Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 20, 2019

Менора стала символом єврейської столиці України

Автор:

|

Листопад 01, 2012

|

Рубрика:

Менора стала символом єврейської столиці України

Стародавнє козацьке місто Дніпропетровськ патріотичні мас-медіа останнім часом іменують Січеславом – у надії, що мерія при його перейменуванні обере саме цю назву. А поки що міські «обновки» не мають нічого спільного з українською національною спадщиною. Так, у самісінькому центрі міста бурхливо розростається й прикрашається новими спорудами елітний район місцевої єврейської громади — другої за чисельністю після російської серед національних меншин.

А 16 жовтня тут було відкрито найбільший у світі єврейський центр «Менора». У врочистостях із приводу цього взяло участь понад 400 представників єврейських громад України, Ізраїлю, Росії та США. Вітаючи присутніх, Олександр Вилкул, голова Дніпропетровської обласної державної адміністрації, назвав цю подію знаковою не лише для України, а й для всього світу. Церемонія супроводжувалася багатьма традиційними єврейськими обрядовими дійствами, молитвами й піснями. Після того, як головний рабин Ізраїлю Шломо Амар і найпочесніші гості перерізали стрічку, у самому приміщенні відбулося відкриття музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні». У його експозиції висвітлено й внесок українців у порятунок євреїв у роки Другої світової війни — цілий розділ присвячено «праведникам світу», й участь євреїв у ОУН і УПА.
Будівля єврейського центру, споруджена за проектом архітектора Олександра Соріна, складається зі семи веж різної висоти, найбільша з яких заввишки 77 м. Разом вони мають вигляд менори — символу єврейської релігії. Установлене на баштах підсвічування створюватиме в нічний час враження як від запаленого семисвічника. Окрім музею в центрі розташовано супермаркети, крамниці, інтернет-кафе, творчі майстерні, просторі кошерні ресторани, два готелі, конференц-зали, художню галерею та концертну залу. До семи головних веж комплексу примикає й «Менора-голл», призначений для проведення масових заходів. Тож невдовзі тут діятимуть дискусійні клуби, влаштовуватимуться наукові конференції, лекції, концерти, виставки, а також прийматиме відвідувачів і водночас поповнюватиметься новими матеріалами музей.
Загалом, місцева єврейська громада, яка налічує 50 тис. осіб, не обділена увагою влади. А маючи серед меценатів олігархів І. Коломойського та Г. Боголюбова, які, за законом юдаїзму, виділяють частину прибутків на благодійні справи, вона невпинно розвивається. Уже зараз центр міста належить не українському бізнесу, а єврейській меншині. Тут навіть вулицю Коцюбинського перейменували на вул. Шалом Алейхема.
Із появою «Менори» тепер у єдиний комплекс об’єднано центральну синагогу «Золота троянда», чотириповерхову споруду єврейського общинного центру та мікви «Хая Рівка». У місті діє найбільша в Східній Європі єврейська школа «Ор Авнер Хабад-Любавич» імені Леві-Іцхака Шнеєрсона, де вивчають іврит, історію, традиції та культуру єврейського народу. А ще є університет «Бейт Хана», де готують викладачів для школи, дім для літніх людей «Бейт Барух», освітній центр «Бейт Циндліхт» і дитячий садок.
Як заявляє Геннадій Боголюбов, голова місцевої єврейської громади, Дніпропетровськ фактично став єврейською столицею України. А тепер він надав нового могутнього імпульсу єврейському відродженню в Україні, у близькому й далекому зарубіжжі.
Прикро, що січеславці все більше опиняються не у звичних реаліях українського міста, а в якійсь подобі стародавнього Вавилона чи Єрусалима. І не відомо, коли в місцевої влади дійдуть руки реставрувати те, що було створене її попередниками, і розпочати проекти будівництва свого — українського. Споглядаючи, як тепер сяюча багатоповерхова менора стала символом Січеслава, мимоволі згадуєш слова індійського філософа Магатми Ганді: «Я згоден, щоби моя країна мою країну обдували вітри всіх культур. Але я не згоден, аби вітри інших культур збивали мене з ніг».

Сергій Горицвіт

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...