Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 15, 2019

Римська проща: зустріч двох світів

Автор:

|

Грудень 13, 2012

|

Рубрика:

Римська проща: зустріч двох світів

Цього року в Римі з 13 по 15 жовтня відбулася Всеукраїнська проща з нагоди відновлення собору Святої Софії та 120-ї річниці від дня народження її будівничого – патріярха Йосифа Сліпого. Участь у цьому паломництві взяло понад 6 тисяч греко-католиків. Але це – не головна її особливість. Це була перша проща, на яку йшли прочани із цілого світу.

Для українських греко-католиків, які живуть за межами України, ця святиня відразу після її будівництва й освячення 1969 року стала духовним центром. Місцем зустрічі та стержнем УГКЦ в діаспорі. Зі зрозумілих причин паломники з-поза «залізної завіси» не могли туди потрапити. Така нагода випала тільки цьогоріч.
Але й це ще не все. Окрім групи прочан із діаспори й України на прощі в Римі була велика група наших сучасних українських мігрантів. Це – ще один величезний сегмент дітей Української греко-католицької церкви, котрим вона старається надати якомога більшу опіку. Якої вони, звісно, дуже потребують.
Щоби показати масштаб цієї зустрічі, ми опублікували дві статті, які розповідають про римську прощу. На перший погляд, це – дуже схожі нариси, проте вони написані з двох різних перспектив. Дві паломниці: одна – колишній секретар Блаженнійшого Йосифа Сліпого, активний діяч української діаспори Марічка Галабурда-Чигрин з Австралії, а інша – відповідальний секретар журналу «МедіаКритика» зі Львова Світлана Костенко – представляють нам зустріч цих двох світів, яка колись була неможливою. Зустріч УГКЦ в Україні й УГКЦ у світі.
Справедливо буде зауважити, що собор Святої Софії після відновлення життя Церкви в Україні змалів. Про нього ніби забули. Особливо на тлі будівництва Патріаршої святині в Києві. Хоча, може, так і повинно бути? Можливо, йому треба маліти, а Київському собору – рости?
Думаю, що цілком логічним є те, що світовий духовний центр УГКЦ сьогодні переноситься на Київські пагорби, у наш дитинець. Безперечно, цього прагнув і будівничий Святої Софії в Римі патріярх Йосиф. Проте Свята Софія, яка розташована в серці християнського світу, не відійде в небуття. Вона є символом нашої причетності до католицької родини. Ці два собори немов ілюструють нам нашу тотожність: Церкви з українською душею в єдності з престолом святого Петра.
Прикметно, що «Патріярхат» (тоді назва була «За Патріярхат») з’явився на світ саме того року, коли розпочалося будівництво собору Святої Софії в Римі. Своє 45-ліття ми відзначили у Львові невеличкою конференцією, на якій говорили про проблеми журналістики, а також про минуле й майбутнє журналу. У цьому номері подаємо кілька доповідей і репортаж із місця події. Більше матеріалів ви зможете прочитати згодом на нашому оновленому веб-сайті: www.patriyarkhat.org
Незважаючи на те, що на новому сайті ви зможете завжди знайти архів старих номерів, матеріали з історії УГКЦ і Патріархального руху у ХХ столітті, а також свіжі новини й анонси із життя Церкви, друкована версія часопису є унікальною, оскільки більшість матеріалів не публікується в Інтернеті.

Анатолій Бабинський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...