Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 29, 2020

Переворот в УПЦ МП

Автор:

|

Лютий 02, 2012

|

Рубрика:

Переворот в УПЦ МП

Відбулося засідання Священного синоду Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП), на якому ієрархи ухвалили рішення про призначення намісника Києво-Печерської лаври митрополита Павла (на фото) керуючим Київською єпархією на час хвороби глави УПЦ МП митрополита Володимира. Синод також затвердив склад комісії, яка займеться розробкою змін до чинного статуту Церкви. Експерти, а також ієрархи Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) уважають, що подібні дії можуть бути частиною плану низки архієреїв УПЦ МП щодо усунення митрополита Володимира від управління Церквою.

Через хворобу першоієрарха Церкви митрополита Володимира на синоді головував найстарший за хіротонією митрополит Одеський Агафангел. Засідання проходило в закритому режимі, але за його підсумками стало відомо, що зібрання прийняло низку важливих рішень. Зокрема, було затверджено склад комісії з 18 осіб, якій належить внести зміни до статуту УПЦ МП.

Згідно з ухвалою синоду, до комісії не вві­йшов один із представників найближчого оточення митрополита Володимира — його секретар архі­є­пископ Олександр, якого православні братства називали прихильником автокефалії. Натомість у її складі опинилися ієрархи, які не раз виступали з проросійськими заявами: митрополит Донецький Іларіон, котрий очолив комісію, і ректор Почаївської духовної семінарії архімандрит Нафанаїл.

Синод ухвалив іще одне принципове рішення — скасував раніше створену комісію з трьох архієреїв, які під час хвороби митрополита Володимира колеґіально керували Київською єпархією. Цю функцію передано в одноосібне відання намісника Києво-Печерської лаври митрополита Павла. Крім того, архієпископа Олександра знято з посади настоятеля споруджуваного кафедрального храму Воскресіння Христового «з метою вдосконалення адміністративно-фінансової діяльності при будівництві». Від посади ключника (заступника настоятеля кафедрального храму) відсторонено й прес-секретаря митрополита Володимира протоієрея Ґеорґія Коваленка.

На думку експертів, ці рішення спрямовані на цілковите усунення від керівництва Церквою митрополита Володимира. «Усе, що сталося на засіданні синоду, можна пояснити тим, що, скориставшись із хвороби митрополита Володимира, митрополит Агафангел і близькі до нього архієреї потроху усувають із посад тих, хто був близький до владики. А без цих посад їм буде складно впливати на ситуацію всередині Церкви. Усе, що відбувається, можна розглядати тільки в одному ключі — як підготовку до майбутніх виборів першоієрарха УПЦ МП», — заявив Тарас Антошевський, директор Релігійно-інформаційної служби України.

В УПЦ КП дотримуються схожої думки. «Рішення про призначення митрополита Павла керуючим Київською єпархією суперечить нашим канонам, адже митрополит Володимир — живий, і саме він уважається керівником єпархії. Делеґувати свої повноваження він міг лише сам, а зараз це зробили за нього, по суті, влаштувавши рейдерське захоплення в Церкві, — заявив архієпископ Євстратій, секретар Священного синоду УПЦ КП. — Схоже, що тепер митрополит Агафангел хоче змінити статут, забрати владу в митрополита Володимира й очолити УПЦ МП».

Андрій Новиков, секретар Одеської єпархії, категорично не згоден із таким трактуванням рішень синоду. «У синоді — вільна дискусія, а його членами є маститі ієрархи, яким довіряє вся Церква, тому говорити про те, що митрополит Агафангел проштовхує свої рішення, не можна, а самі по собі кадрові перестановки не є якоюсь катастрофою», — підкреслив протоієрей.

Як писав «Міст», раніше патріарх Української православної церкви Київського патріархату Філарет заявив, що якщо головою УПЦ МП стане митрополит Агафангел, то в Церкві станеться розкол. Владика Філарет також заявляв, що глава Російської православної церкви патріарх Кирило поставив собі за мету знищити незалежність УПЦ МП. За місце голови УПЦ МП борються два кандидати: Переяслав-Хмельницький архієпископ Олександр (Драбинко) й Одеський митрополит Агафангел. 76-річний митрополит Володимир (Сабодан) у вересні 2011-го зламав шийку стегна, і йому зробили операцію. А в жовтні він знову потрапив до лікарні. Відомо, що в глави УПЦ МП були проблеми з диханням. Лише на початку грудня його виписали з реанімації, однак досі він перебуває під наглядом лікарів, зокрема, йому заборонили брати участь у Великому освяченні води на вулиці на Водохреще.

Юстина Зарваниця

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply