Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 8, 2019

«Російський світ» приватизовує відзначення 1025-річчя Хрещення Русі

Автор:

|

Травень 16, 2013

|

Рубрика:

«Російський світ» приватизовує відзначення 1025-річчя Хрещення Русі

У Москві стурбовані «дрейфом» на Захід Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП).

Розпочнуть у… Москві
7 травня глава Російської православної церкви (РПЦ) патріарх Кирило заявив, що міжнародні врочистості з нагоди 1025-річчя Хрещення Русі відкриються 24 липня в… Москві, хоч її під час тієї події ще не існувало. І тільки «потім», як пообіцяв цей церковний ієрарх, святкування переміститься в Київ і столицю Білорусі Мінськ.
Інформуючи про це, глава РПЦ укотре назвав Росією, у тому числі, й Україну, заявивши, що 1025 років тому «Росія, тодішня Русь, вийшла з вузьких провінційних рамок і побачила перед собою зовсім інше буття, що особливим чином збагатило й країну, і кожну людину». А про те, чого патріарх Кирило сподівається домогтися під час святкування 1025-річчя Хрещення Русі, він сказав так: «Воно духовно вплине на настрої наших сучасників і дасть змогу подумати про свою історію, про свій історичний шлях, про своє спільне коріння».
Цілком солідаризувався з ним протоієрей Георгій Коваленко, прес-секретар предстоятеля УПЦ МП Володимира, який пояснив: «Патріарх Московський і всієї Русі Кирило братиме участь у ювілейних урочистостях як глава РПЦ, що веде свою історію від Церкви Київської Русі, і як наступник Київських митрополитів, які за певних історичних обставин переїхали з Києва на Схід».

Це свято — наше!
На це глава Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Філарет відповів: «Це свято — наше, українське. І потрібно це усвідомлювати, тому що мова йде про хрещення Київської Русі, не Московської. Москви в той час не було, і тому їй святкувати зарано».
А позафракційний депутат Віктор Балога обурився, що РПЦ «просто вже переходить усі межі адекватності», «особливо в питанні 1025-річчя Хрещення Русі». А на власне запитання: «Бо який стосунок Московія має до Хрещення Київської Русі?» – сам же й відповів: «Жодного». Відтак, закликав президента Віктора Януковича «витягнути голову з піску й дати зрозуміти Москві, що Україна хоче свій патріархат і свою ідентичність».
Своєю чергою, Анатолій Колодний, доктор філософських наук, професор і керівник відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Григорія Сковороди Національної академії наук України, побачив у анонсованому патріархом Кирилом «намірі святкувати цю дату в заданому форматі підспудне протягування ідеї історичної Русі чи «Русского мира» — трьох народів (українського, російського та білоруського)». Тим більше що, як прогнозує релігієзнавець, «Московський патріарх не потерпить, щоби коло нього були глави Київського патріархату, автокефальної чи греко-католицької Церков».

Причин приїхати вистачає
Тож хоч п. Колодний зауважив «певний спад активності» патріарха Кирила, який пояснив невдачею спроб керівництва РПЦ усунути главу УПЦ МП митрополита Володимира через його хворобу та нав’язати ідею створення митрополій за російським зразком, та все ж, за словами релігієзнавця, «візити Московського патріарха мають засвідчити, що саме Кирило є главою Церкви, а митрополит Володимир — один із нижчих керівників».
До того ж останнім часом у глави РПЦ «набігло» надто багато причин, аби, скориставшись зі святкування 1025-річчя Хрещення Русі, спробувати перетягнути маятник історії в інший бік. Адже, приміром, 30 квітня ц. р. Всеукраїнська рада Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО), до складу якої входить і предстоятель усе ще підпорядкованої патріарху Кирилу УПЦ МП митрополит Володимир, оприлюднила комюніке за підсумками візиту своєї делегації до Брюсселя, у якому, зокрема, сказано: «Як представники українських Церков і релігійних організацій та як частина українського суспільства, ми підтримуємо зусилля нашої держави та ЄС, спрямовані на укладення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС».
І відтоді, як було оприлюднене це комюніке, ані митрополит Володимир, ані його прес-служба, ані жоден ресурс УПЦ МП не спростував повідомлення про фактичну підтримку представником УПЦ МП асоціації Україна-ЄС. Окрім того, у квітні ц. р. Синод УПЦ МП повернув до свого складу найближчого помічника митрополита Володимира — архієпископа Олександра (Драбинка), якого під час хвороби глави цієї Церкви проросійські владики усунули за те, що той висловлювався за її автокефалію.
А в березні ц. р. архімандрит УПЦ МП Віктор (Бедь), ректор Ужгородської української богословської академії імені Святих Кирила і Мефодія та Карпатського університету імені Августина Волошина, відслужив заупокійну літургію за головнокомандувачем Української повстанської армії Романом Шухевичем. Тож релігієзнавець Андрій Юраш вважає, що нинішня ситуація в УПЦ МП нагадує «затишшя перед бурею», «можна очікувати найрізноманітніших сценаріїв», «імовірна й відверта боротьба, й очорнення, і формування певних коаліцій», «можуть застосовуватися будь-які засоби».

Протистояння парадигм
Київська газета «День» уже в заголовку публікації попередила про подію, яку намагається монополізувати й політизувати глава РПЦ, що це буде «Протистояння світоглядних парадигм». А в підзаголовку констатувала, що «Святкування 1025-річчя Хрещення Русі набуває політичного забарвлення».
Бо, як пояснює п. Юраш: «Суть російської парадигми, а відповідно, і РПЦ, полягає в тому, що, мовляв, усе, що відбувається на історичному просторі Київської Русі, належить виключно РПЦ. Таким чином, тільки вона має ексклюзивне право представляти цю традицію. Усі, що не вкладаються в рамки російської традиції, — маргінали, розкольники — як українські православні Церкви, або взагалі ворожий елемент — як українські греко-католики».
Однак окрім світоглядної площини є ще дуже практична річ, додає релігіє знавець: «Розуміючи, що в Україні зараз при владі політичні сили, які певною мірою симпатизують і постійно декларують своє членство в Російській православній церкві, патріарх Кирило намагається скористатися ситуацією, щоб укотре принизити всі інші українські Церкви та підтвердити своє сьогоднішнє монопольне становище — і в сенсі впливу на політичні еліти, і реального впливу на перебіг політико-релігійних процесів». Відтак, Андрій Юраш констатує: «Тож нам слід ставитися до таких спроб інтерпретувати національні вартості як до чогось зовнішнього, що нав’язується».

«Його справа — витерти ноги»
Однак релігієзнавець Катерина Щоткіна виклала в київському журналі «Коментарі» таке бачення святкування 1025-річчя Хрещення Русі: «Патріарх Кирило не планує перебувати під одним атмосферним тиском із патріархом Філаретом, а патріарх Філарет нагадує патріарху Кирилу, що він тут – гість, а тому його справа — витерти ноги на вході й хвалити частування, навіть якщо йому подадуть салат із торішньої ріпи замість паюсної ікри».
Отже, п. Щоткіна, нагадавши, що українська влада, «майже не ховаючись, підтримує автономію УПЦ від МП», «та й із «розкольниками» (так називають УПЦ КП у РПЦ та УПЦ МП. — Ред.) обходиться цілком по-дружньому» — «на майбутнє святкування їх запрошує, ще й «уніатів» із «сектантами» планує покликати», дійшла висновку, що «це – замість торжества «руского міра». А от щодо глави РПЦ вона прогнозує: «І все, що може зробити патріарх Кирило, — це, як ображена дама, кинути в обличчя зраднику роздратоване «або я, або вона». Точніше, «він» — патріарх Філарет».
Релігієзнавець Юрій Чорноморець також сподівається на стриманість патріарха Кирила, пояснюючи це так: «Сьогодні РПЦ проводить в Україні обережну лінію. Під час останнього візиту патріарха Кирила в Україну не було жодних політичних натяків. Під час візиту в Мінськ прозвучала фраза, що в трьох східнослов’янських народів – «спільне майбутнє». Отже, із боку РПЦ не буде замовлення на політичний аспект у святі, крім деяких метафоричних натяків на можливе майбутнє. Загалом же, підготовка до святкування йде як до такого, що буде політично нейтральним: для Церкви та держави буде церковне й культурне свято. Тобто, при виході цього свята за межі церковної огорожі йтиметься про значення для культури, для суспільства, а не для політичних справ».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply