Новини для українців всього свту

Friday, May. 29, 2020

Закинутий монастир на території ЛАЗу

Автор:

|

Березень 13, 2019

|

Рубрика:

Закинутий монастир на території ЛАЗу

На території Львівського автобусного заводу (ЛАЗ) розмістився занедбаний монастир Ордену Кармелітів босих, який раніше виконував роль актової зали. Декотрим львів’янам вдалося пробратись всередину і зробити чимало світлин.
У будівлі — цікава історія. Якось там навіть знайшли скарб, залишений, імовірно, німецьким солдатом. «Сьогодні була гарна днина для нас. Потрапили в приміщення старого костелу, незвичним способом. Зрештою, це зовсім не важливо, як саме, враховуючи, що ми там побачили. Фактично, розконсервували приміщення костелу, зі всім старим радянським надбанням. Бо власне, вийшло побачити як колись обходилися з колишніми святинями, бо дотепер такі або в дуже жалюгідному стані, або ж, вже відновлені», — пишуть учасники вилазки у соціальній мережі.
На фронтоні костелу — слід від влучення артилерійського снаряду. Видно арку, де колись стояла фігура матері Божої. Кажуть, що вона закопана поруч, під стіною монастиря. Характерна побілка для стін актової зали, крісла, запах, деякий реквізит. Сцена. Червоних стягів уже тут не побачити. Актова зала виконувала свої функції, вочевидь, за незалежної України. Автентичні вітражі, ясна річ, були вибиті на початку становлення заводу ЛАЗ, та замінені на відповідні, з оригінальною емблемою.
Монастир Кармелітів Босих і Костел Матері Божої Шкаплерної розташований за адресою вул. Персенківка, 10. Костел збудували 1938 року. В часи Другої світової монастир зайняла радянська армія. Потім — німецька військово-будівельна команда. В той час відбувались активні перебудови та перепланування. Збудували нову сходову клітку, деякі келії переобладнали на ванні кімнати.
Площу перед костелом зайняла польова кухня, частина площі була заставлена тяжкою військовою технікою. 6 травня 1946-го кармеліти остаточно покинули Львів у рамках програми репатріації поляків. Костел і монастир перетворили на магазин і станцію техобслуговування. Зараз комплекс поділений між Львівським автобусним заводом та акціонерним товариством «Укравтобуспром».
Олена Муляк, головна редакторка ЛАЗівської газети «Автобусобудівник», розповіла про знайдений на території храму скарб. 1954 рік для заводу розпочався досить оригінально — золотом. 4 січня у другій половині дня до директора Б. Кашкадамова зателефонував начальник ремонтно-будівельного цеху П. Орлов. «Борисе Павловичу, тут бригада, що поглиблювала підвал у монастирі, знайшла золотий скарб». — «Та що ви там вигадали? Який зараз може бути скарб?»
Ще довго директор не міг повірити в те, що йому казали. Та коли прийшла уся бригада до нього в кабінет, почало все ставати на свої місця. Часи тоді були не прості і директор чудово це розумів. Відповідно, зателефонував куди слід, від гріха подалі. Кашкадамов не пішов дивитися на скарб а чекав офіційних осіб. «Хай ним займаються офіційні особи. А я не хочу не те що його торкатися, навіть дивитися на нього. Воно має здатність бруднити», — запевняв він.
Чекати довелося не довго. За півгодини склали опис та акт знайдених речей. За зовнішнім виглядом було зрозуміло, що вони награбовані. Скоріше за все, їх сховав якийсь німець, адже за часів окупації німці використовували монастир, що містився на території заводу до війни, під казарму. Сховав, а потім із невідомих причин не зміг забрати. Там були різні ювілейні медалі, іконки зі зображенням Божої Матері, браслети, персні, сережки, дві з яких були розрізані, напевно, знімали з мертвих.
Було кілька речей великої художньої цінності. Два персні — чоловічий і жіночий. Однакової форми з однаковими коштовними каменями світло-блакитного кольору, а також старовинний золотий ланцюг — дуже довгий, метрів на два, масивний, але тонкої ювелірної роботи. Загалом скарб важив 400-500 г.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply