Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 4, 2020

Ушанували пам’ять о. д-ра Дмитра Блажейовського

Автор:

|

Листопад 21, 2013

|

Рубрика:

Ушанували пам’ять о. д-ра Дмитра Блажейовського

Постать о. д-ра Дмитра Блажейовського (1910-2011) добре відома українцям у всіх куточках Земної кулі. Місіонер, людина невичерпної енергії, науковець енциклопедичних знань, талановитий мистець, історик, він залишив після себе не лише науково-мистецький доробок, а над усе — пам’ять у серцях тих, хто мав нагоду особисто знати о. Блажейовського.
Поталанило також і Релігійному товариству українців католиків «Свята Софія» в США (ТСС-А), адже впродовж довгих років о. Дмитро був його членом. Саме тому, віддаючи шану своєму довголітньому членові, ТСС-А в співпраці з Осередком праці НТШ у Філадельфії провело 14 листопада вечір під назвою «Творчість о. д-ра Дмитра Блажейовського», головним доповідачем якого був співпрацівник покійного, а зараз — директор музею вишитих ікон о. Блажейовського у Львові о. Ігор Ковальчук. Священик не лише розповідає про свого вчителя, але й унаочнює його майстерність численними вишивками: іконами, портретами, фелонами тощо, та й про його наукові досягнення розказує з не меншим захопленням.
Дмитро Блажейовський народився 21 серпня 1910 року в с. Висліку Горішньому на Лемківщині, у багатодітній родині. Навчався в українській гімназії в Перемишлі. 1933 року з Праги, де студіював електроінженерію, пішки вирушив на прощу до Рима, де й залишився на прохання отця Теодосія Галущинського та вступив до семінарії. У 1933-1946 рр. вивчав філософію, теологію й історію в Католицькому університеті в Римі. 2 квітня 1939-го був висвячений на священика.
Правдива любов до книжки та до науки спонукала о. Блажейовського продовжувати навчання. Відтак, 1942 року він захистив докторат із теології в Папському університеті Urbanianum, а 1946-го — докторат з історії в Папському університеті Gregorianum.
У 1946-1973 рр. він ніс душпастирське служіння в різних греко-католицьких парафіях у США (організував три парохії й одну місійну станицю, побудував храми). 1973-го повернувся до Рима, де зайнявся науковою діяльністю та вишиванням ікон.
Його науковий доробок складається з 27 праць з історії Церкви й Української держави, педагогіки, а мистецький — із понад 350 вишиваних ікон і церковних хоругв. Частина з них зберігається в музеях світу, а частина – використовується з літургійною метою. За життя о. Блажейовський опублікував 300 взорів української релігійної вишивки. 6 травня 1999 року відкрив у Львові власний музей вишиваних ікон і образів.
17 серпня 2006-го з нагоди 15-ї річниці незалежності України Президент України Віктор Ющенко нагородив о. Дмитра Блажейовського орденом «За заслуги» III ступеня «за вагомий особистий внесок у зміцнення міжнародного авторитету України, популяризацію історичних і сучасних надбань українського народу, активну участь у житті закордонної української громади». 21 серпня 2010-го громадськість відзначила 100-річчя о. Дмитра Блажейовського в Національному театрі імені М. Заньковецької у Львові.
Переглядаючи короткий відеосюжет із цієї події, учасники вечора мали нагоду послухати подячне слово о. Дмитра, у якому він із непоборною енергією розповідав про важливість праці в житті кожної людини. Його докладність і вичерпність у науковій діяльності були неперевершеними. Як зазначив о. Ковальчук, сам о. Блажейовський так говорив про ці риси своєї особистості: «Як я косив, то після мене ніхто вже косити не буде».
Працював о. Дмитро до останньої хвилини свого життя, яке було цілковито присвячене Богові й Україні. Помер він 23 квітня 2011-го у Львові, на 101-му році життя. Похований на Янівському цвинтарі.
Своїми спостереженнями про значення ікон поділилася з присутніми д-р Наталія Пазуняк, а особистими спогадами про винуватця події — академік Леонід Рудницький і д-р Олександр Лужницький. На завершення вечора присутні мали змогу ознайомитися з науковими та мистецькими працями о. Блажейовського.
Прес-служба товариства «Свята Софія»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply