Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 25, 2020

Перемовини про об’єднання

Автор:

|

Квітень 23, 2015

|

Рубрика:

Перемовини про об’єднання
Митрополит Макарій

Митрополит Макарій

Уже найближчим часом має розпочатися історичне об’єднання православ’я в Україні, що закладе фундамент для створення єдиної помісної Церкви. Йдеться про Українську автокефальну православну церкву (УАПЦ) та Українську православну церкву Київського патріархату (УПЦ КП). Принаймні, обидва очільники цих Церков — не проти.

Як відомо, центром світового православ’я є Константинополь, тобто Вселенський патріархат. І нещодавно саме тут Вселенський патріарх Варфоломій у розмові з українськими ієрархами прямо сказав, що схвалює об’єднання української Церкви в єдину помісну і навіть готовий надати їй статус автокефалії.
«Я твердо вірю, що українські Церкви об’єднаються й Україна в найближчому майбутньому буде мати єдину помісну Церкву», — зазначив Варфоломій.
«Торік він ще окремо підкреслив, що Вселенська патріархія не залишає цю проблему і вважає за свій обов’язок і обов’язок всього православ’я допомогти ліквідувати негаразди в українській Церкві», — уточнює релігієзнавець Олександр Саган.
Українське православ’я зараз розділене на три частини: це – Українська православна церква Московського патріархату (УПЦ МП), УПЦ КП та УАПЦ. Остання є значно менша за дві перші. «Автокефали» нещодавно втратили предстоятеля: помер митрополит Мефодій. І зараз Церква опинилася на роздоріжжі.
Та раптом напередодні Великодня місцеблюститель Української автокефальної православної церкви Макарій заявив, що його Церква хоче розпочати процес об’єднання з УПЦ КП. «Зараз уже настав той час, щоби реально діяти. Не слід марнувати жодного дня. Треба зустрічатися, розмовляти і робити реальні кроки. Я готовий до того (об’єднання Церков. — Ред.). Тому що розумію: це потрібно Україні. Ой, як потрібно!» — наголосив місцеблюститель УАПЦ.
«Автокефали» навіть зняли всі дражливі умови, яківисували раніше. Зокрема, щодо відходу Філарета з посади глави об’єднаної Церкви. Ба більше, тепер УАПЦ готова об’єднатися з Київською патріархією, взагалі не претендуючи на керівні посади в УПЦ КП. «Умови є. Умови будуть виникати. Різні умови. Я не претендую і не буду претендувати на керівництво. Я ладний поступитися. І чимось більшим поступитися», — сказав митрополит Макарій.
Місцеблюститель буквально породив сенсацію. Журналісти передали ці слова патріархові Філарету. Той був здивований і зреагував миттєво. «Якщо вони серйозно хочуть об’єднуватися — об’єднуймося, треба починати предметний діалог про об’єднання. А не просто говорити заради самого об’єднання, а об’єднання й досі немає. Тому ми чекаємо на них», — підкреслив предстоятель Української православної церкви Київського патріархату.
Злиття УАПЦ із УПЦ КП може означати грандіозний крок до створення найбільшої Церкви православного світу. «У 2005-2007 рр., коли активно велася робота з підготовки об’єднавчого помісного собору, однією з умов, скажімо так, початку процесу унормування життя в Україні Константинопольський патріархат висував саме об’єднання цих Церков — УАПЦ із УПЦ КП», — розповідає п. Саган.
А далі буде найважче — об’єднати Московський патріархат із Київським. Покійний митрополит Володимир мріяв бачити українську Церкву єдиною. Власне, це і заповідав. «Бажання єдності завжди було присутнім у Церкві. На жаль, цей процес, який був започаткований митрополитом Володимиром, з якихось чи-то об’єктивних, чи-то суб’єктивних причин зараз не демонструє поступу», — пояснює митрополит Олександр (Драбинко), колишній секретар митрополита Київського і всієї України Володимира.
Журналісти запитали у патріарха Філарета, чи хоче він об’єднання з УПЦ МП, та просили назвати час. «Із Московським патріархатом об’єднання буде. Тільки буде не згори, не від ієрархії духовенства, а від народу. І цей процес уже почався. І з Автокефальною церквою буде, і з Московським патріархатом буде. Треба почекати. Господь сам приведе всіх до єдності», — переконаний глава УПЦ КП.
Репортери також хотіли почути думку митрополита Онуфрія, предстоятеля УПЦ МП, з приводу єдиної помісної Церкви в Україні. Але він доручив вести цю розмову митрополитові Клименту. «Українська православна церква завжди готова спілкуватися та шукати шляхів для зцілення рани розколу. Коли ми говоримо про діалог, то він повинен передусім ґрунтуватися на бажанні спілкуватися, бажанні вислухати одне одного. Поступитися чимось», — переконаний голова синодального інформаційного відділу УПЦ МП
Наразі прірва є досить великою. Але віриться в те, що за допомогою Вселенського патріархату її буде подолано. Патріарх Варфоломій має чималий досвід. «Зовсім недавно Вселенська патріархія була чинником у тому, що Болгарська православна церква знову стала єдиною. Хоча там теж було дві гілки, досить агресивно налаштовані одна проти одної», — зазначає релігієзнавець.
Тож, можливо, вже незабаром ми побачимо возз’єднання Української автокефальної православної церкви з УПЦ Київського патріархату. А далі спільними зусиллями постане в Україні єдина помісна Українська православна церква. «Господь там, де єдність. Господь там, де братерство і любов. Він сказав, що лише за тим впізнають, що ви – мої учні, якщо будете мати любов між собою», — каже голова єпископ Климент.
«Нагадаю, що Христос на хресті подолав гріх, гріх розділення, а своїм Воскресінням – подолав смерть. Тому ця подія повинна нам нагадувати про те, що усі ми маємо бути єдиними. Але єдиними не під владою Москви, а єдиними у Христі. Христос нас об’єднує в одну Церкву, й істина нас об’єднує, а не можновладці мирські», —констатував патріарх Філарет.
«Милосердний Господь через своє Воскресіння об’єднав небо із землею. А ми, українці, й інші нації, які живуть в Україні, об’єднаємося в одну помісну православну Церкву. Христос воскрес! Воістину воскрес! Радісних і веселих свят!» — сказав митрополит Макарій.

Сергій Гальченко, ТСН

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply