Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 21, 2018

Патріарх Філарет: «За порушення всякої присяги є відповідальність перед Богом»

Автор:

|

Січень 21, 2016

|

Рубрика:

Патріарх Філарет: «За порушення всякої присяги є відповідальність перед Богом»

Патріарх Філарет

Віруючі люди, коли аналізують новітню історію Церкви, схильні до жанру альтернативної історії. Надто коли думають про церковне розділення, вони ставлять собі запитання, що було б, якби… Сьогодні ми точно знаємо відповідь на одне запитання з тих численних «якби». Якби не патріарх Філарет з його мрією та непокірністю, Україна втратила б шанс на власну Помісну церкву, а частина української пастви не мала б ґрунту, на якому будується єдина Церква. Мабуть, саме тому предстоятель Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Філарет залишається частим гостем ефірів та улюбленцем преси.

«Наші закони створені для збагачення окремої групи людей»
— Вам приписують таку фразу: «Любов без правди — слабкість. Правда без любові — жорстокість»…
— Ці слова належать не мені, а преподобному Ісідору Пелусіотському. Я лише їх запам’ятав і цитую.
— Як ставиться Церква до таких понять, як брехня з необхідності, до можливості допустити меншу брехню, щоб уникнути більшого зла?
— І мала, і велика брехня — це неправда. Тому і малий гріх, і великий такими залишаються. Наша проблема полягає в тому, що в основу суспільного життя в нас закладена неправда. Ця неправда така: наші закони створені для збагачення окремої групи людей. Суди у нас дуже часто — несправедливі, бо виносять рішення залежно від того, хто скільки заплатив. Неправда управління криється у великому соціальному розшаруванні — величезній прірві між небагатьма надзвичайно заможними та багатьма дуже бідними. А для того, щоби суспільство добре існувало і був спокій, потрібна правда і справедливість у суспільному житті.
— Як вважаєте, чи не потрібно було б запровадити для політиків присягу на Біблії?
— Такі люди можуть і на Біблії присягати, а потім цю присягу порушувати. Депутати та державні службовці, судді складають присягу?
— Складають…
— Складають на вірність Конституції. А в Конституції сказано, що ми несемо відповідальність перед Богом, перед народом і перед Україною. Якщо ви несете відповідальність перед Богом, то чому порушуєте правду Божу? Ви ж присягу даєте. Якщо вони порушують присягу на вірність Конституції, то і присягу на Біблії також порушуватимуть. Але за порушення всякої присяги є відповідальність перед Богом.

Християнство перемогти не можливо
— У багатьох країнах Європи Різдво перетворюється на нагоду поїсти, мати кілька вихідних, отримати подарунки. У вас немає відчуття, що ми щось втрачаємо, так і не набувши?
— Різдво Христове в Україні святкується як релігійне свято. Але воно перетворилося і на народне. Тому це — подарунки, святкові обіди, колядки. Але релігійна основа Різдва Христового — зовсім інша. Вона не у подарунках, а в тому, що Син Божий став людиною для того, щоби визволити людину від гріха та смерті. Бо людина сама подолати гріх і смерть не може. Тому потрібно було Богові стати людиною, щоб допомогти подолати в людській природі гріх і смерть. Тому і в колядках сказано: «Ой, радуйся земле — Син Божий народився».
— Я завжди вважала, що люди, які пішли в радянський час до семінарії — незвичайні. Як ви вирішили стати священиком?
— Я навернувся до Бога через смерть батька. Смерть батька була поштовхом до питання, чи Бог існує. Якщо Він не існує, як нас вчили тоді в школі, то зі смертю людина просто зникає. Якщо це правда, то мого більше батька немає. А як же його немає, коли я його люблю? Хіба можна любити не існуюче? А якщо він існує, отже є вічне життя. А якщо є вічне життя, то є і Бог, Котрому я маю служити, а не земній владі, яка Його заперечує.
— Пострадянські країни після радянської влади переживають захоплення вірою та Церквою, але Європа це також переживала. А зараз там церкви — порожні. Як гадаєте, чи можливе таке, що ми переситимося Церквою?
— Не треба забувати, що в історії діє не тільки людина, а діє й Бог, Котрий прийшов на Землю спасти людину від гріха. І незважаючи на те, що в християнстві є відступлення від християнського способу життя, перемогти християнство — це перемогти Бога. А чи можливо перемогти Христа Спасителя? Тому християнство перемогти не можливо. Воно є й буде існувати до кінця світу. Так, воно буде терпіти випробування, буде відступлення, але переможеним бути не може.
— Щоразу, коли Різдво святкують через тиждень після Нового року, люди думають: чи не час переводити Церкву на новий календар та святкувати народження Боголюдини 25 грудня?
— Питання календаря обговорювалося на Всеправославних нарадах, і представники всіх православних Церков погоджувалися, що Юліанський календар відстає від астрономічного календаря. Сходилися на тому, що Церква погоджується перейти на новий астрономічний календар. Але народ не сприймає цього. В 1920-ті рр. російська Церква перейшла на новий стиль, але народ цього не прийняв. На Різдво Христове 25 грудня в храмах людей не було, а 7 січня храми були повні. Коли Церква побачила, що народ цього не сприймає, відмовилися від такої ідеї. А в грецькій Церкві розкол через календар триває й досі. Тому якщо віруючі люди це приймуть, так і буде. А якщо ні, то буде, як майже сто років тому: можна запровадити, а потім доведеться скасовувати.

Лавра буде українською
— Є думка, що коли ви дозволяєте переходи парафій із Московського патріархату до Київського, то вам завжди будуть пам’ятати, що «ви забирали наші приходи, не домовлялися»…
— Ми виступаємо за діалог, але теперішнє керівництво УПЦ Московського патріархату (МП) не хоче його з нами вести. Мета цього діалогу — створити в Україні єдину Помісну православну церкву, незалежну від Москви. Вони на це не йдуть. Тепер Господь показав, яка Церква з українським народом, а яка — ні. Це бачать віруючі в Україні і тому виходять зі складу МП та приєднуються до КП. У Києві, в обласних, районних центрах, там, де є храми і КП, і МП, це відбувається безболісно. Там здебільшого жодних конфліктів немає, але перехід відбувається.
— Що б ви могли сказати священикам МП, котрі хочуть єднання?
— Їм треба знати правду: КП є і буде, а МП в Україні зараз є, але в майбутньому його тут не буде, бо відбудеться об’єднання в єдину українську Церкву. Щодо об’єднання, то треба всім знати, що коли духовенство й єпископи МП будуть переходити в КП, вони нічого не втратять, тому що будуть керувати тими ж парафіями і тими ж єпархіями, з якими вони прийшли.
— Не втратять — це слово патріарха?
— Ми зацікавлені в цьому.
— Розповідали, що під час бунту в Лаврі вам наснилося, що преподобні Антоній та Феодосій пішли з Лаври?
— Так, був такий сон. Але не мені, а ченців Києво-Печерської лаври, котрий розповів тоді мені, що бачив уві сні преподобних Антонія та Феодосія. Вони вийшли з Ближніх печер у бік колодязів, униз. Коли той монах звернувся до них, то преподобний Антоній і каже: «Ми ще повернемося сюди». Тоді й подумав: «За ними піду і я».
— Як можна допомогти повернути Лавру державі?
— Лавра буде українською, але треба потерпіти. Бо українська Церква світове православ’я визнає обов’язково, і тоді всі, у кого ще совість не спалена до кінця служінням неправді, приєднаються до цієї Церкви. Тоді Лавра знову буде українською.
— Про що маємо особливо молитися цього року?
— Бог любить людський рід. Заради нього Він став людиною, щоб спасти нас від гріха та смерті. І тому Він допоможе нам очиститися від неправди та корупції. Допоможе здолати аґресора та досягти справедливого миру. Щоб Україна була щасливою та достойною державою. Саме про перемогу правди в нашому власному житті, в житті суспільства та держави, про справедливий мир для України і буде наша молитва.
Розмовляла Лана Самохвалова, Укрінформ

До слова
Упродовж останніх двох років в Україні з МП до КП перейшли 60-70 церковних парафій. Про це заявив Віктор Єленський, релігієзнавець і член підкомітету з питань державної політики у сфері свободи совісті та релігійних організацій комітету Верховної Ради України з питань культури та духовності. «У тих випадках, коли священик поводить себе, скажімо, антиукраїнськи, такі переходи не бувають рідкісними», — зазначив він і заперечив тиск із боку влади на парафіян і священиків щодо переходу в той чи інший патріархат. Більшість церковних «утеч» від МП зараз стаються на Західній Україні. На жаль, часом доходить навіть до кривавих сутичок, як сталося на Рівненщині.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...