Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 26, 2020

УПЦ МП: за упокій «благодійника Мазепи»

Автор:

|

Квітень 04, 2013

|

Рубрика:

УПЦ МП: за упокій «благодійника Мазепи»

В Українській православній церкві Московського патріархату (УПЦ МП) заперечують чинність анафеми, накладеної на гетьмана Івана Мазепу, і моляться за упокій його душі. Ректор Ужгородської української богословської академії (УУБА) імені Святих Кирила та Мефодія й Карпатського університету імені Августина Волошина, уповноважений УПЦ з питань вищої освіти й науки, відслужив заупокійну літію за великим благодійником Церкви гетьманом України Іваном Мазепою. Подія відбулася з нагоди 374-ї річниці з дня народження Івана Мазепи, що припадає на 20 березня.

Участь у служінні заупокійної літії взяли помічник ректора з духовно-патріотичного виховання ієромонах Ігор (Богдан), керуючий прес-службою протоієрей Ігор Ковальчук і академічні хористи-студенти. Поминальний молебень було звершено біля пам’ятника жертвам політичних репресій у місті Ужгороді, до яких учасники молебню зараховують і гетьмана України Івана Мазепу, що був підданий анафемі тодішніми церковними ієрархами з політичної волі московського царя Петра І.
Зазначається, що Іван Мазепа був великим меценатом і благодійником Київської митрополії, борцем за збереження державної незалежності України. Що ж до анафеми, то, як стверджують представники УУБА, 1918 року, після проголошення Української Народної Республіки, уповноважені від української влади особи просили митрополита Київського Антонія в день відзначення річниці Полтавської битви відслужити панахиду за гетьманом України Іваном Мазепою. Митрополит Антоній надіслав тодішньому патріарху Московському й усієї Росії Тихону телеграму з проханням скасувати анафему (а без цього було неможливо відправляти поминальну службу), що була накладена з політичних мотивів. Від предстоятеля Російської православної церкви надійшла відповідь, що на підставі рішень Помісного собору Російської православної церкви 1917-1918 рр., який засудив практику накладання церковних покарань за політичні провини, анафему на опального гетьмана слід вважати скасованою.
Це рішення Помісного собору РПЦ надало канонічне право Київському митрополиту Антонію благословити служіння панахиди за гетьманом України Іваном Мазепою, яке звершив його вікарій єпископ Назарій. На думку професора архімандрита Віктора, анафема щодо Івана Мазепи «навіть у разі її проголошення не є чинною з моменту її виголошення, оскільки була накладена всупереч церковним канонам — із політичних мотивів, без дотримання соборності всієї повноти Церкви та під політичним примусом московського царя-імператора Петра І. Відповідно, за таких умов «навіть постановка питання про знаття анафеми, із канонічної точки зору, не підлягає розгляду».
При цьому, наголошує професор, «у жодних церковних архівах Російської православної церкви й Української православної церкви, як і в державних архівах України та Російської Федерації, колишніх Російської імперії, Союзу Радянських Соціалістичних Республік і Української Радянської Соціалістичної Республіки відсутні будь-які оригінали матеріалів справи щодо анафемування гетьмана України Івана Мазепи, що свідчить про те, що навіть формально-документального оформлення так званої анафеми не існувало й не існує». Та навіть якщо в когось і виникають сумніви щодо накладення чи ненакладення анафеми на Івана Мазепу, за словами архімандрита Віктора, «вони не повинні мати жодних канонічних наслідків, оскільки, згідно з рішенням Помісного собору РПЦ 1917-1918 рр., усі анафеми, які були проголошенні з політичних причин, є скасованими».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply