Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 7, 2019

У Польщі дискредитують митрополита Андрея Шептицького

Автор:

|

Жовтень 27, 2016

|

Рубрика:

У Польщі дискредитують митрополита Андрея Шептицького

Андрей Шептицький

У польському місті Люблін цьогоріч українською мовою вийшла книжка «Два царства», в якій опубліковані листи, за твердженням упорядників, написані Григорієм Хомишиним, єпископом УГКЦ. У книжці опубліковані три вступні слова — римо-католицького єпископа-емерита Мар’яна Бучека, науковця Люблінського католицького університету Володимира Осадчого й івано-франківського отця-видавця УГКЦ Ігоря Пелехатого (щодо нього зараз триває церковний трибунал. — Ред.).
Усі три передмови є маніпуляціями довкола імені митрополита Шептицького. Про це заявив професор історії Ігор Скочиляс, проректор Українського католицького університету (УКУ). За його словами, вчена рада УКУ має сумніви щодо автентичності листів о. Хомишина. Зараз УГКЦ проводить розслідування цієї ситуації, адже архів владики є власністю Івано-Франківської архієпархії.
«Є дуже багато контекстів, текстів і підтекстів, пов’язаних із появою цієї книжки. Перше питання, що виникає, стосується самих листів, тексту, тобто їхньої автентичності, як ці листи опинились у видавництві у Любліні. Бо наскільки я розумію, вся спадщина владики Хомишина, в т. ч. його речі і твори, мала бути надбанням УГКЦ, тобто Івано-Франківської митрополії, яка є прямим спадкоємцем. Хто взагалі дав право їх публікувати, іншими словами, кому належить копірайт. Це — велике запитання, якщо ми на нього відповімо, то постане наступне: чи справді цей текст автентичний, чи належить він владиці Григорію — і тут уже потрібно провести каліграфічну експертизу, експертизу листування, порівняти оригінал із тим, що викладено у книжці. Наразі я як дослідник не маю відповіді», — зазначив д-р Скочиляс.
На його думку, велика вада цієї книги полягає в тому, що ні стосунки між митрополитом Андреєм і владикою Хомишиним, ні загалом взаємними між народами не поставлені в належний історичний контекст. «А якщо вони у цій книжці, на мою думку, свідомо не розглянуті через призму тогочасних подій, то можемо говорити цілком справедливо й академічно, що вони є маніпульовані, і це — вдала академічна маніпуляція, яка полягає у тому, що намагаються інструментуалізувати появу цієї книжки саме 2016 року. Це дуже добре видно з передмови до цієї публікації «Два царства», коли ми бачимо передмову, в якій чітко, дуже відверто представлено так званий ланцюговий логістичний зв’язок, коли йдеться про князя Церкви, наступний ланцюжок — це український інтегральний націоналізм і третє — Волинь 1943-го. Тобто іншими словами, логіка упорядників полягає в тому, що якщо би не було Андрея Шептицького, то не було б інтегрального українського націоналізму, якщо б не було українського інтегрального націоналізму, то не було б драматичних подій на Волині 1943 року. Вочевидь, навіть непрофесійному історику зрозуміло, що це — відверта маніпуляція», — наголосив науковець.
Він переконаний, що у Польщі певне середовище зацікавлене у дискримінації імені митрополита Андрея, процес беатифікації котрого перебуває на стадії завершення. Видання книжки, каже український професор, є лише початком сценарію щодо маніпуляції довкола імені владики. «Цілий маніпулятивний міф, який виходить із тексту передмов, свідчить, що ми стоїмо перед великим викликом. Може, й добре, що ця книга «Два царства» з’явилася саме тепер, тому що це змушує нас до того, аби розглянути через історичну площину цілий спектр цих подій і виконати своє домашнє завдання нашими академічними середовищами», — зазначив д-р Скочиляс.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply