Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 22, 2019

Потрібна допомога в спорудженні пам’ятника Шептицькому

Автор:

|

Грудень 11, 2014

|

Рубрика:

Потрібна допомога в спорудженні пам’ятника Шептицькому
Проект пам'ятника

Проект пам’ятника

Блаженнійший Святослав (Шевчук), глава Української греко-католицької церкви (УГКЦ), попросив небайдужих вірян допомогти у спорудженні пам’ятника Андрею Шептицькому у Львові. Бо він «стане вінцем різних старань, етапів історичного розвитку як площі собору Святого Юра, так і увінчання пам’яті Мойсея українського народу». З-поміж усіх подій, що відбуватимуться в рамках святкування Року митрополита Андрея в УГКЦ, найзнаменнішою буде встановлення монумента владиці в місті Лева.

Історія спорудження цього пам’ятника є непростою. Адже вперше така ідея виникла ще за життя митрополита в 1930-х рр. у той часЛьвів перебував під польською владою, яка завадила втіленню цього задуму в реальність. Навіть попри те, що сама скульптура вже була готова.
Автором пам’ятника, який тоді встановили в садах Львівської духовної семінарії на вул. Коперника, був знаменитий митець Андрій Коверко. «Митрополит бачив цю монументальну споруду. До нині збереглися навіть цікаві фотографії, на яких тодішній ректор семінарії о. Йосиф Сліпий разом із митрополитом і семінаристами зображені на тлі цього пам’ятника. З приходом радянської влади монумент був знищений», — продовжив Блаженнійший.
Уже в часи незалежності України громадськість Львова намагалася цей пам’ятник відновити та встановити. Таким чином, протягом багатьох років у місті працює громадський комітет із встановлення пам’ятника митрополитові. Відбулася низка різних слухань, конкурс проектів як скульптури цього пам’ятника, так і реконструкції всієї площі Святого Юра.
«На останньому митрополичому синоді у Львові в листопаді ц. р. ми підтримали один зі запропонованих проектів. Це таки буде скульптура Андрія Коверка. Вона вразить глядача, бо виконана в європейському стилі 1930-х рр.», — повідомив глава Церкви.
На скульптурі пам’ятника митрополита буде зображено у простій чернечій рясі, підперезаного шкіряним ременем. У правій руці він триматиме хрест. З низько похиленою головою владика спиратиметься лівою рукою на стелу, де буде викарбуваний герб роду Шептицьких.
«Ми побачимо Мойсея, котрий замість жезлу, яким він розділив Червоне море, тримає хрест, що є для нього джерелом мудрості, яку він вкладає у своє серце. Його похилена голова показує нам мудреця — батька свого народу, котрий веде його, як новітній Мойсей, через бурхливе море історії. Він твердо спирається на скелю, яким є українське коріння роду Шептицьких, що свого часу виховав митрополитів і єпископів, котрі будували собор Святого Юра», — розповів про вигляд майбутнього пам’ятника глава УГКЦ.
Крім цього, встановлення скульптури пов’язане з реконструкцією площі Святого Юра, яка свого часу була найбільшою у Львові. Там навіть відбувалася торгівля, а пізніше – розбили сквер. Але потім через саме її серце була прокладена дорога, щоби знищити цю площу.
«Аби відновити оригінальний вигляд цієї площі та зберегти сквер на ній, щоби встановити там пам’ятник митрополитові, дорогу перенесуть на периметр площі біля корпусів «Львівської політехніки». Таким чином буде реконструйовано сквер, у центрі якого постане пам’ятник», — повідомив він.
Як розповів Блаженнійший Святослав, на чергову сесію синоду, під час якої розглядалися ці проекти, було запрошено й мера Львова та ректора Національного університету «Львівська політехніка», котрі запевнили всіх у своїй підтримці.
Однак навколо спорудження пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому вже назріває протест. Переможці конкурсу зі спорудження пам’ятника, автори проекту архітектори Ігор Кузьмак і Михайло Федик представили концепцію облаштування площі, яка передбачає фактичне знищення скверу, який запроектував Арнольд Рьорінг, автор Стрийського парку. Архітектор пам’ятника Шептицькому у Львові запевнив, скверу не зноситимуть, а перенесуть.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...