Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 1, 2020

Церква Св. Олександри – рідкісний на Правобережжі витвір типу «храм-ротонда» в стилі пізнього класицизму

Автор:

|

Червень 06, 2013

|

Рубрика:

Церква Св. Олександри – рідкісний на Правобережжі витвір типу «храм-ротонда» в стилі пізнього класицизму

Маленьке село Лебедівка Кам’янського району Черкащини заховалося серед мальовничих пагорбів Придніпровської височини подалі від перевантажених трас і метушливих шляхів. Село Лебедівка розташоване на захід від Кам’янки. Виникло воно наприкінці ХVII століття. Існує дві легенди про історію його заснування: у першій ідеться про те, що на місці сучасного села було озеро. Біля нього жив старий дід, який займався розведенням лебедів і називали його Лебеденком, а за другою — на озері жила сила-силенна лебедів.
А ще кажуть, що саме після побаченого в Лебедівці, у видатного композитора Петра Чайковського народилось легендарне “Лебедине озеро”.
У Лебедівці збереглась і архітектурна пам’ятка національного значення – церква Святої Олександри. Побудував її 1843 року місцевий поміщик гвардії капітан Порфирій Красовський.
Церква має незвичайну для православних храмів форму ротонди з трьома ґанками та колонами. Такі культові споруди часто пов’язували з масонами. Точно не відомо, чи був Красовський масоном, але відомо, що дружив він із представниками родини Давидових, які належали до масонської ложі.
Збудована вона була в стилі пізнього класицизму у досить таки незвичній для православних храмів формі – формі ротонди. Храм-ротонда являє собою купольну центричну будову у вигляді циліндричної башти, піднятої на стилобат. Західний, південний та північний ризаліти акцентовані чотири-колоними портиками тосканского ордеру зі спареними колонами, увінчаними трикутними фронтонами, по осі західного знаходиться східний пристінний портик.
Будівля увінчана пласким сферичним куполом. У декоративному убранстві інтер’єру широко використані ліпнина і монументальний живопис. Загалом, уся споруда відзначена досконалістю пропорцій і тонким малюнком деталей.

Дарина Галицька

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply