Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 23, 2020

Сорок років служіння

Автор:

|

Травень 15, 2014

|

Рубрика:

Сорок років служіння

о. Марко-Ярослав Семеген, Світлана Гуркіна, Юрій Дідула, Ірина Іванкович і Олександр Лужницький

Релігійне товариство українців католиків «Свята Софія» в США (ТСС-А) 4 травня відсвяткувало 40-ліття своєї діяльності. Засноване 21 квітня 1974-го патріархом Йосифом Сліпим, ТСС-А продовжує свою діяльність, виконуючи заповіт свого фундатора, підтримуючи його матеріальні, духовні та наукові надбання як на поселеннях, так і в Україні.

Віддаючи шану великому Ісповідникові Віри, ТСС-А провело «круглий стіл» на тему «Патріарх Йосиф Сліпий очима молодих науковців». Подію, яка відбулась у Домі ТСС-А в Елкинс-парку (штат Пенсильванія), відкрив Олександр Лужницький, голова осередку праці НТШ у Філадельфії та довголітній секретар ТСС-А. Він зачитав привітання, що надійшли на адресу учасників семінару від предстоятеля УГКЦ Святослава (Шевчука), Блаженнійшого Любомира Кардинала Гузара та Генерального консула України в Нью-Йорку Ігоря Сибіги. Сесію вела Ірина Іванкович, куратор Центру студій спадщини Патріарха Йосифа Сліпого при ТСС-А та його екзекутивний директор.
Головним доповідачем «круглого столу» став Юрій Дідула, випускник програми Центрально- та Східноєвропейських студій Університету Ла-Саль. По закінченні Українського католицького університету (УКУ) у Львові він отримав від ТСС-А стипендію на навчання в США й тепер працює в Європейському департаменті Національного фонду демократії у Вашинґтоні. Свою магістерську працю п. Дідула присвятив дослідженню історії ТСС-А й вислідами цих студій поділився з учасниками «круглого столу», виголосивши доповідь «Товариство «Свята Софія» США: 40 років служіння в дусі ідей Патріарха Йосифа Сліпого».
Як зазначив доповідач, звільнення Йосифа Сліпого зі заслання та початок реорганізаційної діяльності у сфері життя УГКЦ увінчалися створенням численних церковних і наукових інституцій у Римі. Невтомна праця патріарха Йосифа та її численні плоди закономірно потребували фінансової бази. У контексті тогочасного становища Церкви в Україні й за кордоном «Свята Софія» стала інструментом забезпечення майбутності інституцій і рухів, закладених патріархом.
Товариство брало активну участь у просвітницькій діяльності серед української громади Філадельфії та залучало її до свого основного проекту — Постійного патріаршого фонду. Саме цей аспект діяльності Товариства є пріоритетним і визначає його суть, адже першочерговою метою створення «Святої Софії» було леґальне й матеріальне забезпечення Патіарших інституцій у Римі. Цей момент чітко виявляє успішність далекоглядних ідей і праці Йосифа Сліпого, оскільки зараз важко уявити існування українського центру в Римі без підтримки американської «Святої Софії».
Окрім фінансової, науково-педагогічної та суспільно-політичної праці ТСС-А займалося пропагандою українських питань на міжнародному рівні, адже, з огляду на тогочасний розклад сил на світовій політичні арені та реалії суспільно-політичного й релігійного життя в Україні, Товариство було змушене лобіювати не лише справу надання УГКЦ статусу Патріархії, а й вести активну дипломатичну та пропагандистську діяльність серед світової спільноти на захист дисидентів, інтелектуалів і релігійних діячів, котрі були жорстоко переслідувані в СРСР.
Вичерпну доповідь «Патріарх Йосиф Сліпий і УКУ: погляд із XXI ст.» представила Світлана Гуркіна, директор Інституту історії Церкви УКУ. Патріарх Сліпий був визначним богословом і дуже високо цінував науку. Заснований ним у Римі УКУ став продовжувачем Львівської богословської академії та втіленням мрій багатьох учених про Український університет.
Доповідачка розглянула в порівняльному ключі питання про пріоритети й ідеї патріарха Йосифа стосовно української вищої освіти та втілення їх у стінах УКУ у Львові. Як зазначила Ірина Іванкович, голова сесії, УКУ є тією ланкою, яка об’єднує схід і захід України, є кузнею національної свідомості, адже студенти цього навчального закладу були серед перших учасників Євромайдану. Бурхливі події в Україні не залишили байдужими нікого: українці в усіх куточках світу пильно відстежують ситуацію на рідних теренах, надають фінансову та матеріальну підтримку постраждалим від збройних сутичок на Майдані, приймають їх на лікування. Одним із таких молодих вояків, котрий ціною власного здоров’я виборював волю для своєї землі, став львів’янин Роман Дзевінський. Замаскована під пакет ліків вибухівка відірвала юнакові праву руку та завдала інших тілесних ушкоджень. Зараз завдяки Українській федерації Америки Роман проходить курс лікування в США, а його участь у форумі конференції присутні нагородили оплесками.
Марко-Ярослав Семеген, викладач літургіки Тернопільської вищої духовної семінарії імені Йосифа Сліпого, проаналізував особу Патріарха як «Будівничого українського осердя в Римі», зосередивши увагу на інституціях духовного спрямування, існуванням яких українці у Вічному Місті завдячують особі Блаженнійшого Йосифа, а саме – на соборі Святої Софії, парафії Свв. Сергія й Вахка з Патріаршим двором на Мадонні дей Монті, монастирі оо. Студитів на Студіоні й Товаристві «Свята Софія» — кустодієві цих Патріарших діянь і надбань. Представивши коротко історію спорудження собору Святої Софії в Римі, доповідач ґрунтовно представив духовно-національний вимір храму, що його патріарх у своєму «Заповіті» назвав «знаком відродження й побудови нових храмів на Рідній Землі і заохотою до зведення храмів Божих в місцях вашого перебування святим місцем молитви та літургійної Жертви за померлих, живих і ненароджених».
Іншим духовним осередком українства в Римі, що є тісно пов’язаний з особою патріарха Йосифа й завдячує йому своїм існуванням у лоні УГКЦ, є без сумніву церква Свв. Сергія й Вакха та Жировицької Божої Матері, історія якої сягає перших декад XVII ст. Саме завдяки зусиллям Блаженнійшого храм, що кілька десятиліть перебував у руках чужинців, було не тільки повернуто у власність української громади в Римі, а й розбудовано Митрополичим двором, створено музей, завдяки чому цей осередок став для патріарха «милим подихом рідної землі».
Закуплений Його Блаженством монастир оо. Студитів «Студіон» біля Рима, де патріарх висвятив таємно трьох єпископів УГКЦ — Любомира Гузара, Степана Чміля й Івана Хому, — був осередком науки, мистецтва, ремесла та рільництва, як це передбачав Устав св. Теодора Студита. Ці надбання закономірно вимагали стабільної підтримки з боку меценатів, організацій, та й усього українського загалу. Із цією метою патріарх покликав до життя релігійне товариство для католиків українців з осідком у Римі під назвою «Свята Софія», яке зараз продовжує свою діяльність у Італії, США з його представництвами в Україні, Бельгії й Англії. Підсумовуючи сказане, доповідач зазначив, що в Римі Блаженнійший створив острівець України, який і тепер «собирає в розсіянні» сущих українців.
Того ж дня відбулося відкриття Музейної кімнати патріарха Йосифа Сліпого, яка є вислідом діяльності Центру студій спадщини Його Блаженства при ТСС-А. Церемонію відкриття провели о. Марко-Ярослав Семеген і Леонід Рудницький, голова ТСС-А. Особливу цінність у музеї становлять особисті речі Блаженнійшого Йосифа, через які присутні немовби торкаються незламної постаті великого Ісповідника Віри. Серед цих меморабілій — архієрейські ризи, плащ-мантія, підрясник, речі особистого вжиту, требник тощо. До унікальних експонатів належать оригінали рукописів Блаженнійшого, його листування з представниками української громади США, пам’ятні відзнаки з нагоди ювілеїв Його Блаженства, картини авторства Юрія Гури та Михайла Мороза (1904-1992).
Увечері в Центрі духовності сс. Василіанок на Факс-чейз відбулося святкове прийняття з нагоди ювілею товариства. Альберт Кіпа, заступник голови ТСС-А, зачитав привіти, які надійшли на адресу управи від владики Святослава (Шевчука), Блаженнійшого Любомира (Гузара), ректора УКУ о. д-ра Богдана Праха та першого віце-ректора УКУ Тараса Добка. Відтак, із вітальним словом виступив о. Марко-Ярослав Семеген, котрий прирівняв сучасну діяльність ТСС-А до «другої весни» його існування й, нагадавши слова євангеліста Івана: «Щоби ви не зневірилися» (Ів., 16, 1), побажав управі наснаги до подальшої плідної праці.
Доротея-Анна Бусовська, протоігуменя провінції Христа Чоловіколюбця Сестер Василіанок, підкреслила вагомий вплив ТСС-А на збереження спадщини патріарха Йосифа та на формування релігійно-національної свідомості українців на поселеннях.
Академік Рудницький виголосив доповідь «До історії ТСС-А», яку супроводив показом прозірок. Він, зокрема, зупинився на історичному фундаменті та початках діяльності ТСС-А, згадав його меценатів і фундаторів: Мирослава та Роману Навроцьких, Тетяну Цісик, Юрія Старосольського, Оксану Бережницьку й інших. Доповідач виділив головні аспекти діяльності ТСС-А на теренах Америки (благодійна, наукова, публіцистична), а також в Україні, де діє представництво товариства та Музейно-меморіальний комплекс Патріарха Йосифа Сліпого в с. Заздрості на Тернопіллі. Зокрема, важливим аспектом функціонування ТСС-А є плідна співпраця з іншими крайовими товариствами, а головно з материнською «Святою Софією» в Римі та її новообраним президентом о. Марком Семегеном. Тарас Лончина, перший духівник філії УКУ у Філадельфії, поділився спогадами про перші роки діяльності ТСС-А.
Музичною окрасою вечора став виступ Марти Залізняк у фортепіанному супроводі Христини Юрчакевич.
Прес-служба ТСС-А

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply