Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 22, 2020

Українці сподіваються унезалежнити Церкву

Автор:

|

Квітень 26, 2018

|

Рубрика:

Українці сподіваються унезалежнити Церкву

Патріарх Варфоломій

В Українській православній церкві (УПЦ) Київського патріархату (КП) сприйняли новину з Константинополя як «вагомий позитивний сигнал про істотні зрушення та готовність Вселенського патріархату довести розпочату справу до логічного позитивного завершення».

«Як ніколи близька»
Петро Порошенко запевнив 17 квітня голів фракцій у Верховній Раді (ВРУ), що зустрівся з Вселенським патріархом Варфоломієм і той дав «зелене світло» створенню української помісної Церкви. Президент також розповів подробиці: «Ми провели загалом більше семи годин. І три роки тому, і два роки тому я намагався ставити питання про визнання української автокефальної помісної Церкви. Можу оголосити приємну новину — зараз Україна як ніколи близька до появи власної автокефальної помісної Церкви. Це засвідчить не лише позиція Вселенського патріарха, але і позиція членів синоду. Не можу вам зараз відкрити всі деталі цієї зустрічі, але є необхідні ключові елементи, які мають забезпечити цей процес».
Того ж дня він закликав ВРУ підтримати його звернення до Вселенського патріарху щодо створення єдиної помісної УПЦ. «До його Всесвятості потрібне звернення і керівника держави, і церковних ієрархій. Я як Президент прийняв рішення звернутися до Вселенського патріарха з проханням щодо надання томасу щодо Української помісної автокефальної православної церкви, і просив би вас, шановні колеги, бо є речі, які нас точно об’єднують, щоб і парламент підтримав це звернення. І зробив це якомога швидше. Дуже сподіваюся, що це рішення може бути прийняте до 1030-річчя хрещення України-Русі (28 липня. — Ред.)», — запевнив він.
19 квітня звернення до Вселенського патріарха щодо створення помісної церкви в Україні підтримали 268 депутатів ВРУ. Натомість не підтримали ті, хто були соратниками Януковича по Партії реґіонів, а зараз згуртувалися у фракції «Опозиційний блок» та парламентській групі «Відродження» й у багато чому солідарні з Кремлем.
22 квітня синод Вселенського патріархату опублікував комюніке, в якому запевнив: «Як справжня материнська Церква, ми розглянули питання, що стосуються церковної ситуації в Україні, як це робилося і під час минулих сесій Синоду. Отримавши від церковної та цивільної влади, які представляють мільйони українських православних християн, петицію про надання автокефалії, (Синод. — Ред.) ухвалив рішення тісніше спілкуватися та координуватися зі сестринськими православними Церквами у цьому питанні. Вселенський патріархат несе відповідальність за збереження Всеправославної єдності і турботу про Православні Церкви по всьому світу — особливо про український православний народ, який отримав рятівну Християнську віру та святе хрещення від Константинополя».

Сім тез
В УПЦ КП відреагували на це прес-релізом під заголовком «Вселенський патріархат розпочав процедуру щодо Томосу української автокефалії», який складається зі семи тез. У першій із них УПЦ КП запевнила: «Зазначене повідомлення засвідчує, що усі звернення — церковні (від українських архієреїв) та світські (від Президента, яке підтримав парламент) — були офіційно прийняті до розгляду, що є формальним початком процедури проголошення Томосу».
У другій тезі зазначено: «Оскільки раніше було сповіщено, що до Вселенського патріарха звернулися архієреї УПЦ КП й Української автокефальної православної церкви (УАПЦ) у повному складі, важливо зазначити, що саме суб’єкти звернення іменуються «церковною… владою, яка представляє мільйони українських православних християн». Цим повністю спростовується твердження представників Московського патріархату (МП), що виключно вони представляють українське православ’я. Зазначеним повідомленням Синоду підтверджується, що мільйони православних християн України представляють ієрархи, які просять Вселенського патріарха видати Томос про автокефалію».
У третій тезі стверджується: «Вище зазначеним також спростовується твердження, що лише МП в Україні може звертатися з питань автокефалії. Як бачимо, Синод прийняв до розгляду звернення від УПЦ КП та УАПЦ, а також від Президента і парламенту, в той час як Церква МП такого звернення не надсилала».
У четверті тезі УПЦ КП переконує: «Синод ще раз підтвердив, що виключно Константинопольський патріархат є Церквою-матір’ю для України, й як така Церква, а також як патріархат, наділений особливим обов’язком всеправославного піклування про порядок і єдність — бере до розгляду зазначені прохання про автокефалію. Таким чином відкидається твердження МП про те, що «українське церковне питання» є його «внутрішнім питанням» і не стосується компетенції Вселенського патріарха».
У п’ятій тезі прес-релізу запевнили: «Синод засвідчив, що буде інформувати інші помісні Церкви та координувати з ними свої зусилля — що відповідає підкресленому вище обов’язку турбуватися про всеправославну єдність. Однак це жодним чином не означає, що Вселенський патріарх зобов’язується вирішувати це питання виключно «на основі консенсусу», тобто лише за згодою Російської православної церкви (РПЦ), яка такої згоди, вочевидь, не дасть. Підтвердженням того, що саме так у Константинопольському патріархаті розглядають «інформування і координацію», є проведення Всеправославного собору на Криті попри заперечення РПЦ і ще трьох Церков».
У шостій тезі УПЦ КП попередила: «Очевидно, що РПЦ буде вкрай жорстко реагувати на кроки Константинопольського патріархату щодо автокефалії Церкви в Україні, тому Вселенський патріарх має об’єктивно інформувати інші Церкви про стан справ і разом із ними протидіяти антиканонічним крокам із Москви».
А в сьомій тезі прес-релізу наголошено: «Важливо також зазначити, про що не сказано у повідомленні: у жоден спосіб окремо не згадується РПЦ чи її представники в Україні, а також не згадується про «розкол» чи «розділення» — що означає зміщення акцентів у позиції Фанару від констатації негативних аспектів української проблематики, як це було раніше, до висвітлення позитивних тенденцій, якими є церковні та світські звернення щодо автокефалії. Враховуючи, що зазвичай Константинопольський Синод узагалі обмежується лише інформуванням про свої засідання без зазначення подробиць — цитоване вище комюніке самим фактом своєї публікації є вагомим позитивним сигналом про істотні зрушення та готовність Вселенського патріархату довести розпочату справу до логічного позитивного завершення. Наступне чергове засідання Синоду очікується наприкінці травня ц. р.».

Ігор Голод

Коментарі експертів
Людмила Филипович, завідувач відділу філософії й історії релігії Київського інституту філософії ім. Сковороди:
— У комюніке досі відсутні слова про надання Томосу українській православній Церкві. Але попередні заяви Вселенського патріархату мали ще більш обтічний характер і не несли в собі того позитиву, який дає українцям можливість таки сподіватися на отримання цього бажаного документу. Більше того, незважаючи на величезний тиск із боку різноманітних факторів (МП і його сателітів), Вселенський патріарх Варфоломій, котрий добре обізнаний у геополітичних питаннях, розуміє, що зараз Росія перебуває у стані цілковитої ізоляції, це країна-ізгой, а відтак існують всі шанси, що в Константинополі не зважатимуть на спротив Москви, і приймуть позитивне для нас рішення. Гадаю, що невдовзі відбудеться знакова для України подія.

Богдан Яременко, голова правління громадської організації «Майдан закордонних справ»:
— Після проведеної з патріархом Варфоломієм Пасхи Порошенку здалося, що той прийшов до вмотивованого висновку, що існує така можливість. Чому мені здається, що йому здалося? Передусім, можливість створення української автокефальної православної Церкви — це майже диво, в яке хочеться вірити. По-друге, Президенту потрібна «проривна» ідея на вибори. Дуже погано все у нього. Треба на чомусь рвонути. Диво з Церквою — хороша нагода. Тому повірю в питанні про Церкву Порошенку лише тоді, коли побачу системну роботу за приборканню РПЦ в Україні.

Офіційно
Українська діаспора підтримує звернення до Всеселенського патріарха стосовно надання православній Церкві в Україні автокефального статусу. Про це заявив Евген Чолій, президент Світового конґресу українців (СКУ). «Світовий конґрес українців від імені двадцятимільйонної української діаспори закликає Вселенського патріарха надати Томос про автокефалію православній Церкві в Україні», — сказав він. У СКУ нагадали, що президент організації двічі впродовж останніх трьох років зустрічався з Вселенським Патріархом Варфоломієм, якому передав резолюції річних загальних зборів СКУ зі закликом надати Томос про автокефалію УПЦ КП. «У рамках зустрічей п. Чолій також наголошував на ролі української Церкви для духовного єднання народу України», — пояснили в діаспорі.

Процедура надання Церкві атокефалії
* Святий Синод Вселенського патріархату звичайною більшістю голосів приймає рішення про надання Томосу про автокефалію.
* Томос – урочисто оформлений документ, який містить синодальне рішення Вселенської патріархії про надання автокефалії й обґрунтовує, на основі яких канонів він надається. Навіть ті, хто утримався від голосування у випадку позитивного голосування більшості, і незгодні все одно повинні ставити свій підпис під синодальним рішенням.
* Прийняття Томосу є невідворотним. Скасувати його можна лише іншим рішенням Синоду у випадку зміни історичних обставин. Наприклад, якщо прохання відкличуть.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply