Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 24, 2020

За носіння хрестика звільняють з роботи

Автор:

|

Березень 22, 2012

|

Рубрика:

За носіння хрестика звільняють з роботи

Віряни з британських компаній і установ можуть утратити місце, якщо приходитимуть на роботу з хрестиком на шиї, особливо, якщо наполягатимуть на праві відкритого його носіння. Кабінет міністрів Великої Британії прийняв рішення, у якому сказано, що християнам не варто на­дягати, ідучи в офіс, знак приналежності до своєї релігійної конфесії. Уряд підготував арґументи в рамках розгляду скарги, поданої до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) Надею Евейдою, співробітницею British Airways, що боролася за право відкрито носити натільний хрест на роботі.

У Лондоні визнали, що відмова не носити хрест під уніформою є достатньою підставою для звільнення працівника. За даними сайту ЄСПЛ, п. Евейда подала в суд на Велику Британію ще 10 серпня 2010 року. У заяві позивачка стверджує, що британське законодавство не забезпечило захисту її права на свободу віросповідання. Зокрема, жінку не влаштувала відмова національних судів задовольнити її скаргу на адресу British Airways, керівництво якої забороняло їй відкрито носити натільний хрестик.

Коментуючи свою позицію, британський уряд зазначив, що носіння хрестика не є обов’язковою вимогою хрис тиянської Церкви. У зв’язку із цим влада визнала, що роботодавці мають право вводити заборону на відкрите носіння мініатюрного розп’яття.

Скандал у British Airways спалахнув 2006 року. Тоді авіакомпанія усунула від роботи Надю Евейду, яка відмовилася виконати умови нового дрес-коду й заховати хрестик під уніформу. При цьому, як наголошується в матеріалах суду, компанія дозволяла носіння знаків розрізнення представникам інших конфесій. Зокрема, сикхи могли носити тюрбани й ритуальні кинджали, а мусульманки — хіджаби. Пізніше жінці запропонували нову посаду з аналогічною оплатою, де вона не контактувала би з пасажирами й могла би вдягати розп’яття відкрито, проте п. Евейда відмовилася.

За декілька місяців British Airways змінила дрес-код, за яким відкрите носіння хрестика не заборонялося, після чого п. Евейда змогла повернутися на роботу. Але незадовго до повернення жінка подала на авіакомпанію до суду, вимагаючи компенсувати їй збитки за період, під час якого вона перебувала в неоплачуваній відпустці. Розглянувши позов п. Евейди, суд не задовольнив його, мотивувавши це тим, що відкрите носіння розп’яття було її власним вибором, а не вимогою конфесії. Також суд відмовився визнати жінку жертвою дискримінації за релігійною ознакою. Згодом вона подала три апеляції, у тому числі до Верховного суду, проте всі вони були відхилені.

Програвши в усіх інстанціях, п. Евейда подала скаргу до ЄСПЛ. Невдовзі після неї схожу скаргу подала медсестра Ширлі Чаплін, звільнена з британської клініки за відмову прибрати розп’яття під одяг. Обидві скарги об’єднано в одну справу. 2006 року, коли скандал був у розпалі, уряд, очолюваний лейбористом Тоні Блером, різко розкритикував позицію авіакомпанії. Ба більше, два міністри навіть оголосили перевізнику бойкот, відмовившись користуватися його послугами. Між тим, право християн на носіння хрестика на роботі захищено 9-ю статтю Європейської конвенції з прав людини, де сказано про загальне право на свободу думки, совісті та релігії. Відомі представники британських конфесій піддали урядове рішення жорсткій критиці. Зокрема, колишній архієпископ Кентерберійський лорд Кері заявив, що директива кабінету є черговим проявом тиску на християн і конфесію.

Юстина Зарваниця

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply