Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Tuesday, Dec. 11, 2018

Завітайте до Львова у «Простір синагог»!

Автор:

|

Вересень 15, 2016

|

Рубрика:

Завітайте до Львова у «Простір синагог»!

Простір синагог

На площі Арсенальній у Львові офіційно відкрили меморіальний проект «Простір синагог». Львів’янам представили результати першого етапу проекту — законсервовані залишки синагоги «Золота Роза», фундамент єврейського Будинку освіти («Бейт Гамідрашу») та меморіальну інсталяцію «Увіковічнення».
«Це — єдиний випадок в Україні, коли ініціювання та реалізація вшанування єврейських місць належить не громадським організаціям і не фондам, а міській адміністрації в співпраці з партнерами. Це — перший крок. І маємо надію, що він — тільки перший. Другий крок — продовження цього проекту — буде невдовзі, і, взагалі, будуть продовжені всі проекти з ушанування єврейських місць у Львові», — зазначила під час офіційної церемонії Адель Діанова, директор всеукраїнського єврейського благодійного фонду «Хесед-Ар’є».
У церемонії відкриття «Простору синагог» узяли участь міський голова Львова Андрій Садовий, надзвичайний і повноважний посол Німеччини Ернст Райхель, почесний консул Ізраїлю у західному реґіоні Олег Вишняков, депутати, представники дослідницьких організацій, а також люди, котрі пережили Голокост.
«760 років тому король Данило Галицький заснував це прекрасне місто Лева, і він заснував його для всіх добрих людей різних релігій, різних віросповідань, для людей доброї волі. Ми пережили непрості часи минулих століть: було різне, було важко, але ми тут зібралися, щоб творити добро. Ми зібралися, щоб у тому світі було більше любові. Ми зібралися, щоб вшанувати цю прекрасну дільницю, яка дуже важлива для єврейської спільноти міста Львова, України та світу», — заявив під час відкриття «Простору синагог» п. Садовий. Після офіційної церемонії учасники зняли накриття з меморіальних плит і за єврейською традицією поставили на стели маленькі камінці.
Зазначимо, що три згадані сакральні споруди були знищені у 1940-х рр. Після здобуття Україною незалежності ця ділянка у центрі міста занепадала. Вісім років тому було оголошено міжнародний архітектурний конкурс із ушанування місць єврейської історії у Львові. У конкурсі на створення меморіального простору в єврейському кварталі переміг берлінський архітектор Франц Решке.
Практичні роботи з утілення проекту розпочалися у липні 2015-го. Відтоді вдалося законсервувати вцілілі залишки синагоги «Золота Роза», облаштувати на її території дренажну систему, автентичний фундамент «Бейт Гамідрашу» було очищено від бетону та помарковано білим каменем, встановлено меморіальну інсталяцію «Увіковічнення» з цитатами мешканців Львова та людей, пов’язаних із містом, котрі були єврейської національності.
Планується, що наступний етап робіт відбуватиметься на площі Арсенальній, де раніше була розміщена велика міська синагога. За словами Лілії Онищенко, начальника управління охорони історичного середовища Львівської міської ради (ЛМР), безпосередні роботи там зможуть початися не раніше 2018 року.
Також п. Онищенко зазначила, що міжнародний конкурс, який був проведений за ініціативи ЛМР для обрання найкращого проекту увічнення й ознакування єврейської спадщини Львова, містив три місця: площу синагог, старий єврейський цвинтар (зараз — територія Краківського базару) й Янівський цвинтар.
На урочисте відкриття «Простору синагог» приїхала також архітекторка Роніт Ломброзо, котра перемогла у підконкурсі з облаштування меморіального простору на місці колишнього єврейського кладовища. Тож у міській раді планують обговорити з нею можливість початку безспосередньої роботи над ним.

Назарій Тузяк, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...