Новини для українців всього свту

Friday, Jun. 5, 2020

NJ Township’s Centennial надрукував статтю про українську парафію

Автор:

|

Липень 25, 2013

|

Рубрика:

NJ Township’s Centennial надрукував статтю про українську парафію

У межах святкування свого 100-річчя (1913-2013) містечко Гілсайд (Юніон-каунті, штат Нью-Джерзі) випустило святковий журнал, який був розісланий поштою 10 тис. мешканців цього населеного пункту. У цьому журналі була надрукована історія української католицької церкви Непорочного Зачаття Приснодіви Марії.
Читачі журналу дізналися про українську католицьку церкву, тисячоліття християнства в Україні, Київську Русь, про князя Володимира Великого та про колядки й гагілки. Для переважної більшості з них це була перша нагода дізнатися детальніше про Україну та її історію.
Початок української католицької церкви в Гілсайді датується 1946 роком, коли група парафіян церкви Св. Івана Хрестителя в Ньюарку почала розмову з о. Володимиром Краєвським за будову нового храму в Юніон-каунті.
Українська громада довгі роки брала активну участь у діяльності містечка Гілсайда. Упродовж ста років українці мали тут свій Народний дім, посідали важливі громадські посади. Володимир Гураль був мером містечка, Юрій Геляк очолював місцеву поліцію, Теодор Шатинський і Григорій Шпугульський працювали для мерії.
Також українці були власниками кількох важливих підприємтсв у Гілсайді — Kyzyma Hardware, Mike Bubniak’s Barber shop). Кілька адвокатів і лікарів українського походження мали тут свої офіси.
На Еверґрін-цвинтарі 1925 року був похований о. Нестор Дмитрів. Отець Нестор мав парафії в Канаді та вважається там першим українським католицьким священиком, що відправив службу Божу на канадській землі. Він був також публіцистом, певний час працював головним редактором газети «Свобода» й пізніше – головним секретарем Українського народного союзу.
Парафія в Гілсайді була зареєстрована 1957 року, коли o. Мирон Созанський був призначений першим парохом церкви. Місцеві жителі називали церкву в Гілсайді «підземною церквою», бо протягом кількох років до завершення будівництва всі богослужіння відправлялися в пивниці церкви.
У церкві Непорочного Зачаття турбуються про молодь. Тут є дуже добра катехитична програма для дітей від трьох до 18 років. Молодь бере активну участь у церковних Великодніх і Різдвяних святкуваннях. 1988-го українці відзначали тисячоліття християнства в Україні, а містечко Гілсайд святкувало 75-річчя свого заснування.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply