Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 17, 2021

Вселенський патріарх призначив екзархів в Україні

Автор:

|

Вересень 13, 2018

|

Рубрика:

Вселенський патріарх призначив екзархів в Україні

Патріарх Варфоломій

Вселенський патріарх Варфоломій 7 вересня призначив двох своїх повноважних представників для підготовки до надання автокефалії Українській православній церкві (УПЦ). Представниками Константинополю в Києві стали архієпископ Данило Памфілійський зі США й єпископ Іларіон Едмонтонський із Канади. «Обидва служать українським православним вірним у своїх відповідних країнах у Вселенському патріархаті», — йдеться в повідомленні. УПЦ Київського патріархату (КП) привітала призначення до Кив екзархів Вселенського патріарха Варфоломія.
Архієпископ Євстратій (Зоря), прес-секретар УПЦ КП, нагадав, що преосвященні владики Іларіон і Данило 2015 року вже виконували обов’язок особистих представників Вселенського патріарха під час перемовин щодо об’єднання православних Церков в Україні. Також владики неодноразово були делеговані Вселенським патріархом для подання Константинопольської Матері Церкви на урочистостях в Україні, останнього разу — у липні ц. р., під час святкування 1030-ліття Хрещення Русі-України.
Владика уточнив, що звання, чи титул, екзарха в цьому випадку означає особисті повноваження Вселенського патріарха представляти його особистість і Церкву під час виконання конкретного завдання — підготовки до надання автокефалії. Для світської аудиторії функції екзарха в цьому випадку можуть бути порівняні з функціями надзвичайного і повноважного посла.
«Такий особистий екзархат необхідно відрізняти від іншого — територіальної форми екзархату, який у ХХ ст. існував в Україні в Руській православній Церкві. Щоб уникнути непорозумінь, треба пояснити, що призначення екзархом не означає утворення нової церковної юрисдикції у формі екзархату», — зазначив архієпископ.
Водночас в УПЦ Московського патріархату призначення константинопольських екзархів розцінили як безпрецедентно грубе вторгнення на свою територію та заявили, що це не залишиться без відповіді. В Російській православній церкві (РПЦ) готують дії у відповідь на призначення в Київ двох представників патріарха Варфоломія. В заяві Синоду РПЦ, яку оприлюднили 8 вересня, рішення Вселенського патріарха назвали неканонічним і таким, що створює загрозу розколу православ’я.
А митрополит Волоколамський Іларіон, керівник Відділу зовнішніх церковних зв’язків РПЦ, погрожував, що в разі надання автокефалії УПЦ може бути розірване канонічне спілкування з Константинополем. «Цю автокефалію не визнаємо», — заявив він.
Релігієзнавець Андрій Юраш вважає, що своїми погрозами РФ сама створила умови, коли автокефалія Української помісної церкви стала невідворотною. «Росіяни взялися тиснути та шантажувати Константинополь зі самого початку. Як тільки українці стали налагоджувати зв’язок із Вселенським патріархом. РПЦ вже впродовж кількох місяців лякає Варфоломія перериванням канонічного зв’язку», — розповів він. —1996-го Москва справді пішла на такий крок, проте розкол тривав лише кілька місяців. Це було через надання автокефалії Естонській православній церкві. Можуть повторити. Але це не матиме жодного ефекту. На офіційному сайті Константинопольського патріархату є цитата Варфоломія: «Ми не боїмося погроз, а боїмося лише Бога». Її опублікували після зустрічі патріарха з Кирилом. У Константинополі вважають, що росіяни самі ізолюються від іншого православного світу».
На думку експерта, Україні не варто хвилюватися. «Варфоломій чудово усвідомлює, що Москва своїми діями просто плюнула в очі Константинополю. Він, своєю чергою, демонструє повагу до себе та православних традицій. Константинополь вже не може поступитися», — додав експерт.

Євген Клен

До слова
Митрополиту Санкт-Петербурзькому та Ладозькому Варсонофію, керуючому справами РПЦ, відмовили у грецькій візі. Раніше повідомлялося про погіршення відносин між Москвою й Афінами. Греція вислала кількох співробітників російської дипломатичної місії, звинувативши їх у втручанні в свої внутрішні справи.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply