Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 17, 2021

Вселенський патріарх відмовив московському

Автор:

|

Вересень 06, 2018

|

Рубрика:

Вселенський патріарх відмовив московському

Патріархи Кирило та Варфоломій

Очільник Російської православної церкви (РПЦ) безрезультатно намагався запобігти автокефалії Української православної церкви (УПЦ).

Не поступився
Вселенський (Константинопольський) патріарх Варфоломій не поступився в питанні томосу про автокефалію УПЦ під час візиту до нього московського патріарха Кирила. Після розмови між ними секретар Священного синоду Української православної церкви Київського патріархату, архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій, написав у Facebook: «Представники московського патріархату були нервові та напружені. Очікувалося, що гості лишаться на обід, але вони одразу поїхали. На запитання журналіста Кирило відповів знервовано: «Добре, добре», але явно без задоволення, яке виявляє перемовник після успішних перемовин».
«Потім до журналістів вийшов митрополит Еммануїл. Він зробив коротку заяву, сутність якої була у фразі «Ми повідомили патріарху про рішення щодо подолання розділення в Україні та надання автокефалії, яке імплементується». Один зі свідків-українців почув фразу, яку на виході кинув член делегації московського патріархату: «Там усе було вже вирішено, ми нічого не змогли зробити», — переповів також архієпископ Євстратій.
Дослівно ж наближений до Варфоломія митрополит Гальський (тобто Французький. — Ред.) Еммануїл запевнив журналісту інформаційної агенції Associated Press: «У наданні українським православним повної церковної незалежності від РПЦ шляху назад немає. Вселенський патріарх повторив особисто на зустрічі двох патріархів, що рішення Вселенського патріархату ухвалене, і назад ми не відступимо».
«Вселенський патріархат вирішив використати всі шляхи, щоб вирішити питання надання автокефалії УПЦ. Рішення було ухвалено в квітні ц. р. і ми імплементуємо це рішення. Про це було повідомлено патріарху Кирилу під час його візиту, — пояснив митрополит. — Ми не поспішаємо видати томос завтра. А плануємо зробити це у спосіб, який Вселенський патріархат вважає кращим для ситуації в Україні, щоб була єдина Церква, коли автокефалія буде надана».
Митрополит також стверджував: «Вселенський патріархат є єдиною Церквою, яка має право надання томосу в підсумку. Ми не ухвалили якогось неправославного рішення там, де потребуємо консенсусу інших православних Церков для надання автокефалії. Ми будемо йти далі. Як я вже сказав, це — процес. І це процедура, яка зараз відбувається. Ми ще не досягли завершення процедури. Всі питали: «Коли томос буде наданий?». Томос, яким оголошується це рішення, є останньою стадією втілення. Але ми ще маємо зробити певну роботу і це те, що координує Вселенський патріархат».
Релігієзнавець Андрій Юраш пояснив: «Рішення щодо Української помісної церкви прийняли остаточно. Ніхто не наважувався б на такі гучні заяви, якби не було стовідсоткової впевненості щодо успіху. Зараз триває бюрократична процедура реалізації ухвали Константинополю. РПЦ втратить важелі впливу на українську Церкву. Кремль боїться цього, але нічого вдіяти не може. Остання надія була на зустріч Кирила та Варфоломія, але вона провалилася. Ми не знаємо всіх деталей розмови. Але, вочевидь, Константинополь визначився з бажанням нарешті втрутитися в українську ситуацію».

Остаточно
Крім цього, архієпископ Євстратій повідомив: «Відлітаючи зі Стамбулу, московський патріарх дав коментарі. В кількох абзацах він тричі згадав про те, що «світ швидко міняється». З цього можна зробити висновок, що навіть він зрозумів — так, як було, вже не буде. І тепер готує Кремль і народ до сприйняття об’єктивних реалій — це не ми не змогли зупинити автокефалію, це просто світ змінився».
А політолог Євген Магда коментував це так: «Шеф РПЦ навіть шляхом особистої зустрічі з Вселенським патріархом не зумів зупинити процес надання автокефалії українському православ’ю. Зустріч лідерів потужних православних Церков пройшла прохолодно, а Архієрейський собор, який підтвердив право Константинопольської церкви надавати автокефалію, лише поглибив протистояння між Варфоломієм та Кирилом».
Згодом архієпископ Євстратій оприлюднив, за його словами, «ключові пункти з промови Вселенського патріарха Варфоломія на синаксі (зібранні усіх архієреїв патріархату. — Ред.), які стосуються українського питання»:
1. Перенесення місця перебування митрополитів Київських на початку XIV ст. до Москви відбулося без благословення матері церкви Константинопольської і побожний український народ не раз робив кроки до усунення з-під влади Москви.
2. Патріархат у Москві був проголошений без включення до нього Київської митрополії.
3. Лист 1686 року (про перепорядкування української православної церкви московській. — Ред.) був наданий під тиском і через обставини, і в ньому йшлося лише про надання дозволу (вжите англійське слово «ліцензія») Московському патріарху посвідчувати Київського митрополита. Але цей митрополит мав і надалі визнавати Вселенського патріарха як свого главу і перебувати в його юрисдикції, про що мало свідчити згадування імені Вселенського патріарха за богослужінням. Ці умови не були дотримані.
4. Про жодні інші документи, які б свідчили про «повну передачу» Київської митрополії в юрисдикцію московського патріархату, не відомо.
5. Канон першого Вселенського собору зобов’язує патріархів не поширювати свої права поза межі своєї юрисдикції.
6. Вселенський патріархат терпляче ставився до порушення його прав, але це не означає згоду з таким порушенням, чи що воно стало законною справою.
7. Всім відомі церковні проблеми в Україні і російська Церква одна несе відповідальність за них. А тому, як причина проблем, вона не може бути тим, хто їх вирішить.
8. Питання також потребує дій Вселенського патріарха ще й тому, що до нього з проханням про це зверталася і влада Україні, і (дослівно) патріарх Філарет Київський.
9. Також беззаперечним є канонічний привілей Вселенського патріарха на розгляд апеляцій до нього від єпископів та кліру та вірних інших помісних Церков, якщо вони не можуть отримати канонічного захисту своїх прав у власній Церкві. На цю тему також є доповідь».

Без будь-яких погоджень
А 3 вересня кореспондент київського «Громадського телебачення» повідомив: «На соборі, який проходив у Стамбулі, розглядалося питання, чи уповноважена Константинопольська церква задовольняти прохання помісних Церков про автокефалію без згоди інших Церков. За результатами його обговорення єпископи дійшли ствердної відповіді». Журналіст також дослівно процитував рішення собору: «Так, Константинопольський патріархат може надавати автокефалію без будь-яких погоджень».
«Головною темою собору є питання автокефалії Помісної православної церкви в Україні. Очікується, що після консультацій з єпископами зі всього світу патріарх Варфоломій зможе визначитися з термінами видання томосу», — поінформував також кореспондент «Громадського телебачення».
Політичний експерт Олександр Леонов із цього приводу констатував: «Представники Вселенського патріарха Варфоломія їздили до Церков та інформували про намір надати Українській церкві автокефалію. При цьому незгода сербського архієпископа з таким рішенням — його окрема думка, яка не вплине на надання Українській церкві томосу.
«Шляху назад немає. Росія в обличчі патріарха Кирила отримала гучного ляпаса. В Росії вже пишуть, що це була мало не дипломатична катастрофа — відправити Кирила на перемовини. Кирило отримав не просто поразку, а й утік, — резюмував також п. Леонов. — Радше, Україна отримає томос до кінця року. Можливо, в жовтні. Після цього в Україні має відбутися об’єднавчий з’їзд Церков — Київського патріархату, автокефальної і, вочевидь, значної частки Московського патріархату. Вони проголосять створення Української єдиної помісної церкви. Далі будуть технічно-адміністративні рішення».
А російський журналіст Костянтин Еггерт зазначив: «Для святійшого Варфоломія йдеться про долю Вселенського патріархату та його особисте місце в історії. Припускати, що за таких обставин він візьме гроші Кремля і вкаже на двері прихильникам української автокефалії, можуть лише циніки. До того ж, таку оборудку неможливо буде зберегти в таємниці. Її викриття стало б катастрофою для Константинопольського патріархату й особисто для Варфоломія. Упевнений, це розуміють і в робочій резиденції патріарха Кирила».

Ігор Голод

Гоп-ля
Під час офіційної частини зустрічі російського патріарха Кирила та Вселенського патріарха Варфоломія охорону предстоятеля РПЦ спіймали на маніпуляції з келихами. На відео зустрічі зафіксовано, як один із охоронців-росіян подає келихи з якоюсь рідиною Кирилові, Варфоломію, а тоді іншим присутнім ієрархам Вселенського патріархату. У момент, коли московський гість тягнеться рукою по келих, охоронець перескеровує його руку до іншого келиха, допомагаючи зробити «правильний вибір». Після цього залишений на таці келих із напоєм пропонують Варфоломію, однак той відмовляється. Так само роблять й інші ієрархи Вселенського патріархату. «То кому мав дістатися той келих, до якого по необачності потягнувся п. Кирило? Не дарма ми всі боялися появи «Новачка» на цій зустрічі. Не вірять РПЦ в Константинополі», — підсумовують на сторінці Української помісної православної церкви у Facebook, публікуючи відповідне відео.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply