Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 26, 2020

Внесення до списку Світової спадщини — це визнання творчого генію нашого народу

Автор:

|

Липень 11, 2013

|

Рубрика:

Внесення до списку Світової спадщини — це визнання творчого генію нашого народу

Tserkvas – це спадок окремішньої будівельної традиції, що корениться в християнській церковній архітектурі, у якій переплітаються елементи місцевої традиції й символічні посилання на космогонії власної громади, ідеться в офіційному повідомленні на сайті ЮНЕСКО. І з огляду на те, що за 20 останніх років на Прикарпатті згоріло 19 дерев’яних церков, ті, що ще залишилися в нас, потребують пильної уваги.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці в Нижньому Вербіжі
Святиня XVII століття збудована на Коломийщині (Івано-Франківська область), за переказами, побратимом гуцульського героя Олекси Довбуша Григорієм Семенюком. Підвалини її заклали ще за панування польської шляхти, пережила вона австро-угорське володіння, вистояла в часи радянського невігластва.
Тепер, сподіваються культурні діячі і християни, церкву відремонтують, і сприятиме цьому той факт, що вона потрапила до списку Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Фахівців зацікавили форми храму, типові для гуцульської архітектури. Він – хрестоподібний, п’ятибанний і триярусний. До того ж, уся робота виконана без жодного цвяха. Усе псує бездарна реконструкція храму, виконана в 1990-х, коли більшу його частину обшили бляхою. Дерево залишилося хіба в нижньому ярусі та всередині церкви. Решта гниє та пріє під чеканкою. Повернути храмові початковий вигляд – непросто, але можливо. Щоправда, і недешево.
Усередині церкви є мальований іконостас. Його, на щастя, не рухали, тому що він дуже гарно зберігся. А крім того в храмі є й нові мальовані образи.

Рогатинська Святодухівська церква
Більш правильна назва цієї культової споруди – церква Зішестя Святого Духа, як це підписано в іконостасі церкви. Це —дерев’яний християнський храм у місті Рогатині Івано-Франківської області, пам’ятка народної архітектури та монументального мистецтва національного значення; нині використовується як музейний заклад, складова (разом із художньо-краєзнавчим музеєм) Музейного комплексу в Рогатині, що є філіалом обласного художнього музею.
Церква Святого Духа побудована, імовірно, в першій половині XVII ст., хоча й дотепер офіційно датується 1598 роком — ця дата була знайдена в інтер’єрі церкви на північній стіні центрального зрубу (нави) і прочитана парохом церкви о. Іполитом Дзеровичем наприкінці XIX ст. Попри розбіжність у думках вчених і дослідників храму щодо дати його спорудження, рогатинська Церква Святого Духа є одним із найдавніших дерев’яних храмів України.
При церкві діяло одне з перших в Україні церковних братств, коштами якого створено унікальний ренесансно-бароковий іконостас, що датується1650 роком і є одним з трьох найстаріших, збережених до нашого часу, іконостасів України. Згідно з переказами, на початку XVI ст. Настя Лісовська, майбутня правителька Османської імперії Роксолана часто приходила молитися до церкви Святого Духа, адже тут священиком був її батько — отець Лука Лісовський.
«Ми вже за тиждень (після внесення церкви до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. – Авт.) відчули, що потік туристів збільшився, – говорить Тетяна Петрів, завідувач Музейного комплексу в Рогатині. – Не суттєво, але на 30-40 відвідувачів. Сподіваємося, що далі буде краще».

Церква Собору святого Архангела Михаїла в Ужку
Дерев’яна церква Св. Архангела Михаїла, яку туристи часто називають «чорним корабликом», розташована в селі Ужку на Закарпатті. Це – одна з найцікавіших споруд бойківського стилю. Вона настільки досконало поставлена на схилі, що, здається, виросла на цьому місці. Тлом для неї слугує вражаючий природний амфітеатр, де з розлогих схилів вириваються під хмари стрімкі вершини, де варіювання форм і ефекти освітлення, кольори заліснених і трав’янистих ділянок, пологих видолинків і темних ущелин із таємничими валунами забезпечують справжню драматичну постановку, яку ніколи не набридає споглядати.
Форми церкви ніби повторюють природний антураж: масивним горбом домінує центральний шатровий верх, йому підігрує маленький шатрик над вівтарною частиною, а чотирикутна невелика башта над бабинцем — граційна й наївна, ніби ще не готова до властивого баштам домінування, виступає мов супровідна мелодія в цілісній гармонійній композиції.
Три частини храму, об’єднані широкими площинами піддашшя, нагадують конічний пагорб із трьома верхівками. Камерністю й доброзичливістю дихають потемнілі за століття колоди зрубів, фігурно оброблені на кутових з’єднаннях, схил даху, вхідні двері з широким одвірком, верхня частина якого зберегла дорогоцінний напис з іменами авторів цього архітектурного витвору.
Зовні Михайлівська церква – проста й невибаглива. Храм позбавлений різких зовнішніх прикрас, вигадливих подробиць, він — стрункий і витончений.

Церква Вознесіння Господнього в Ясіні
Одна з найдосконаліших дерев’яних церков на всій Гуцульщині розташована в селі Ясіні Рахівського району Закарпатської області. Місце, де стоїть Вознесенська церква, люди вважають святим і переповідають, як кілька сотень років тому повертався додому, на галицький бік Карпат, гуцул Іван Струк із села Зеленого з отарою овець. Добра погода й чарівна долина затримали пастуха, а коли вдарили морози, він кинувся до перевалу, але було вже пізно.
Раптова зима засипала снігом дорогу. Іван Струк зрозумів, що не вдасться провести овець через перевал, і повернувся в долину. Збив сяку-таку кошару й покинув отару напризволяще в ясеновій хащі, а сам вирушив додому. Навесні Іван Струк із сином повернувся на місце, де залишив овець. Яким же було його здивування, коли він побачив усіх тварин живими та ще й із приплодом. Тільки дивом можна було пояснити порятунок отари.
Струк збудував на цім місці каплицю, а також хату з найбільшого ясеня, пень котрого був такий широкий, що довкола нього могли сісти 12 людей, а в долині заснував село і дав йому назву Ясіня. Пізніше на місці каплиці спорудили церкву, і зветься вона за традицією Струківською, хоча освячена була як церква Вознесіння.

Дарина Галицька

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply