Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 28, 2020

Хрестом і мечем!

Автор:

|

Липень 18, 2013

|

Рубрика:

Хрестом і мечем!

«Гучну» історичну дату вкотре намагаються використовувати ти, водночас, як нагоду для геополітичної пропаганди та початку чергової президентської кампанії Віктора Януковича.

За московською традицією
Святкування ювілею Хрещення Русі триває вже від початку року. А свого піку досягне аж двічі: 24-28 липня – для православних, які приурочили цю дату до дня пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира Великого, і 14-18 серпня — для Української греко-католицької церкви (УГКЦ).
Верховний архієпископ УГКЦ Святослав (Шевчук) пояснив, що в ній Хрещення Русі відзначать за давньою київською традицією 14 серпня — дня  святих мучеників Маккавеїв, які постраждали 166 року до Різдва Христового від поганського царя Антіоха Єпіфана. «Тоді як об’єднання річниці Хрещення з днем пам’яті Рівноапостольного князя Володимира є московською традицією, яка оформилася під час відзначення 900-ліття Хрещення Русі, що мало на меті підкреслити державний характер релігії московського православ’я», — додав глава Української греко-католицької церкви.
Також владика Святослав нагадав, що «Московська церква є дочірньою церкви Київської, тому логічно було би проводити центральні святкування з нагоди 1025-річчя Хрещення Русі в Києві, а не в Москві, де їх заплановано на 24 липня». Крім того, він висловив сподівання, що «державна програма відзначення 1025 річчя Хрещення Русі-України віддзеркалюватиме суто київський характер тих святкувань згідно з історичною правдою».
Однак керівництво України не наважилося заперечити наміру глави Російської православної церкви (РПЦ) Кирила взяти участь у святкуванні ювілею Хрещення Русі у Києві, після того як воно розпочнеться 24 липня в Москві. Хоча 1025 років тому її ще взагалі не було.
Та й саме хрещення тих теренів, котрі входять до Російської Федерації (РФ), затягнулося на століття. Попри це глава РПЦ, оголошуючи 7 травня початок святкування Хрещення Русі, укотре назвав Україну Росією, заявивши, що «1025 років тому Росія, тодішня Русь, вийшла з вузьких провінційних рамок і побачила перед собою зовсім інше буття, що особливим чином збагатило й країну, і кожну людину». Тимчасом як Росії теж тоді ще не існувало.

Дрібненьке — від Путіна
А відтак, глава РПЦ ще 7 травня почав домагатися тих дивідендів, які планує отримати завдяки ювілею. Суть їх спресовано в одному його реченні: «Воно духовно вплине на настрої наших сучасників і надасть можливість подумати про свою історію, про свій історичний шлях, про своє спільне коріння».
Радше, у відповідь йому архієпископ Харківсько-Полтавський Української автокефальної православної церкви Ігор (Ісіченко), який, щоправда, перейшов із-під юрисдикції УАПЦ до її «тезки» в діаспорі, котра входить до Константинопольського патріархату, заявив: «Помпезне відзначення хрещення Руси через кожних п’ять років суперечить нашій традиції й становить загрозу нав’язування Церкві візантійського типу стосунків із державою».
«Коли вперше почали відзначати Хрещення з акцентом на 988 рік? 1888-го, — пояснив владика. — Це – рік, коли… діяли Емський указ і Валуєвський циркуляр, коли панувала ідея «Православ’я, Самодержавіє, Народність». Хто тоді був главою Російської церкви, чи, як її називали, Синодальної церкви, або ще раніше – Відомства Православного віросповідання? Цар був главою Церкви! І, власне, під царя, під монархічну концепцію будується оця модель хрещення Руси. Князь Володимир, мовляв, хрестив Русь, хрестив насамперед із політичних міркувань».
Архієпископ нагадав також: «У часи СРСР, 1988 року, цю дату влада теж вирішила використати з максимальною користю для себе. Не відстають від своїх попередників і нинішні владоможці. Українська влада в цьому дійстві, щоправда, лише підлаштовується під російську. Коли зародилася ідея відзначення отих дрібненьких ювілеїв? 2008 року, правда? Хто був їх ініціатором? Тезоіменитий правитель Росії! І саме від Володимира Путіна й пішла ця хвиля відзначення 1020-ліття Хрещення Руси».

«Зрадник православ’я»
Однак керівництво України, яке розраховує на виборах переважно на голоси електорату зі сходу й півдня, котрі значно довше перебували в складі Російської імперії та СРСР, а тому ще не позбулися всіх успадкованих від них традицій, звісно ж, не прислухалося до зауважень глави УГКЦ і архієпископа Харківсько-Полтавського.
І все ж Віктор Янукович змушений спростовувати звинувачення в зраді православ’ю, яке днями пролунало на його адресу в Російському інституті стратегічних досліджень (РІСД). Його президент України «вдостоївся» завдяки щорічному Посланню до Верховної Ради. А точніше — за підтвердження в ньому наміру інтегруватися до складу Європейського Союзу, а не Євразійського, у якому домінує РФ.
Російський інститут стратегічних досліджень розлютило те, що хрещення Русі кваліфікується в цьому документі як її християнізація, що «позначила європейську приналежність української держави». Тому, зазначено також у Посланні, «вимогою сучасного етапу є інтеграція України у світові, перш за все – європейські, структури», і саме «такий контекст дозволить зберегти культурну й історичну спадщину українського народу».
Ба більше, президент вважає за необхідне «обмежити експансію низькопробної теле- й кінопродукції з Росії, яка розмиває національні традиції України». У РІСД це сприйняли як «навмисне підкреслення цивілізаційно-культурного вибору в напрямку ЄС і вимушено-прагматичного — у бік Митного Союзу та Євразійського Союзу».
«Уперше на доктринальному рівні фактично була продемонстрована зміна ідеологічних орієнтирів у вигляді відмови від спільної культурно-історичної, православної, мовної спадщини та цивілізаційної спільності з Росією, — обурюються також у РІСД. — На противагу цьому в Посланні постулюється історична схильність українського суспільства до європейських цінностей свободи та демократії й прагнення до повноцінного впровадження інноваційної моделі економічного розвитку на платформі західноєвропейських цінностей».

Боротьба двох ідей
Навряд чи й глава РПЦ утримається, перебуваючи в Києві 27-28 липня, від геополітичних заяв на кшталт тих, які орієнтовані на нього владики Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) виголошували під час присвяченої 1025-річчю Хрещення Русі «Міжнародної хресної ходи із часточкою мощів святого рівноапостольного великого князя Володимира». Її квінтесенцію київська газета «Українське слово» сформулювала так: «Виконуючи політичні настанови мільярдера в рясі Кирила (Гундяєва), церковнослужителі славословили Москву, яка перебрала на себе роль матері міст руських — Києва. Фактично церковники УПЦ МП намагаються змінити суть нинішнього свята на користь утвердження ідей єдності українського й білоруського народів із Москвою, ідей «Русскава міра», які є усучасненою формою традиційної імперської ідеї, і ставляться вороже до української державності та незалежності українського народу».
З огляду на це, предстоятель Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) патріарх Філарет констатував: «Уже зараз можна передбачити, що під час святкових заходів відбуватиметься боротьба двох ідей — української й імперсько-російської. Через РПЦ Москва хоче нав’язати нам викривлене бачення власної історії, продемонструвати власну перевагу над Україною».
Нагадаємо, що глава РПЦ, попередивши, що не братиме участі в урочистостях у київському Палаці «Україна», якщо там буде патріарх Філарет, утрутився таким чином у внутрішні справи чужої держави, де проголошено рівність усіх конфесій і представництво їхніх ієрархів на офіційних святах. Однак Віктор Янукович і на це не зважає. Бо сподівається, що «його» електорат пробачить йому всі гріхи за цяцькання з московськими гостями. Адже окрім глави РПЦ на ювілей до Києва обіцяв завітати, якщо йому не завадять державні справи, ще й президент РФ Володимир Путін.

Прогнозовано кризу
Отож політолог Євген Магда застерігає: «Якщо українська влада не скаже свого вагомого слова й не сформує адекватного до національних інтересів формату святкування, то в липні Україну може накрити тяжка політична криза. Надто багато є охочих публічно сказати: «Геть московського попа!», та й нагода – сприятлива. Ситуацію можна було би згладити за рахунок проведення екуменічного богослужіння за участю владик інших християнських Церков».
Та позаяк цьому всіляко противиться глава РПЦ, а президент України йому в цьому потурає, то, принаймні наразі, доводиться констатувати, що в нього наявний стокгольмський синдром заручника геополітичної політики Москви.

Ігор Голод

До слова
Володимир Путін таки має намір відвідати Київ із нагоди святкування 1025-річчя Хрещення Русі. А під час урочистих заходів президент РФ обговорить зі своїм українським колегою найгостріші питання двосторонніх відносин. За оцінками експертів, для п. Путіна ця поїздка — чи не останній шанс відмовити п. Януковича від планів зближення з ЄС, яке може стати невідворотним після осіннього саміту Східного партнерства у Вільнюсі.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply