Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 31, 2020

Як родина священика розвиває рідне село

Автор:

|

Червень 14, 2018

|

Рубрика:

Як родина священика розвиває рідне село

Анатолій Камад уже чотири роки з родиною живе у селі Вибранівка на Жидачівщині. До села о. Анатолій потрапив за скеруванням єпископа. Тепер він із дружиною активно розвивають дозвілля для селян — організовують освітні програми для підлітків і пишуть гранти.
Працювати з молоддю подружжя Камадів почали зі Школи християнського лідерства — освітнього проекту для виховання молодих і свідомих лідерів. Школа мобільна, тож щомісяця учні — 20 підлітків із різних парафій разом із священиком і його дружиною Соломією — виїжджають на заняття до різних міст: Стрий, Унів, Кохавино. На заняття запрошують викладачів із психології, ораторського та театрального мистецтва, рукоділля, ігрології, проводять біблійні заняття тощо. Також підлітки вчаться організовувати табори. Цього літа у рамках школи їх планують аж п’ять.
«Коли ми лише починали організовувати табори, звернулися до благодійної організації «Львівська освітня фундація» з проханням підтримати ці міні-проекти, — розповідає їмость. — Це була наша перша співпраця з фундацією».
Активність тутешньої громади помітили в організації. Вибранівку та ще три села на Львівщині обрали для участі у «Школі відповідального служіння» — річній програмі, за якою активні парафіяни на чолі зі священиком мають реалізувати проект у своєму селі, залучити до нього місцевих підприємців, владу, школу.
«У вересні, коли розпочався проект, нас навчали фільтрувати проблеми, шукати рішення локальних проблем, на які можемо вплинути самостійно, — ділиться п. Соломія. — Ми ж не можемо самі відремонтувати дороги чи каналізацію, але  можемо вирішити інші проблеми в селі, наприклад, сортувати сміття».
За час навчання зійшлися на тому, що в селищі немає жодного відповідно влаштованого простору для дозвілля дітей. Дитячого садка тут ніколи й не було. Старші діти також не мають де відпочивати, а ввечері їх нерідко можна зустріти з алкоголем
Відтак активна громада села вирішила створити окремий простір відпочинку та навчання селян — Центр активного розвитку. «Цей центр не є початком чогось кардинально нового. Він радше є продовженням того, що ми вже почали робити, — каже о. Камад. — Центр стане осередком, де зможе поміститися багато людей».
Створити Центр активного розвитку учасники Школи відповідального служіння планували спочатку в старому будинку, неподалік від церкви. Пізніше розглядали приміщення колишньої їдальні в будинку для вчителів. Але це питання було вирішене інакше — величезну будівлю в центрі села подарували для проекту безкоштовно.
«Ми не могли й мріяти про цей будинок і прилеглу до нього територію, тож до попереднього власника навіть не зверталися. Але якось він прийшов до мене за довідкою, ми розговорилися і він вирішив фактично подарувати цю будівлю під Центр активного розвитку», — розповів священик. Раніше в цьому приміщенні був магазин, однак кілька років будівля пустувала, тепер занедбана та потребує ремонту.
За умовами Школи відповідального служіння, Львівська освітня фундація фінансує 80 % вартості проекту. Решту 20 % громада має знайти сама. Подружжя переживає, що налагодити якісну співпрацю з усіма в селі буде важко. «Є питання, які церква не може сама вирішити, — пояснює Соломія. — Наприклад, якщо нам треба пісок, ми не можемо просто піти на кар’єр і нагребти його. Маємо погомоніти зі сільським головою, аби він виділив. Взимку діти ходили з вертепом, на Храмове свято й на Великдень робили різні смаколики та продавали. Виручені кошти ми додали у загальну скарбничку проекту», — розповів панотець.
Задля розвитку Центру планують купити 3D-принтер, аби діти могли на ньому друкувати вироби з переробленого пластику. У вересні ц. р. в Центрі активного розвитку планують запустити катехитичний клас, де діти вивчатимуть християнську віру, зустрічатимуться з молоддю та подружніми парами. Також у планах —створити біблійний гурток, ігрову зону для дошкільнят та організовувати майстер-класи. Одну з кімнат о. Анатолій хоче перетворити у конференц-залу і надалі запрошувати людей з-за меж села.
Центр активного розвитку, за словами священика, ніколи не буде прибутковим. Подружжя планує робити платні майстер-класи за символічну суму, щоб хоч якось оплачувати комунальні послуги, купувати канцтовари, витратні матеріали, каву, чай чи печиво.
«Яка б класна ідея не була, сам ти її не реалізуєш. Нам бракує однодумців, — пояснює дружина священика. — На першу зустріч Школи відповідального служіння прийшло чимало людей, — як старші люди, так і підлітки. Зацікавлених було багато, але зараз залишилися переважно діти. Їм 15-16 років, однак ентузіазму у кожного більше, ніж у двадцятьох старших людей. До нас приїхали люди, котрі казали: «Ми готові дати вам грошей, лише треба щось робити». Але дехто з місцевих не вірять, що щось може бути, і хтось буде цим займатися».
Навіть тепер, за словами п. Софії, коли вже є приміщення для центру, діти практично все роблять самі. У старших людей, котрі сюди приходять, більша зацікавленість з’явиться, коли Центр уже запрацює.
Зараз подружжю Камадів постійно допомагають п’ятеро-шестеро підлітків. «Планування, організаційні моменти — усе вирішуємо з дітьми. Як тільки кажеш їм, що треба щось зробити, у них немає сумнівів на кшталт «а, може, нам це не треба», вони просто питають, на котру годину приходити і роблять. Це мене завжди захоплює», — тішиться жінка.
На відміну від старших селян, молодь відкритіша й активніша. Втім, їхні амбіції часто гальмують дорослі, кажучи: «а навіщо це робити», «та то лише поговорити», «центр усе одно не вирішить усі наші проблеми». Коли діти заходять до центру, то бачать майбутнє, — як вони будуть тут працювати, де, що розмістять, і як усе виглядатиме. Старші приходять і починають бідкатися, мовляв, а скільки ж то грошей треба, а хто це буде робити, а воно дорого коштує. Люди, на думку п. Соломії, ще не почавши щось робити, вже рахують гроші та сумніваються у справі. А в дітей сумнівів немає.

Олена Семенюк, ZIK

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply