Собор Св. Софії готується до свята
У римському соборі Св. Софії УГКЦ 13—15 жовтня відбудеться Всенародна проща з нагоди благословення відновленого храму. Мені пощастило побувати в соборі 18 вересня, коли його реставрація була вже близька до завершення. На банях було встановлено п’ять нових хрестів, виготовлених у Черкасах, оновлено дах, закінчено внутрішнє опорядження, зокрема коштовні мозаїки.
Петро Фірман із Товариства св. Софії й Марія Говира, секретар товариства, охоче показали все оновлення храму, а диякон Андрій Салабай похвалився, що біля собору буде споруджено Паломницький центр із готелем, християнською книгарнею та службовими резиденціями.
1963 року Патріарх Йосиф Сліпий після повернення з 18-річної каторги вирішив створити в Римі духовний центр українського народу й почав збирати фонди на спорудження храму. Не всі повірили тоді в можливість такого проекту, але знайшлося й багато його прихильників. У червні 1967-го розпочалося будівництво. Італійський архітектор Лючіо де Стефано взяв за основу проекту стиль Київської Софії. Мозаїчне оздоблення спроектував Святослав Гординський, а мозаїки виконали в робітні Марка-Тулія Монтічеллі. Скульптором став Уго Мацей. Особливе враження справляє його скульптура «Три янголи» перед храмом. Автором іконостасу був відомий іконописець о. Ювеналій Мокрицький.
27—28 вересня 1969 року Патріарх Йосиф Сліпий у співслужінні 17 владик і за присутності Папи Павла VІ освятив собор. Двічі храм відвідував понтифік Іван Павло ІІ. 1998-го соборові було присвоєно статус базиліки як особливо важливої церкви. Цей статус надає лише Святіший отець. В Україні такий статус має у Львові римо-католицька архікатедральна базиліка Успіння Пресвятої Діви Марії (ХІV ст.). Собор Св. Софії також визнано Кардинальським храмом.
У крипті собору до 1992 року покоївся прах Патріарха Йосифа Сліпого, тут поховані також митрополит Йосиф Сембратович, архієпископ Іван Бучко, єпископи Степан Чміль, Іван Хома, провідниця сестер-василіанок Клавдія Федаш, інші видатні особи.
Оновлення храму почалося у вересні 2011 року. Очолив реставрацію о. д-р Богдан Прах, який в Україні був ректором Львівської духовної семінарії. Мозаїчні панно в соборі відтворюють портрети митрополита Андрея Шептицького й Патріарха Йосифа Сліпого, а вітражі — галицьких митрополитів. Чотири мармурові сходинки до собору символізують провідні чесноти християнського життя — розсудливість, справедливість, витривалість і стриманість.
13 жовтня ц. р. свято в соборі Св. Софії розпочнеться Архієрейською вечірнею, яку очолить предстоятель УГКЦ Святослав. Напередодні у своєму зверненні він закликав українських католиків узяти активну участь у Всенародній прощі до Рима. Кожен учасник прощі отримає торбинку паломника з молитовником, пам’ятною хустинкою, програмою свята й запрошенням на обід 14 жовтня. З особистого досвіду хочу порадити недорогий і затишний готель Cornelia Resort зі смачними сніданками.
Окремі заходи українського свята Ватикан уключив до програми Року віри в Римо-католицькій церкві.
14 жовтня в соборі знову відправлятиметься Архієрейська служба Божа. Владика Святослав і кардинали зустрінуться з прочанами, після чого в залі Павла VІ відбудеться святковий концерт на честь Папи Бенедикта ХVІ й отців Папського синоду. Виступлять Академічний симфонічний оркестр «ІНСО-Львів» під керівництвом народного артиста України Мирослава Скорика та Національна хорова капела «Думка».
15 жовтня, після служби Божої в соборі й акафісту перед мощами св. Йосафата в базиліці Св. Петра, пройде друга частина наукової конференції «Півстоліття від скликання Другого Ватиканського Вселенського собору», яку очолить кардинал Борис Ґудзяк, а провідними промовцями будуть о. д-р Іван Музичка й президент заснованого Патріархом Йосифом Сліпим 1970 року Товариства св. Софії о. д-р Іван Дацько. Другий Ватиканський собор тривав від 11 жовтня 1962 року й до 1965го, а УГКЦ представляв на соборі Йосиф Сліпий, який саме повернувся зі Сибіру. Свято в Римі має стати для світу свідченням повного відродження УГКЦ, забороненої та переслідуваної комуністичним режимом у СРСР.
Кобзар Валерій Харченко просить допомоги
Звернення кобзаря, волонтера, патріота України Валерія Харченка до всКобзар Валерій Харченко просить допомоги
APPELL von Kobsaspieler, Freiwilliger, Patriot der Ukraine Valeriy KhaЧому ніхто не знає про князя, котрий розбив перший наступ на Київ московитів?
Минуле якого не знаємо. Чому українська історія є витвором сусідськихПутін продовжує бавитися в «морський бій»
*** В небі чистім високім сяє золотом Сонце, Над Дніпром синьооким від