Новини для українців всього свту

Tuesday, Mar. 31, 2020

Потрійний празник

Автор:

|

Січень 15, 2015

|

Рубрика:

Потрійний празник

Обрізання Господнє

У ніч з 13 на 14 січня ми святкуємо Щедрий вечір. Однак 14 січня — потрійне свято: старий Новий рік, Обрізання Господнє й Василія Великого. Ці три празники вшановуються й християнською Церквою, і в народі — традиціями.

Коли Бог став чоловіком у плоті
14 січня за новим стилем Церква відзначає Обрізання Ісуса Христа. Це свято нагадує про історичну подію, що описується в Євангелії від Луки (2, 21): «Як сповнились вісім днів, коли мали обрізати хлоп’ятко, назвали Його Ісус – ім’я, що надав був ангел, перш ніж він зачався в лоні».
У Старому Заповіті обрізання було законом на знак союзу Бога з Авраамом і його нащадками: цей обряд мав дуже велике значення, оскільки символізував зарахування до членів релігії і народу та підкорення законові й обов’язкам. Невиконання закону означало виключення із членства народу.
«Слово «обрізання» вживається в Старому Заповіті часто в символічному значенні, коли говориться про обрізання чи необрізання серця, уст чи вух, себто бути послушним Господу Богові чи бунтувати проти Нього. Ісус Христос, який подібний до нас у всьому, крім гріха, не потребував ніякого очищення, будучи Сином Божим. Проте Він виконав цей припис, показавши неухильність Господньому закону та надавши йому нового значення новозавітнього хрещення», — розповідає у книзі „Пізнай свій обряд” о. Юліан Катрій.
Церква у події обрізання Ісуса Христа акцентує насамперед на жертві й самовідреченні — кожен християнин мусить практикувати обрізання від своїх пристрастей та злих намірів. Також у той день дали Христові ім’я Ісус, що вказує на святість і Його силу. За християнських часів обрізання тілесне замінило обрізання духовне. Про це свідчить апостол Павло, коли говорить, що у Христі ми «обрізані нерукотворним обрізанням, стягненням гріховного тіла плоті, обрізанням Христовим» (Кол. 2, 11). Новозавітне обрізання — хрещення, повинно бути обрізанням наших гріхів і вад, воно є обрізанням духовним через живе, постійне спілкування з Богом.
Церква установила вшановувати Обрізання Господнє як велике свято, бо, з одного боку, Христос прийняв обрізання для того, щоби виконати закон: «Не думайте, що Я прийшов порушити Закон або Пророків, — сказав Христос, — не порушити прийшов Я, а виконати» (Мф.5.17). З іншого боку, Він прийняв обрізання для того, щоби показати, що Він набув справді плоть людську, а не був примарою чи безтілесним духом, як учили єретики. Отже, Він був обрізаний, щоби явною була Його людська природа.
Празник Обрізання, хоча вважається великим, не належить до 12 найбільших празників. Він закінчує попразденство Христового Різдва.

Божий знак особливої благодаті
Того ж дня вшановують пам’ять одного з отців Церкви — великого угодника Божого, архієпископа Кесарійського Василія (Василя) Великого. Народився він у місті Кесарії в Кападокійській провінції Римської імперії. Його батьки Василь та Ємелія були високоосвіченими багатими людьми.
Василій Великий отримав гарну і ґрунтовну освіту: спочатку вдома (батько викладав ораторське мистецтво та філософію), потім вивчав різні науки у місті Афінах, а також у Єгипті, Месопотамії, Палестині та Сирії. Василія дуже цікавило життя Ісуса Христа й Христових подвижників – його сучасників.
Подорожуючи світом і вивчаючи світські науки, він спостерігав і за життям знаменитих подвижників – християн: Пахомія, що мешкав у місті Фіваїді, Макарія Старшого та Макарія Олександрійського, Пафнутія, Павла й інших. Із багатьма з них він зустрічався і вів довгі філософські іта богословські диспути.
І коли Василій упевнився у своїй вірі та був готовий духовно, він прийшов у місто Єрусалим і прийняв хрещення від патріарха Єрусалимського Максима ІІІ у річці Йордан. Коли виконували обряд хрещення, то всі побачили Божий знак особливої благодаті для цього ученого мужа. У ріку серед ясного дня вдарила блискавка, із якої вилетів голуб, що купався у воді, а потім зникнув у небесній височині. Сам Господь благословив Василія при хрещенні.
Невдовзі Василія було обрано архієпископом Кесарійським, і він на згадку про Боже благословення зробив золотого голуба й розмістив його над святим престолом у церкві. Коли Святий Василій правив літургію й підносив святі дари, то, як свідчать давні перекази, голуб тричі змахував крилами.
Багато праведних справ учинив Василій, якого ще за життя стали величати Великим. Він не тільки зміцнював Церкву вірою, а й уміло боровся із відступниками, написав багато богословських праць, уклав правила чернечого співжиття, де вперше зазначав нові норми внутрішнього розпорядку життя монастирів, пояснив велику місіонерську роль чернецтва поза стінами Божої обителі. Бо мало вірити самому, необхідно слово і віру Божу нести до людей.
За життя Василій Великий здійснив чимало чудес з Божого благословення і для утвердження віри у звичайних людях. Він став великим учителем Церкви. Усе його життя – це приклад жертовності і боротьби за перемогу Божого Слова і святої Церкви. Помер Василій Великий 14 січня 379-го, маючи 49 років.
Увесь християнський світ святкує день пам’яті Василія Великого. В Україні це свято відзначають спеціальними богослужіннями у церквах. Цього дня вітають усіх Василів і Василин з іменинами.

Новий рік зустріти в мирі та злагоді
А ще цей великий празник збігається із святкуванням 14 січня старого Нового року. Цю назву він отримав через 13-денну різницю між новим і старим стилями. Далекого 1699-го, коли за наказом російського царя Петра I, згідно з європейським літочисленням, святкування Нового року було перенесене на 1 січня за новим стилем (Григоріанським календарем), а за старим стилем (Юліанським календарем) залишилося 14 січня. Українські Православна та Греко-католицька Церкви живуть за Юліанським календарем, тому що діяння Ісуса Христа відбувалися в часи, коли чинним був саме він.
Напередодні старого Нового року ми святкуємо Щедрий вечір. Це – залишок стародавнього, імовірно, дохристиянського звичаю. Крім того, за християнським календарем, 13 січня – день преподобної Меланії. Тож у народній традиції обидва свята об’єднались.
Як і на Святвечір, цього дня готують святкову вечерю, яку величають Щедрою, тому що страви цього вечора не є пісними: тут на столі — і кутя, і ковбаси, і шинка, і холодець зі свинячих ніжок — «дриглі», щоб у людей не боліли ноги. Крім того, господині печуть млинці, готують пироги та вареники з сиром, щоб обдаровувати щедрувальників і посівальників.
Звечора і до півночі щедрувальники обходять оселі. За давнім звичаєм, новорічні обходи маланкарів, як і різдвяних колядників, відбуваються після заходу сонця, тобто тоді, коли володарює усіляка нечиста сила. Дівчата-підлітки поодинці чи гуртом оббігають сусідів, щоби защедрувати.
На Меланки ходять також і парубоцькі гурти. Хлопці в масках висловлюють добрі побажання, веселять піснями, танцями, жартівливими сценками. А наступного дня, коли починає світати, йдуть посівати зерном. Зерно беруть у рукавицю або в торбину. Спочатку заходять до хрещених батьків та інших родичів і близьких. Перший посівальник на Новий рік приносить до хати щастя. За народним повір’ям, дівчата щастя не приносять — тільки хлопці, а тому посівати дівчатам не годиться.
Зі щедрою кутею пов’язано багато побутових обрядів. Так, щоби залагодити якийсь конфлікт, сусіди йшли один до одного миритися, аби «Новий рік зустріти в мирі та злагоді». Хлопці, котрі перед цим «отримали гарбуза», вдруге засилали сватів із надією на згоду.
Увечері цього дня дівчата ворожили. Одні клали під подушку гребінця і, лягаючи спати, промовляли: “Суджений-ряджений, розчеши мені голову!” — хто присниться, із тим і випаде їй одружитись. Інші біля воріт насипали три купки зерна, а вранці перевіряли: якщо все було на місці, то сімейне життя буде щасливим, і навпаки.
Окрім ворожіння в ніч на старий Новий рік люди намагалися завбачувати прикмети. Наприклад, якщо ніч проти Нового року тиха і ясна, рік буде щасливий не тільки для людей, а й для худоби; якщо сонце високо зійде, увесь рік буде добрим, а особливо багатим буде врожай садовини; якщо іній рясно вкриває всі дерева, буде врожай на зернові та гарний медозбір, тощо.

Доброслава Хміль

 

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply