Новини для українців всього свту

Sunday, Jun. 16, 2019

Митрополит Богдан (Шпилька): час збирати каміння

Автор:

|

Березень 30, 2017

|

Рубрика:

Митрополит Богдан (Шпилька): час збирати каміння

Цей вислів із тексту Проповідника (Екклезіаста) (3:5) і досі залишається актуальним для української спільноти. Адже далеко не проста історія нашого народу, зокрема його чотири офіційні хвилі еміґрації, принесли українцям значні людські втрати, а то й забуття свого потенціалу, у т. ч. й духовного. Хочемо розповісти про непересічну особистість високоосвіченої людини, інтелігента, духовного пастиря української спільноти у західній діаспорі — Теодора (Богдана Шпильки).
Теодор Іванович Шпилька народився 8 березня 1892 року у с. Дмитровичі (тепер — Мостиського району Львівської області) у сім’ї Івана Шпильки та Катерини з роду Бардин, сільських господарів. 1913-го він спочатку закінчив навчання в українській гімназії у Перемишлі. Того ж року почав студіювати богослов’я. Спершу у Станіславові (тепер — Івано-Франківськ), а продовжив і завершив — у Ґраці (Австрія) і, нарешті, успішно закінчив богословський факультет Львівського університету.
Навчаючись у Львові, Теодор Шпилька постійно спілкувався з націоналістично налаштованими студентами-богословами. Тому після Жовтневого перевороту 1917-го у Росії повністю поринув у боротьбу за незалежність України. брав участь у національно-українському русі на Лемківщині. Особливу активність засвідчив в організації комітету оборони Лемківщини у повітах Сянік і Риманів. Після проголошення Західно-Української Народної Республіки Теодор Шпилька якийсь час працював у відділі постачання Міністерства внутрішніх справ. У той же період опублікував чимало статей на богословські теми, постійно шукав контактів із релігійними діячами Заходу. 1919 року перебрався до Відня, де вступив в Експортну академію, яка готувала економістів. Під час навчання був вельми активним студентом, часто виступав із лекціями, очолював Товариство українських студентів. 1923-го, після закінчення навчання в академії, подався у Чехо-Словаччину. Тут вступив на юридичний факультет при Українському вільному університеті у Празі. Закінчивши його, перебрався у Закарпаття, де професійно зайнявся науковою та педагогічною діяльністю. У 1930-х рр. неодноразово отримував запрошення переїхати за океан. Його знання з юриспруденції, економіки та богослов’я вважалися вельми добротними та затребуваними у США та Канаді. Нарешті, він отримав рукоположення на священика від архієпископа Празького Саватія (Врабеця), що перебував у юрисдикції Константинопольського патріархату.
15 травня 1936-го о. Теодор прийняв пропозицію стати єпископом Української православної церкви в Америці. 8 грудня 1936-го, у віці 44 років він опинився у США. Через якийсь час прийняв чернецтво під іменем Феодосій (Богдан). До речі, ім’я Феодосій грецьке, theos — Бог і dosis — дар (буквально: Божий дар); ім’я Богдан слов’янське; калька з грецького імені Theodotos. Отже, маємо три ймення людини в одній особі. 28 лютого 1937 року у грецькому храмі Пресвятої Трійці відбулася хіротонія о. Феодосія (її здійснили архієпископ Афінагор та єпископ Калліст) на єпископа Евкармійського, вікарія Американської архієпископії Константинопольського патріархату в управлінні українськими парафіями (в його душпастирстві перебувало понад 40 громад і місій). До цього тут у духовному сані владики служив бл. п. Йосип (Жук). За час єпископства владика Богдан чимало залучив до православного віровизнання корінного населення Америки, висвятив у священики понад десяток осіб із цього середовища. Митрополит Богдан став автором ґрунтовної праці «Православний катехизм» українською й англійською мовами, періодично друкував матеріали на богословські теми, постійно видавав за свої кошти «Український вісник». На жаль, після 1957-го активність владики постійно зменшувалася — давалися взнаки вік і стан здоров’я. 1 листопада 1965 року митрополит відійшов у вічність в Оттаві (провінція Онтаріо), де й похований.

Оксана Боруцька, «Вголос»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...