Новини для українців всього свту

Sunday, Apr. 5, 2020

Підземний скит

Автор:

|

Жовтень 17, 2013

|

Рубрика:

Підземний скит

Поблизу Харкова археологи виявили унікальний підземний скит ченців-пустельників. Знахідка здивувала науковців не типовими для аскетів-самітників різьбленими барельєфами, колонами та фресками. 
Про підземний монастир харківські дослідники дізналися випадково. Під час експедиції до Валківського району жителі одного із сіл розповіли археологам про місцеву пам’ятку, котру фахівці вирішили побачити на власні очі. Наразі вченим удалося обстежити всього кілька коридорів. 70 % монастиря поховано під завалами.
“Прямих аналогів до цього скиту, датованого кінцем XVIII – початком XIX століть, на території України немає, – вважає директор Слобожанської археологічної служби Ірина Голубєва. – Знахідка дійсно унікальна”.
Унікальність віднайденого місця полягає в специфіці ґрунту. “Усім відомі Києво-Печерська лавра, Святогірський монастир були вирізані у твердій породі, а цей – усередині глинистого пагорба. Завдяки цьому древнім майстрам удалося створити на стінах справжні шедеври: барельєфи з Дівою Марією й немовлям, колони”, – розповідає п. Голубєва.
Фахівці вже розчистили підземну капличку та зображення Богоматері з немовлям. Археологи також знайшли вихід на нижній рівень і не відкидають можливості, що в засипаних землею печерах буде знайдено не тільки цікаві предмети старовини, а й поховання ченців-самітників.
“Судячи з варварських написів на стінах, цей об’єкт був відомий місцевим жителям, як мінімум, ще з 1980-х років. Тож ніяких старовинних речей ми поки що не виявили. Ще зарано будь-що говорити навіть про потенційні знахідки та розміри скиту, бо я не впевнена, що ми будемо його “розкривати”, – зауважила Ірина Голубєва.
За словами археолога , такі дослідження вимагають людських ресурсів і істотних фінансових витрат . Дослідники вже надіслали інформацію про знахідку в Харківську облдержадміністрацію. Зараз учені вивчають архіви, документи й письмові джерела тих часів. Упевненості , що десь удасться відшукати згадки про скиті у Валківському районі, немає.
«У нас не так багато печерних скитів. Крім того, виявити такі споруди – досить складно. А от ніяких записів про цей скит ми поки не знайшли», – прокоментувала знахідку доцент кафедри основ архітектури Харківського національного університету будівництва й архітектури Олена Гелла.

Віталій Степ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply