Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 18, 2021

Храм у Вифлеємі — місце народження Спасителя

Автор:

|

Січень 01, 2014

|

Рубрика:

Храм у Вифлеємі — місце народження Спасителя

Щороку величезні юрби людей збираються в місті Вифлеємі (в історичній області Юдея, а нині в Палестинській автономії), де розпочинається святкування різдвяного Святвечора за Григоріанським календарем. Назву «Вифлеєм» ми, українці, чуємо з пелюшок. Але що про нього знаємо?..

У місті хліба, у хліві
Існує кілька версій походження назви «Вифлеєм». У єгипетських текстах часів XVIII династії фараонів згадується поселення на південь від Єрусалима під назвою Біт-Лахам – будинок богині Лахам. На івриті Вифлеєм звучить як «Бейт-Лехем» – місто хліба. Назва ця не є випадковою: за царя Ірода, коли Римською імперією правив цісар Август, у простому хліві народилося Немовля, Яке стало для всіх на землі Хлібом життя.
Вифлеєм був і залишається надалі невеликим містечком, що розташоване за 10 км від Єрусалима. У XII столітті араби майже дощенту зруйнували місто, а відновленням його зайнялися хрестоносці.
Вифлеєм руйнувався ще двічі – 1244-го та 1489 року. Околиці міста можуть розповісти про багато старозавітних подій і людей тієї епохи. Так, могила прекрасної Рахілі нагадує нам пророцтво Єремії: «Голос чути в Рамі, плач і ридання: Рахіль плаче за дітьми своїми, не хоче втішитися за дітей своїх, бо їх немає» ( Єр., 31.15 ). Це пророцтво здійснилося у Вифлеємі, коли за наказом царя Ірода було вбито 14 тис. немовлят.

Мета паломництва – печера
Найголовнішою й найціннішою святинею міста є печера, у якій народилося Немовля Ісус. Над печерою розташований собор Різдва Христового – найдавніший храм Палестини, споруджений за наказом імператора Костянтина Великого.
Церква складалася з двох частин: над самим гротом було зведено восьмигранну споруду на кшталт ротонди, і з заходу до нього примикала велика базиліка із чотирма рядами колон, майже в таких самих пропорціях, що й сьогодні. Мозаїчна підлога костянтинівської базиліки частково збереглася донині.
Перед церквою містився атріум – широкий, з усіх боків оточений колонадою двір, площа якого була частково вимощена плиткою, а частково – мозаїкою. 529 року повсталі самаритяни майже повністю зруйнували церкву (тоді мозаїчна підлога була вкрита товстим шаром попелу й битої черепиці). Імператор Юстиніан відновив церкву приблизно на тому ж фундаменті.

Монарша щедрість
Більша частина сучасної будівлі збереглася з епохи Юстиніана. Зовні, на фасаді, церква була прикрашена розкішною мозаїкою, що зображувала перських волхвів. Історія, що трапилася тут 614 року, була розказана на Єрусалимському церковному соборі IX століття: “Свята Олена розпорядилася прикрасити церкву із західного боку мозаїкою, що зображує Богоматір із Немовлям на грудях і поклоніння волхвів… Перси по прибутті до Вифлеєма були вражені картиною перських волхвів-астрологів, своїх співвітчизників. Через благоговіння перед предками вони зберегли церкву “. На фасаді юстиніанової базиліки було три входи. Сьогодні залишили тільки один – центральний, решту заклали.
У XII ст. стіни храму були обкладені мозаїкою й розписані фресками на бажання візантійського імператора Мануїла Комніна. У XV ст. знадобилися ремонтні роботи покрівлі, які й було виконано коштом західних монархів Едуарда IV Англійського і Філіпа Бургундського. Зараз мозаїка Мануїла Комнена майже повністю обсипалася. Збережені фрагменти зображують різні події з життя Христа: у південній абсиді – входження Господа в Єрусалим; у північній абсиді – явлення Воскреслого Спасителя апостолам разом із Хомою; третій малюнок передає момент Вознесіння Христового. Храм Різдва Христового розташований на великій, вимощеній каменем площі.

Увійти крізь «ворота смирення»
Усередину базиліки веде вузький прохід, що змушує кожного, хто входить сюди, низько схилити голову, немовби кланяючись Самому Немовляті. У народі ці двері називають «ворота смирення».
Печера, де народився Спаситель світу, є підземним храмом базиліки. Аби потрапити в печеру, треба спуститися через стулчасті двері, наполовину врослу в землю, потім подолати ще 30 сходинок униз до місця народження Ісуса Христа. Печера – подовгаста, неглибока, загалом близько 12 м завдовжки, 4 м завширшки та близько 3 м заввишки.
Уся печера освітлена лампадками, підлогу в ній викладено мармуром. У центральній ніші розміщений престол, а під ним – срібна зірка, що позначає місце, над яким зупинилася зірка Сходу, коли народився Ісус Христос.
На внутрішньому колі зірки – напис латиною: Hic de Virgine Maria Jesus Christus natus est («Тут від Діви Марії народився Ісус Христос»). Навколо цієї ніші постійно горить 15 лампад, шість із яких належить православним грекам, п’ять – вірменам, а чотири – католикам.
За кілька кроків від зірки є престол «Святих ясел», там лежить воскова фігурка зображення Немовляти Ісуса. Тут же розташовано престол «Поклоніння волхвів».
За базилікою, на сході, розкинулося поле Пастухів, яким і явився Янгол, що сповістив про народження Спасителя. Колись на цьому місці був храм, але вцілів тільки нижній боковий вівтар, де досі служать Літургію.

Степан Коник

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply