Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 22, 2018

Усеправославний собор — на межі зриву

Автор:

|

Червень 16, 2016

|

Рубрика:

Усеправославний собор — на межі зриву
Патріарх Варфоломій

Патріарх Варфоломій

Всеправославний собор на Криті опинився під загрозою зриву. Захід, на якому очільники всіх 14 православних церков світу мали вирішити долю православ’я. Першою рішення відмовитися від участі у Соборі, ухвалила Болгарська православна церква. Там закликали відкласти проведення Собору, вказавши на відсутність у порядку денному «особливо важливих для святого православ’я тем, що мають актуальне значення і вимагають своєчасного всеправославного соборного рішення». Болгари не погоджуються з деякими вже схваленими проектами документів собору, а також висловили невдоволення неможливості редагувати тексти в ході цього заходу.
Після цього — наче греблю прорвало. До болгар долучився Синод Антіохійської православної церкви, який також вирішив не скеровувати свою делегацію на Собор. Представники Церкви попросили відкласти скликання Собору на інший час, «коли восторжествують миролюбні взаємини між автокефальними Церквами і буде гарантований православний консенсус щодо порядку денного Собору, регламенту, організаційних і практичних процедур».
А 9 червня до числа Церков, які не вважають за можливе брати участь у Всеправославному Соборі, приєднався Сербський патріархат. «Наша Церква бачить перешкоду щодо участі в Святому і Великому Соборі і пропонує його відкласти на деякий час», — заявили серби. Вони вважають, що перед скликанням цього історичного форуму необхiдно усунути розбіжності помісних Церков, досягти консенсусу та доопрацювати проекти документів, які передбачалося прийняти на Соборі. Наступного дня від участі у Соборі відмовилася Грузинська православна церква.
Заяву про відмову від участі у соборі зробив і одеський митрополит Агафангел. Він мав бути одним із п’яти делегатів від Московського патріархату. Мабуть, зробив це за вказівкою з Москви. Адже 13 червня Російська православна церква (РПЦ) також заявила про відмову від участі у Всеправославному соборі. Священний Синод на своєму екстреному засіданні підтримав пропозиції помісних Церков про перенесення часу проведення Собору і визнав неможливою участь у ньому РПЦ в умовах неповного представництва Церков.
Головною причиною невдоволення відмовників став проект документа Собору, який регламентує стосунки Православної церкви з іншими християнськими конфесіями. Невдоволені вбачають у цьому документі «екуменізм» і наполягають, щоб у ньому католиків і протестантів називали не «церквами», а «єретиками», котрі «відкололися» від Православної церкви як єдиної та справжньої.
У Константинополі однак ухвалили рішення проводити собор попри все. Всеправославний Собор пройде 16-26 червня. Він не скликався понад 1 тис. років і готується понад півстоліття. Всі рішення на ньому мають прийматися консенсусом. У кожної помісної Церкви буде делегація з 24 архієреїв, але голос у кожної Церкви буде один. До порядку денного не вноситимуться неузгоджені питання, а всі проекти документів, які передбачається прийняти на цьому форумі, вже опубліковані для ознайомлення. Учасники Собору розглянуть документи на такі теми: взаємини Православної церкви з іншим християнським світом, піст, шлюб і церковна місія в сучасному світі.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...