Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 3, 2020

У Польщі відродили давні українські храми з тризубами

Автор:

|

Вересень 06, 2017

|

Рубрика:

У Польщі відродили давні українські храми з тризубами

Українські дерев’яні церкви, які вистояли на теренах Польщі після війни та примусового переселення українців, тепер стали частиною польських туристичних велосипедних маршрутів. Для нащадків переселенців із території теперішньої Республіки Польща (РП) ці місця досі святі, однак їх доглядає лише один священик.
Українці приїздять вклонитися навіть зруйнованим храмам, від яких залишилися лише стіна дзвіниці серед лісу. Попри те, що храм знищили 1944-го, а священика вбили і відтоді служб не правилося, місце паломники вважають особливим. «Є відчуття, що я у сакральному місці», — каже один із них.
У польському Чесанові українці не живуть, проте там збереглася дзвіниця та навіть український храм, який стояв у руїні, але 2013 року його відреставрували, бо він — у центрі міста. Зазвичай храм зачинений, величезного ключа приносить місцевий наглядач. Споруді вже 117 років, усередині є фрески, на яких янголи спускали з неба тризуби та просили порятунку для України. Прочани перевірили чудову акустику храму співом молитви «Отче наш».
Польські туристи до церкви приїздять велосипедами та зізнаються, що такі пам’ятки архітектури зараз частиною туристичного веломаршруту. «На основі мапи ми розробляємо маршрут та їдемо дивитися дерев’яні церкви», — кажуть вони.
Дерев’яна греко-католицька церква у польському Жукові збереглася, але після примусового переселення українців там заправляють римо-католики. Із УГКЦ замість колишніх ста залишився лише один священик — о. Іван. «Ми так час від часу відправляємо, коли приїжджають люди зі Заходу й України», — каже він.
У містечку Любачів раніше проживало 2 тис. українців, але тепер на служби приходять щонайбільше 15. Усе внутрішнє облаштування довелося збирати по непрацюючих церквах. «Престолу не було, нічого не було. Одне розп’яття залишилось», — згадує священик.
Церква о. Івана у Гребенному неподалік українського кордону перебуває під сигналізацією, бо раніше її обікрали — забрали все, що блищало. «Навіть кадила покрали», — дивується священик.
Храму під ґонтами — чотири століття, спочатку він мало не розвалився — кришився просто під час богослужінь. Але під час ремонту виявилося дуже багато цікавого, наприклад, знайшли ікону Богородиці, про яку ніхто не знав близько ста років. А на люстрі виявили тризуб.

Наталя Нагорна, ТСН

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply