що у квітні 1943-го він записався добровольцем до української дивізії «Галичина», згодом, уже на території Австрії, потрапив у полон і перебував у таборі для військовополонених у Італії, а після війни еміґрував до Аргентини.
Мати співака Наталя Катамай була досить активною в громадському житті міста. Маючи гарне сопрано, вона співала в церковному хорі, а невдовзі стала хористкою Українського галицького театру в Станіславові, із колективом якого навесні 1944 року разом із семирічним сином Богданом і чотирирічною донькою Мартою виїхала до Відня. 1949-го Наталя з дітьми еміґрувала до США й оселилася у Філадельфії.
Тут і почалися Богданові студії. По закінченні школи він навчався в електротехнічному коледжі. Але де би юнак не бував, його все тягнуло туди, де лунали українські пісні. Найчастіше це відбувалося на концертах хору «Кобзар», яким керував композитор і дириґент Антін Рудницький. У цьому хорі протягом багатьох років співала його мати. Якось, під час одного з концертів, він виконав мамину улюблену «Вечірню пісню» К. Стеценка на слова В. Самійленка. Там його голос і почув керівник капели бандуристів імені Т. Шевченка з Детройта Григорій Китастий, котрий запросив Богдана до свого колективу, що саме здійснював концертний тур містами США й Канади. Уперше він виступив на великій сцені 9 жовтня 1958 року в залі академічного театру Колумбійського університету в Нью-Йорку, а 20 жовтня разом із капелою вилетів на гастролі в Європу.
Концерти капели пройшли в 23 містах Старого світу, зокрема в Мадриді, Барселоні, Парижі, Женеві, Цюриху, Амстердамі, Роттердамі, Брюсселі, Лондоні, Манчестері, Женеві, Римі й інших.
Після повернення з Європи Богдан Чаплинський назавжди попрощався зі своїм електротехнічним фахом та вступив на відділ оперного співу консерваторії в Балтиморі, де досить швидко почав виконувати головні партії в низці опер. Про це в дописі «Успіхи співака Богдана Чаплинского», опублікованому в газеті «Свобода» від 29 квітня 1969-го, писалося: «15 лютого The Cosmopolitan Opera Quild у Філадельфії поставила оперу «Травіата» Дж. Верді. Головну чоловічу партію Альфреда виконував українець, талановитий співак, інженер Богдан Чаплинський, студент консерваторії в Балтиморі. Він своїм металевого тембру тенором і артистичністю здобув увагу тисячної маси наявних у залі слухачів. Наступного разу він виступить 24 травня в партії Радамеса з опери «Аїда». Його поведінка на сцені викликала справжній подив, а найбільше була здивована присутня в залі група гостей з Італії, яка влаштувала співакові овації. Тут же директор Suburban Opera Compani містер Паркінсон заангажував виконавця до своєї компанії на наступний сезон».
Сталися зміни й у сімейному житті співака. У Філадельфії він зустрів своє кохання — балерину Стефанію Антоняк, і 13 жовтня 1962 року вони одружилися. Згодом у них народилися доньки Рената й Лідія.
Успіх на оперній сцені було гарантовано, а Богданові закортіло отримати ще й вищу освіту, яку він вирішив здобути в Темплському університеті Філадельфії, де навчався, не полишаючи виступів на оперній сцені, і не тільки в американській компанії. Так, у рекламному оголошенні газети «Свобода» від 24 березня 1972 року інформувалося, що 26 березня нью-йоркський оперний ансамбль під керівництвом Лева Рейнаровича ставитиме оперу «Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака-Артемовського, а головні партії в ній виконуватимуть Лев Рейнарович (Карась), Галина Андреадіс (Одарка), Богдан Чаплинський (Андрій) і Марта Кокольська (Оксана).
А вже 31 травня в тій же газеті зазначалося: «Молодий оперний співак Богдан Чаплинський, знаний із виступу в опері «Запорожець за Дунаєм», виступив у опері «Дігнарі» Р. Леонкавалло, яку 9 квітня ставила компанія «Рітенгавз Опера Сосасті» в залі музею Філадельфійського громадянського центру. Його металевий вишколений голос виявив досконалу й знамениту нюансову техніку у виконанні партії Раду, викликавши захоплення аудиторії, і був удостоєний шквальних оплесків».
А 12 листопада 1977-го Богдан виконував партію Андрія в опері «Катерина» Миколи Аркаса. Українська преса писала, що він володіє чудовим карузівського типу драматичним і потужним голосом і вже виступав у «Травіаті», «Аїді», «Мадам Батерфляй» і «Фаусті», а 1975-го, як соліст хору «Джерментовн», він концертував у Великій Британії.
Співака добре знали в Торонто. Особливо пам’ятною для торонтських шанувальників музики була його участь у концерті солістів корпорації «Українська опера», присвяченому 1000-літтю хрещення Русі. Це відбулося 4 березня 1978 року в залі Гамбер-інституту.
Українські преса сповіщала, що коли Богдан з’явився на сцені й залом полилися звуки арії Довбуша з однойменної опери А. Рудницького, то зала вибухнула оплесками: високий, стрункий у гуцульському одязі з топірцем у руці, він і справді своїм виглядом нагадував правдивого опришка. А вже наступного дня в концертній залі «Квін Елізабет» співак виконував партію Андрія в опері «Катерина» Миколи Аркаса. Тут його й почув відомий дириґент Володимир Колесник і запросив до участі в запланованому концерті в знаменитому «Карнегі-гол» у Нью-Йорку. Цей концерт відбулася 15 листопада 1981-го й став справжнім тріумфом українського мистецтва в США.
Помітною подією в житті співака була його участь у опері «Купало» А. Вахнянина, поставленій силами едмонтонського хору «Дніпро», очоленого Марією Дитиняк. На виконання головних партій цієї опери хор запросив Роксолану Росляк, Ганну Колесник, Леоніда Скірка, Корнеліуса Оптофа (усі — із Торонто) і Богдана Чаплинського з Філадельфії. Її постановки відбулися 18 і 19 червня 1981 року в залі «Аудиторіум». У Богдана була партія Степана.
23 травня 1981-го корпорація «Українська опера» ставила у великій залі «Вільям Флойд» на Лонг-Айленді (штат Нью-Джерзі) оперу «Назар Стодоля» К. Данькевича. Партії виконували Микола Фабрика (Гнат Карий), Галина Андреадіс (Стеха), Богдан Чаплинський (Назар), Марта Кокольська-Мосіюк (Галя) і Володимир Карпинич (Хома Кичатий). «По цілому світі в оперних компаніях є великою проблемою знайти добрих тенорів, — писала Іванка Прийма в часописі «Свобода» від 26 червня 1981 року, — бо їх мало. Під цим оглядом корпорація «Українська опера» щаслива мати у своєму складі знаменитого тенора Богдана Чаплинського. Тембр його голосу – дуже приємний і м’який. На дуже доброму диханні виконує він високі тони, і до того ж це в нього виходить свобідно та виразно. Таких співаків приємно слухати, і вони дуже подобаються публіці. Усі його соло викликали бурхливу реакцію й шквальні оплески».
Нагадаємо, що улюбленими творами концертно-камерного репертуару співака були арія Довбуша з опери «Довбуш» А. Рудницького, арія Богуна з опери «Богдан Хмельницький» К. Данькевича, «Владико неба і землі» з опери «Запорожець за Дунаєм» С. Галака-Артемовського, «Зелені гори» В. Балтаровича, «Минули літа молоді» О. Нижанківського, «Гетьмани, гетьмани» М. Лисенка, «Гуцулка Ксеня» Я. Барнича, українські народні пісні «Взяв би я бандуру», «Чорнії брови, карії очі», «Ніч, яка, Господи, ясная, зоряна» та багато інших. Із складних творів він легко виконував соло в «Реквіємі» Дж. Верді, а партію Пінкертона з опери «Мадам Баттерфляй» співав італійською й українською мовами. Музичний супровід йому найчастіше здійснював композитор і дириґент Ігор Соневицький.
1991-го як соліст капели бандуристів імені Шевченка, очоленої В. Колесником, Б. Чаплинський відвідав Україну, де виступав у Львові та Києві. Особливо запам’яталася українським слухачам у його виконанні «Пісня Байди» з кантати «Червона калина» Лесі Дичко.
Здавалося, що Богдановим пісням не буде кінця. Голос співака звучав на благодійних концертах «Дітям Чорнобиля», акціях освітньої програми з профілактики СНІД, у колі друзів, родини, а то й у хвилини відпочинку. Зі своєю подругою Оксаною Стеранкою (дружина померла 1994-го) співак побував у Єгипті, Ізраїлі, Таїланді, Камбоджі, Гонконзі, Йорданії, Туреччині, Швеції й Естонії. Востаннє на сцені Б. Чаплинський виступив 7 грудня 2012 року в партії Турідду з опери «Кавалерія Рустікана» П. Масканьї. А 8 січня, після концерту пам’яті Володимира Івасюка, прийшовши додому, він відчув біль у правому боці. Сімейний лікар запевнив, що це – жовчний міхур, і призначив хіміотерапію. Та виявилося, що то була хвороба, яку людина не в силі побороти. Богдан Чаплинський помер від раку нирки 15 січня 2013-го на 77-му році життя в Східному Гановері (штат Нью-Джерзі). Панахиду по померлому було відспівано в українській греко-католицькій церкві в Сент-Джонсі. За життя він завжди був фізично дужим і духовно наповненим, невипадково його називали співаком із поставою гетьмана.
Анатолій Житкевич
Як допомогти собі та своєму ближньому
Дякую, що приділяєте увагу цій дуже важливій темі. Нажаль, більшість уУкраїнці рятували світ, зокрема, і 1920 року на Віслі
Річ Посполита була ліквідована 1795 року. Тому: Сто років тому 15 серпСпостерігачі ПАРЄ прилетіли до України
Мій коментар видалено. Я це так розумію що моя присутність на цьому саСпостерігачі ПАРЄ прилетіли до України
Вважаю дії української делегації у ПАРЄ правильними по суті але не спо